Ubisoft'un DRM Doğrulama Sunucuları Çöktü

Süleyman.
08-03-2010, 14:42   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Ubisoft'un Assassin's Creed 2 için uyguladığı kopya koruma sistemi gereği, oyunu satın alanların sürekli internete bağlı olarak Ubisoft sunucularından doğrulama yapmaları gerektiği haberleri daha önce verilmişti. Ve bu kopya koruma sistemi fazlasıyla eleştirilmiş, özellikle sunucuların çökmesi durumunda neler olabileceği konusunda firma uyarılmıştı.

Henüz sıcağı sıcağına, daha oyun yeni çıkmışken korkulan oldu ve Ubisoft sunucuları çöktü. Özellikle Avrupa'daki oyuncular yaklaşık on saattir Ubisoft sunucuları cevap vermediği için satın aldıkları oyunu oynayamıyorlar ve oldukça büyük tepkiler söz konusu.

Ubisoft forumundaki yetkili ise durumun araştırıldığını, henüz bilgi sahibi olmadığını ama bir daha böyle bir hatanın tekrar etmeyeceğini ifade etmiş, kullanıcı tepkilerinin yer aldığı bir başlıkta. Pek çok kişi ise elbette böyle birşeyin tekrar etmeyeceğini, bundan sonra herkesin korsanını kullanacığını ifade etmekteler.

Bir kez daha, "Böylesine katı bir DRM uygulaması, oyunları korsan olarak kullananların rahat ettiği, para verip alanların çile çektiği bir sonuca mı neden oluyor" tepkileri yükselmekte.

Bu sefer Ubisoft'un durumu oldukça sıkıntılı gibi ve böyle giderse kopya koruma sistemini savunamayacak gibi gözüküyor çünkü tepkiler haklı olarak çok fazla.

Şikayet konusu:

http://forums.ubi.com/eve/forums/a/tpc/f/4721051016/m/9761009738

Ubisoft forum yetkilisinin cevabı:

I don't have any clear information on what the issue is since I'm not in the office, but clearly the extended downtime and lengthy login issues are unacceptable, particularly as I've been told these servers are constantly monitored.

I'll do what I can to get more information on what the issue is here first thing tomorrow and push for a resolution and assurance this won't happen in the future. I realise that's not ideal but there's only so much I can do on a weekend as I'm not directly involved with the server side of this system.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 09 Mart 2010 14:02
HugOBoss___
08-03-2010, 16:02   |  #2  
HugOBoss___ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,011 mesaj

Zamanında ea da benzer bir uygulama yapmış spore adlı oyuna ve tepkiler üzerine drm korumasını kaldırmış. Ve işin ilginci spore o sene korsanı en çok indirilen oyun olmuş... Korsanı engellemek istiyorlarsa oyunu kırıp dağıtanları neden engellemeye çalışmıyorlar acaba? 

Ben bilgisayarlar ile yeni tanıştığım zamanlarda korsan nedir bilinmezdi hep orjinal alınırdı... Ama sonra ne olduysa oldu ve fiyatlar uçuk seviyeye geldi... 

Korsanı engellemek aslında kendi ellerinde ama işlerine gelmiyor sanırım...

Son Düzenleme: HugOBoss___ ~ 08 Mart 2010 16:03
Süleyman.
08-03-2010, 16:46   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Komedi yahu, artık Ubisoft forumuna bile girilemiyor. Oyunu satın alan insanlarsa çıldırmış durumda, para verip aldıkları oyunu oynayamıyorlar.

Recep Baltaş
08-03-2010, 16:58   |  #4  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Bir haber bu kadar mı beni güldürebilir. Hayatımda en nefret ettiğim oyun varsa o da Assassin's Creed'dir. Ubisoft zaten berbat olan bu oyunu bir kabusa çevirmeyi başarmış. Tebrikler.

PcMaKeR
08-03-2010, 17:10   |  #5  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Ubisofta laf yok şimdi. PoP gibi bir oyunu çıkartmış baba yiğitler için böyle demek kötü. Ona bakarsanız EA games hırlı sanki Crysis warhead aldım orjinal evde internet yoktu oynayamadım oyunu. gittim crack buldum. Sorumlusu kim?

_hEro
08-03-2010, 17:20   |  #6  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

DRM nin uygulanacağı söylendiğinde belliydi aksilikler olacağı.Bile bile yokuşa sürüyorlarya.Hiç mi düşünemiyorlar arkadaş böyle olacağını.Bin bir türlü sorun çıkacak işte, gün gibi ortada.İnatla niye yaparsın şunu ubisoft.Oyununuda şirketini de rezil ediyorsun dünyaya.<

heatblast
08-03-2010, 18:53   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,260 mesaj

böyle hatalar orjinal oyun alanlarıda korsana yönlendiriyor

mesut_illegal
08-03-2010, 19:07   |  #8  
mesut_illegal avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
810 mesaj

Ubisoft gibi bir firmanın bu durumda kalması firmayı çok sarsacak gibi gözüküyor.

Süleyman.
08-03-2010, 22:22   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Ubisoft forumuna hala girilemiyor, muhtemelen sunucu sorunları da devam ediyordur. Göz göre göre çok saçma bir işte ısrar etti firma.

