tv sorunu

ern94
19-05-2010, 11:24   |  #1  
ern94 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
181 mesaj

ya arkadaşlar kullandıgım normal televizyona gecenlerde logıteck 5+1 ses sistemi taktım çalışmadı tvde uyumlu cıkıslar yoktu ama bn zorladm ve sonra tv yı actıgımda ses gıtmıstı ne yaptıysam gelmedı bnde servısı aradım geldıler ve ses girişiniz yanmıs dedıler ve 80 tl ıstededıler ne yapmalıyım

Mustafa Akın
19-05-2010, 12:12   |  #2  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

80 TL yı vermelisin girmeyen yere niye takmaya çalışıyorsun kabloları?

MY_KIL
19-05-2010, 13:41   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
351 mesaj

hoparloru tvnin SCART çıkışından bağlaman gerekirdi. giriş katını nasıl yaktın anlatır mısın merak ettim :)

Mustafa Akın
19-05-2010, 22:22   |  #4  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

SCART girişine bilgisayar hoparlöürünü ara bir aparatla çevirmeden de takamazsınız

MY_KIL
19-05-2010, 23:20   |  #5  
Yıllanmış Üye
351 mesaj

ben sadece bağlantı yolunu söyledim. yoksa illaki "aparat ile bağlanacak" diye bir şart yok !
http://img31.imageshack.us/img31/5122/sany4594k.jpg (mesela resimdeki gibi stereo aux1 aux2 gibi girişlere sahip bir hoparlorunuz varsa, "sadece uyumlu bir scart kablo" ile bağlanır)

Mustafa Akın
20-05-2010, 02:06   |  #6  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Size cevap olsun diye demedim arkadaş gider dümdüz dikdörtgen şeye kablo sokmaya çalışır diye dedim.
Ayrıca bilgisayar hoparlörleri *yeni nesil* aux girişe sahip olmazlar, bende aux lusu da var ama 10 yıllık. O gördüğüm müzik seti şeysinde de alttaki kabloların nasıl bağlandığını biliyorsun değil mi? Kablonun bakır kısmını açıp oraya sokuyorsun, sıkışıyor. O teknoloji gideli... Arkadaşım kısacası sen deneme öyle bir şey bir daha, girmiyorsa yerine oturmuyorsa bunun bir nedeni vardır, yerine oturmaması gerekiyordur farklı frekansta çalışıyordur bilgiler birinde analog belki de birinde dijitaldir, hangi logitechi kullandığına bağlı bu.

MY_KIL
20-05-2010, 04:31   |  #7  
Yıllanmış Üye
351 mesaj
Alıntı: Mustafa Akın  
Size cevap olsun diye demedim arkadaş gider dümdüz dikdörtgen şeye kablo sokmaya çalışır diye dedim.
Ayrıca bilgisayar hoparlörleri *yeni nesil* aux girişe sahip olmazlar, bende aux lusu da var ama 10 yıllık. O gördüğüm müzik seti şeysinde de alttaki kabloların nasıl bağlandığını biliyorsun değil mi? Kablonun bakır kısmını açıp oraya sokuyorsun, sıkışıyor. O teknoloji gideli... Arkadaşım kısacası sen deneme öyle bir şey bir daha, girmiyorsa yerine oturmuyorsa bunun bir nedeni vardır, yerine oturmaması gerekiyordur farklı frekansta çalışıyordur bilgiler birinde analog belki de birinde dijitaldir, hangi logitechi kullandığına bağlı bu.

