Türkiye'nin en büyük süper bilgisayarı yolda!

CHIP Online
01-04-2014, 18:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Türkiye'nin bulut üzerinde çalışan en büyük süper bilgisayar sistemi kuruluyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/tur ... ri-yolda_46314.html

Dünyada süper bilgisayar olarak bilinen, Türkiye'nin en büyük ve en gelişmiş Yüksek Başarımlı Hesaplama sisteminin kurulması için imza töreni gerçekleştirildi. Anlaşmayla, Çinli Huawei, Yıldız Teknik Üniversitesi'nde süper bilgisayarlar sistemi kuracak ve bu sistemle, uçak ve otomobil tasarımından çarpışma testlerine, nükleer kazaların etkilerinden petrol aramalarına, ilaç geliştirmeden finansal ve borsa tahminlerine kadar, geniş bir alanda araştırma ve geliştirme faaliyetleri gerçekleştirilebilecek.

SVR Bilgi Teknolojileri A.Ş., Yıldız Teknik Üniversitesi ve Huawei Telekomünikasyon şirketi, 24 Mart Pazartesi günü gerçekleştirilen imza töreniyle, toplam yatırımı 30 milyon dolar olacak Türkiye'nin en büyük yüksek başarımlı hesaplama sisteminin kurulması anlaşmasını imzaladı. Kurulacak sistemdeki süper bilgisayar sayesinde, uçak-gemi tasarımlarından deprem simülasyonlarına, savunma sanayi araştırmalarından finansal ve ekonomik öngörülere, ilaç ve gen araştırmalarıyla astrofizik çalışmalarından medya sektöründe reklam-film video render işlemlerine kadar, çok geniş bir alanda, büyük veriyle hesaplama ihtiyacı karşılanmış olacak.

Kurulacak olan Türkiye'nin en büyük yüksek başarımlı hesaplama sistemi, bağımsız olarak belirlenen Top500 süper bilgisayarlar listesine 220. Sıradan girebilecek tek Türk sistemi. Özellikle yoğun mühendislik hesaplamaları, tıp, meteorolojik sistemler, simülasyon, animasyon üretimi, tasarım, analiz vb. konularında çalışan ve güce, hıza ve zamanın değerine önem veren herkes sistemden hizmet alabilecek.

SVR Bilgi Teknolojileri ve Yıldız Teknik Üniversitesi Yüksek Başarım Hesaplama Sistemi, küresel teknoloji devi Huawei donanımları üzerinde çalışacak ve sistem şu anda kurulu güç olarak  'Türkiye'deki En Performanslı Yüksek Başarımlı Hesaplama Sistemi' olacak.


Tüm Konu: Türkiye'nin en büyük süper bilgisayarı yolda!

Kaynak: www.chip.com.tr