Türkiye Youtube için makul olanı yaptı

CHIP Online
26-12-2008, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Dünya çapında bir raporun çarpıcı sonucu: Türkiye internet yasakları konusunda "makul olanı" yapıyor

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Turk ... ni-yapti_10191.html

Uluslararası sivil toplum kuruluşu Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün (Reporters Without Borders) hazırladığı rapora göre Türkiye, internet denetiminde ABD, Kanada, İngiltere, Fransa ve Danimarka ile "Makul Düzeyde Filtreleme Yapan Ülkeler" listesinde yer aldı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Türkiye'yi internet denetimi alanındaki düzenlemeleriyle gelişmiş ülkelerin birçoğunun da yer aldığı listeye girdi.

5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun"un 2007'de yürürlüğe girmesiyle Türkiye'de internet alanının denetimi başladı. Kanun çerçevesinde BTK, belirli durumlarda internete erişimi engellenme ve engelleme kararlarını uygulama yetkisine sahip oldu. Ayrıca 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında suç işlenmesi halinde ve mahkemelerce verilen "ihtiyati tedbir" kararları ile internete erişim engellenebiliyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün "www.rsf.org" internet sitesinde yer alan "İnternet Düşmanları" raporuna göre, bazı ülkelerde, internetin tüm trafiği izlenerek, ilgili yayına erişimi yayın gerçekleşmeden önce engelleniyor, diğer bir deyişle sansür uygulanıyor.

Tüm konu: Türkiye Youtube için makul olanı yaptı

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce de Türkiye makul olanı mı yaptı?

kalamarr
26-12-2008, 08:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
561 mesaj
CHIP Online
Tartışıyoruz: Sizce de Türkiye makul olanı mı yaptı?
buna verilebilecek tek cevap:

"duyda inanma"

BeğenmedimBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedim

H@ckerCesur
26-12-2008, 09:43   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Ab ye girmeden bahsediliyor. Fakat bir video yüzünden tüm site kapatılıyor. Bunun neresi makul...
Bu olay 1 pire yüzünden yorgan yakmaya döndü resmen. Gerçi yine giriyoruz youtubeye. Hatta video bile ekleyip yorum da yazıyoz. Yasak nerde ????

uGuR.uK
26-12-2008, 15:07   |  #4  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

ben filtrelemeden ziyade yasaklama görüyorum. youtube tamamen o tarz içerikte olsa tamam derdim ama 1-2 video yüzünden binlerce farklı ve zararsız içeriğinde gitmesi geri kafalılıktır, "filtreleme" yanlış bir terim olmuş bence.

Fattur
26-12-2008, 16:06   |  #5  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Hiçde makul olduğunu sanmıyorum ....