u torrent güvenilir mi, virüs lümü

Ardasd123
02-02-2019, 23:40   |  #1  
Ardasd123 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

u torrent indirdim antivirüs uyarı verdi. u torrent kullananlar başıma bişey gelir mi ? virüs bulaşırmı pc ye yada güvenilir mi utorrent

White-Fox
03-02-2019, 00:16   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Gerek mi var ki torrente ? Eset virüs var diyorsa virüs vardır.Ama içinize sinmiyor esetede güvenmiyorsanız dosyayı virustotalde denetletebilirsiniz.Böylece diğer antivirüslerin de fikrini almış olursunuz :)

Ardasd123
03-02-2019, 11:48   |  #3  
OP Taze Üye
2 mesaj

oyun indirmek için yükleyecektim. yazılımcı bi arkadaşım düzgün sitelerden indirirsen bişey olmaz dedi ama yine de soruyum

Egemen Kaya
03-02-2019, 12:26   |  #4  
Egemen Kaya avatarı
Taze Üye
10 mesaj

Bir çok kişi ön yargı ile yaklaşıp virüs sanıyor. Ben yaklaşık 5 yıldır uTorrent kullanıyorum ve bir zararını görmedim. Tabi iş burada bitmiyor, siz uTorrent'i yüklediniz ama asıl tehlikeli olan indirdiğiniz şeyin torrent dosyası. uTorrent yazılımını ve torrent dosyalarını her zaman bildiğiniz, güvendiğiniz yerden yükleyin. uTorrent'in kendi sitesinden indirmenizi öneririm.

uTorrent download

White-Fox
03-02-2019, 12:31   |  #5  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

Torrent aslında şu işe yarar , birden fazla kaynaktan dosya transferine izin verir , ve dosyaların kaynakları random olarak belirlenebilir.Bu şu demektir siz indirdiğiniz dosyanın nereden geldiğini tespit edemezsiniz.

Benim bildiğim kadarıyla eskiden kötücül yazılımları kaçırmak/saklamak/transfer etmek amacı ile kullanılırdı çünkü yollanan dosyanın kaynağını tespit etmek gerçekten zordu buda kişiyi perdeliyordu.

Eğer yine yanlış hatırlamıyorsam bunu kullanmak da suç sayılıyor yada sayılacak gibi haberler vardı (ülkemizde) bir kaç sene öncesinde şimdi ne oldu hatırlamıyorum.

Ve en güzel noktasına geldim :) O yazılımcı arkadaşa sor bakalım kaynağını bilmediği dosyanın güvenli olduğunu o dosya ağına ulaşmak için kullandığı siteye göre nasıl biliyor ?

White-Fox
03-02-2019, 12:36   |  #6  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj
Alıntı: Egemen Kaya  
Bir çok kişi ön yargı ile yaklaşıp virüs sanıyor. Ben yaklaşık 5 yıldır uTorrent kullanıyorum ve bir zararını görmedim. Tabi iş burada bitmiyor, siz uTorrent'i yüklediniz ama asıl tehlikeli olan indirdiğiniz şeyin torrent dosyası. uTorrent yazılımını ve torrent dosyalarını her zaman bildiğiniz, güvendiğiniz yerden yükleyin. uTorrent'in kendi sitesinden indirmenizi öneririm.

uTorrent download

Önyargı ile yaklaşan yok , bir dosya transferi için sizin bir portu dinlemeniz gerekir tcp/http/udp bu portların erişim izinleri sizin güvenlik duvarınız tarafından yönetilir güvenlik duvarına siz bu portu sal bırak demedikçe siz o port üzerinden veri alışverişi yapamazsınız! buda demek oluyor ki kaynağı belirsiz bir yerden gelen isteklere portunuzu açıyor ve güvenlik duvarını o port için devre dışı bırakıyorsunuz.Eğer http over 8080 üzerinden erişimizi sağlıyorsanız hadi ne ala yok tcp /udp gibi daha hızlı bir yol deniyorsanız kapıları açmış buyur içeri gel diyorsunuz demektir :) 

Ha şu da var elin adamı ne yapsın Ahmet ağanın bilgisayarını diye düşünüyorsanız ayrı :)