arkadaşım ben rca çıkışları örnek olsun diye koydum o resmi. tv nin scart girişinde aynı zamanda ses ve video çıkışları da olur, tvnin bu ses çıkışı; resimdeki gibi analog olan her türlü hoparlore bağlanabilir ben bunu söylüyorum. her dediğimi çarpıtma. ayrıca o resimdeki alttaki klipslerin tvyi hoparlore bağlamayla ne alakası var onların görevi uyduları amfiye bağlamak içindir. teknolojisi gitmiş diyorsun nereye gidiyor? en baba stereo amfilerde o bağlantı vardır. (vidalı ve klipsli çeşitleri vardır) büyük salonlarda kullanılan amfili mikserlerde hatta yanılmıyorsam logitech z5500 de bile o bağlantı vardır sebebi de hoparlorleri ne kadar uzağa bağlayacağın kişinin kendi tercihi olduğu için istediğin uzunlukta kabloyu takarken ucunda jack olup olmaması sorun olmasın diyedir. ayrıca yeni nesil bilgisayar hoparlorleri aux girişe sahip olmazlar demişsin aux (auxiliary) bir anfi veya alıcıda bulunan ilave ses kaynağının bağlanması için konulan girişin adıdır. 50 - 60 liralık hoparlorlerde ilave ses girişi olmaz ama yeni nesil eski nesil fark etmez bu bir özelliktir kaliteli ses sistemlerinde her zaman olur olacaktır da. al sana senin tabirinle başka bir müzik seti şeysi http://hifi-reviews.com/images/r ... AVR-2809CI_Back.jpg resme dikkat et üzerinde bir sürü aux ve kablonun ucunu açıp sıkıştırdığın hoparlor çıkışları var. teknolojisi gitmiş mi:) gitmemiş ... ses sistemlerine verilecek paranın sınırı olmazsa bilgisayar hoparloruymuş hi fi hoparloruymuş fark etmez neyin neye uyduğunu bilip bağlamayı bilirsen bilgisayar hoparloru diye bir şey yok demektir. (geniş düşün)

Mustafa Akın
20-05-2010, 11:28   |  #8  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Televizyonda aux girişine normal bilgisayar hoparlörü ( kabul etmesen de böyle bir ayrım var) zorla takmaya çalışan biri için yazdım ben yazdıklarımı. Sence o amfi var mı orada? Yok. Konuyu başka yere çekmeye de gerek yok ben scart girişine diğer kabloları da zorlamasın diye yazdım,üstüne alınıp başka konulara çekip laf atmaya gerek yok. Ayrıca ses sistemlerine verilecek paranın sınırı olmazsa ne demek? Herhalde hepsi aynı şekilde çalışıyor ama biz gidip bilgisayara hoparlör alacağımız zaman gidip vatan bilgisayarın hoparlör bölümünden normal hoparlörümüzü alıyoruz. Daha fazla uzatmaya gerek yok, cevap yazmayacağım başka.

MY_KIL
20-05-2010, 12:44   |  #9  
Yıllanmış Üye
351 mesaj

iyide o amfi oraya niye geldi? eski teknoloji bilmemne dedin diye geldi değil mi. konuda olduğu için gelmedi z5500 de de olan bağlantıları 10 sene önce de gördüğün için kendine göre mantık yürütüp eski teknoloji diyorsun, önce sen başka yere çekiyorsun sonrada bana diyorsun. bu arada benim amacım laf atmak değil, tartışmayı biliyorsan bilgine güveniyorsan yazarsın, yada yazmassın zaten her konuda kendinizi uzman sanıp konuşmak zorunda değilsiniz. kimse size zorla yazdırmıyor hocam

ern94
20-05-2010, 16:02   |  #10  
ern94 avatarı
OP Yıllanmış Üye
181 mesaj
Alıntı: MY_KIL  
iyide o amfi oraya niye geldi? eski teknoloji bilmemne dedin diye geldi değil mi. konuda olduğu için gelmedi z5500 de de olan bağlantıları 10 sene önce de gördüğün için kendine göre mantık yürütüp eski teknoloji diyorsun, önce sen başka yere çekiyorsun sonrada bana diyorsun. bu arada benim amacım laf atmak değil, tartışmayı biliyorsan bilgine güveniyorsan yazarsın, yada yazmassın zaten her konuda kendinizi uzman sanıp konuşmak zorunda değilsiniz. kimse size zorla yazdırmıyor
arkadaşlar tamam boşuna tartısmayın bugün deıstırdıler parçayı düzzelti ama 80tl gitti boş yere

MY_KIL
20-05-2010, 18:13   |  #11  
Yıllanmış Üye
351 mesaj

birdaha bozmassın inşallah. gördünmü bak nerdeyse kavga çıkıyordu senin yüzünden :))