UAC'yi alt eden açık hala kapatılmadı!

CHIP Online
21-06-2009, 20:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Ocak ayından beri Kullanıcı Hesap Denetimi ile ilgili sorun devam ediyor. Detaylar burada...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/uac- ... atilmadi_13442.html

Resimlerle: Windows 7'ye doğru bir adım daha: Sürüm 7201

Ocak ayında bir kullanıcı tarafından Windows 7'de bildirilen açık hala kapatılmadı. Hala tam sürümü çıkmayan yeni işletim sisteminin Kullanıcı Hesap Denetimi (UAC) 4 seviyeden oluşuyor.

Eğer denetimi son seviyeye yani;

Şu durumda beni hiçbir zaman uyarma:

• Programlar yazılım yüklemeyi veya bilgisayarımda değişiklik yapmayı denediğinde

• Windows ayarlarında değişiklik yaptığımda

ayarına getirdiğinizde karşınıza hiçbir uyarıyı çıkarmıyor.

21 yaşındaki Long Zheng, birkaç hamle sayesinde, Windows 7'nin varsayılan ayarlarını bu hale getirerek UAC'yi saf dışı etmişti. Bu açığı Microsoft'a bildirdikten sonra ise Microsoft'tan "Bu bir açık değil. UAC'nin tasarımı böyle ve bunun üzerine bir değişiklik yapılmayacak." cevabı geldi.

Zheng şu sıralar blogunda bu durumun ciddiyetini anlatan bir video yayınlıyor ve açığın final sürüm çıkmadan kapatılmasını istiyor. "Eğer Microsoft bunun bir güvenlik açığı olduğunu kabul etmiyor ve üzerine çalışma yapmıyorsa bende bu kodu, üzerinde çalışma yapılması ve bir önlem alınması için yayınlayabilirim." diyen Zheng'in konuyla ilgili videosuna bu adresten ulaşabilirsiniz.

Tüm konu: UAC'yi alt eden açık hala kapatılmadı!

İzleyin: Windows 7 yine şaşırtıyor

Resimlerle: Windows 7'ye doğru bir adım daha: Sürüm 7201

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu açık ile ilgili bir önlem final sürümden önce yayınlanır mı?

eozenir
21-06-2009, 21:29   |  #2  
eozenir avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
406 mesaj

önemli bir sorun değil ama final sürümünden sonra bu hata büyürse bir güncelleştirme ile kapatırlar tahminimce.

Batıkan Doğan
21-06-2009, 22:10   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,366 mesaj

Yayınlanır ama standart UAC ayarları da çok gevşek Windows 7'nin.

Fattur
22-06-2009, 18:27   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Bence bu önemli bişey değil.Adam meşhur olmak için uyduruyor olabilir :)

(Konuyla ilgili bir cevapta benden alıntı,cevap yazmamı gerektiren birşey yaparsanız pm ile bildirinizki size yanıt vereyim...)

a.ozcan
22-06-2009, 18:34   |  #5  
a.ozcan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,013 mesaj

Şuan önemli bir açık değil gibi gözüküyor.Ama açık büyük olduğu gibi birşey bulunursa finaldan önce bir güncelleştirme ile kapatılır.