TV satın alırken bu söylenenlere inanmayın!

CHIP Online
13-12-2012, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Yeni bir TV alacaksanız; mağazalardaki satıcıların bu 5 "yalan yanlış sözlerine" sakın inanmayın!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/tv- ... nanmayin_37499.html

Resimlerle: Samsung televizyon fabrikası

Mağazalardaki televizyon satıcısı, kafanızı çeşitli taktiklerle karıştırıp korku hissinizi kullanabilir, küçük yalanlarla sizi yanlış yönlendirebilir. Bunu kötü niyetle veya kötü insanlar olduklarından yaptıklarını tabi ki söylemiyoruz, ancak yine de bazı şeyleri bilmenizde fayda var. Birçok hatalı bilginin doğru olarak bilindiğini de hatırlatmamız gerekiyor.


"Bu televizyon 1 milyona 1 konstast oranına sahip": Kısacası öyle değil, çünkü her TV üreticisi kontrast oranı hakkında yalan söyler. Plazmalar, LCD ve LED'lere göre daha iyi kontrast oranına sahiptir.


"Bu TV'nin sesi daha iyi": Doğru söylüyor olsalar bile, şöyle deseler daha yerinde olurdu: "Bu TV'nin sesi, diğerinkinden daha az kötü." Düz panel TV'lerin inceliği, hoparlörlerin küçük olması anlamına gelir. Bu ise hiçbir TV'deki ses sisteminin iyi olmadığı demek.


"TV'ler hemen bozulur. Ek garanti alın": Bunun diğer bir şekli "TV'ler hep tamire geliyor"dur. Bu doğru söylenmiş, ek garanti almak çok etkili bir kanıt sayılabilir. Ancak satış elemanının size söylemediği bir şey var: tüm TV'ler tamir için gelmezler (çoğu bunun için gelmez).


"LED'ler en iyi görüntü kalitesine sahiptir": Hayır. Öncelikle aslında"LED TV" diye bir şey yoktur, her LED TV "eski" aydınlatma yöntemi olan CCFL yerine LED'i kullanan bir LCD'dir. LCD'ler, kendi avantajlarına sahiptir ancak sadece resim kalitesi karşılaştırması yapıldığında plazmalar, daha iyi siyah seviyelerine, daha iyi bakış açılarına ve kontrast oranlarına sahiptir.


"En iyi görüntü ve ses için en iyi HDMI kablosunu almalısınız": HDMI kabloları arasında herhangi bir ses veya görüntü kalitesi farkı yoktur. 10 liralık bir kablo da, 200 liralık bir kablo da size aynı ses ve görüntüyü sunacaktır.

Tüm Konu: TV satın alırken bu söylenenlere inanmayın!

Resimlerle: Samsung televizyon fabrikası

Kaynak: www.chip.com.tr

Tekno_Loji
13-12-2012, 15:20   |  #2  
Tekno_Loji avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 35
1,677 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2005
0

Altın suyuna bandırılmış HDMI kablosu ile Normal HDMI arasında fark yok mu? Altın'ın iletkenliği daha iyi olduğu için Altın uçlu HDMI kablosu, ses ve görüntüyü daha iyi iletiyor diye biliyorum.