Türkler Nasıl Müslüman Oldu?

Ramazanatesfecr
02-09-2017, 22:06   |  #1  
Ramazanatesfecr avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
21 mesaj

"Türkler Nasıl Müslüman Oldu?" sorusunu tek bir yanıt vermek yeterli olmayacaktır. Bu süreç yaklaşık 300 yıllık bir dönemi kapsamaktadır. Sahabelerin ilk akınları ile hemen Müslüman olmamışlardır. Müslüman olanlar muhakkak vardır lakin toplu İslamiyet'e geçiş uzun bir savaş ve barış dönemi sonucunda olmuştur. Özellikler Emeviler döneminde Kuteybe zamanında acımasız savaşlar olmuş büyük acılar yaşanmıştır. Ancak Emevilerin yıkılması Abbasilerle birlikte mevali politikasının sona ermesiyle yaşanan bir barış dönemi içerisinde İslamiyet'e geçişler hızlanmıştır.

Türklerin Uyanışı Talas kitabı özellikler bu dönemin derinliklerine inerek bir kurguda yaşatmasıyla daha iyi daha akılda kalıcı yanıtlar sizlere eminim verecektir. Bazen bunlar da yaşandı mı diyeceksiniz bazen de şuurlu bir Müslüman tavrı takınarak gerçek Müslümanlık bu değil diyeceksiniz. Her dönem kendi çıkarları için inançları kullananlar olmuştur. Bu bozkırın vahşetinde de Habeşli kral Necati'nin o ince çizgisinin hangi tarafında olduğunuza karar vermeniz gerekecek.

Her toplumun iyi ve kötü özellikleri gerçek yaşantılarıyla yansıtan bu kitap tavsiye olunur. Meraklılarına müthiş bir kurgu vaat ediyor...

daimy2017
07-12-2017, 10:45   |  #2  
daimy2017 avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 2
74 mesaj

Genelde bu tür kitaplar "propaganda" amaçlı yazılmış ya da ideolojik saiklerle yazılmış tarafsız olmuyor. Yeni bilimsel bir değer taşımıyor ve duygulara hitap ediyor. Ben daha çok bilimsel nitelikli ve objektiflik kaygısı taşıyan kitapları okumayı seviyorum

isevinc
07-12-2017, 11:24   |  #3  
isevinc avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 4
78 mesaj

Yazarı tanımıyorum.
Doğruluk ve tarafsızlık konusuna emin olursam okurum

aylabusracimen
06-03-2018, 11:38   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
19 mesaj

Çok güzel özetlemişsiniz. Kitap okumak iyidir tabi fakat böyle propaganda amaçlı kitapları okumak insana hiç bir şey kazandırmıyor bence.