Recep Baltaş
08-03-2010, 23:51   |  #10  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Sunucuyu dövüyorlar DDoS ile.

Süleyman.
09-03-2010, 00:02   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Gündüz öyle bir iddia vardı ama komplo gözüyle bakıyorlardı. Doğru muymuş demek?

uGuR.uK
09-03-2010, 00:09   |  #12  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

korsanın engellenemeyeceği bir gerçek, ama bu yolda millete eziyet çektirmeye gerek yok. orjinal oyunculara ekstralar sunup cezbetmek en iyi yoldur her zaman. sonradan gelcek ücretsiz ve sadece orjinal ortam ile indirilebilcek paketler olur, bu konuda steam en güzelidir. gerçi onun oyunlarıda bir bir gidiyor ama değen oyunlar alınıyor kimse kusura bakmasın. misal cod mw2 veya l4d2...

Süleyman.
09-03-2010, 00:22   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

DDOS meselesine kimse inanmamış gözüküyor, şu an Ubisoft forumu açılmış. Galiba da şimdilik sorun çözülmüş ama net değil henüz.

marosarap
09-03-2010, 00:57   |  #14  
marosarap avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

bu arada oyun cıktımı?

Süleyman.
09-03-2010, 01:12   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Evet, çıktı.

Recep Baltaş
09-03-2010, 01:17   |  #16  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Forumlarda DDoS diyolardı. Yakın zamanda belli olur...Ama milletin mağdur olduğu kesin...

PcMaKeR
09-03-2010, 09:24   |  #17  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Lanet birşey ddos.
Ubisoft ta para çok adam gibi sunucu ve ek koruma önlemi alsalar ya hackerlar bu duruma kızıp saldırı yapacağı ap açık ortada.

Kapalı Hesap (101323)
09-03-2010, 14:13   |  #18  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
Lanet birşey ddos.
Ubisoft ta para çok adam gibi sunucu ve ek koruma önlemi alsalar ya hackerlar bu duruma kızıp saldırı yapacağı ap açık ortada.
düşenin dostu olmazmış bi tekmede ben koyayım     ddos atagı yapayım foruma

Anıl ALAN
09-03-2010, 14:15   |  #19  
Taze Üye
7 mesaj

Gerçekten kötü bir durum  , oyunu satın alanlar için bir suikast girişimi gibi oldu. :) Gerçekten arkadaşım bana  Ubisoft'un uygaladığı DRM uygulamasından söz ettiğinde aklıma  gelen tek şey çökme sırasında ne olucağıydı ve gerçektende oldu.

Me Not Working Hard
09-03-2010, 22:54   |  #20  
Yıllanmış Üye
749 mesaj

En İyisi Korsan Aga Alıyorsun Temiz Temiz Zaten Saçma Olmuş GTA'Nin Koruma Sistemi İşe Yaradı Kırıldı Ama Bu Süre Boyunca Oyunun Hayranları 1-2 Gün Bekliyip Forumdan İndiririm Diyicegine Oyunu Aldı Oyunu Kırmakta Zaden Kimsenin Umrunda Degildi Onuda Arada Kırdılar Ama Ubisoft Sağolsun Koruma Sistemi O Kadar Önemsendiki Cıktıktan 24 Saat Sonra Kırıldı Adamların Hatası Adam Gibi Birşeyler Yapsalardı Zaten Türkiyede Kota Sorunuda Var :S

Recep Baltaş
10-03-2010, 00:23   |  #21  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

En iyisi Steam. Korsanı savunmayalım.

icemanphoenix
10-03-2010, 00:57   |  #22  
Yıllanmış Üye
308 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
Ubisofta laf yok şimdi. PoP gibi bir oyunu çıkartmış baba yiğitler için böyle demek kötü. Ona bakarsanız EA games hırlı sanki Crysis warhead aldım orjinal evde internet yoktu oynayamadım oyunu. gittim crack buldum. Sorumlusu kim?

tam forumda sorayım diyordum konuyu okurken gördüm.
bende bugün tam warhead oynayacaktım. cd yi taktım. o sırada net yoktu arıza dolayısıyla. bi baktım benim orjinal warhead başlamıyoOha! tabi ki devamında bi daha orjinal alanın şeklinde başlayan Kızgınve sakıncalı içerik içeren kelimeleri peşpeşe saydırdım Kahkaha
bence iyi olmuş sunucuların çökmesi. hatta arada bir bunu yapsalar iyi olur. belki ubisoftta, ea  da bu saçmalıktan vazgecer Beğenmedim

gokhan38
10-03-2010, 01:21   |  #23  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,097 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
Sunucuyu dövüyorlar DDoS ile.
vardır bi terbiyesizligi sunucuların boşa döverlermi : ))

Mustafa Can
27-11-2010, 22:16   |  #24  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

Öncelikle konuyu hortlattığım için özür dilerim ama aklıma bazı şeyler takıldı

Benim bildiğime göre DDos sistemi sunucuya çok fazla istek yollayıp sunucunun aşırı yüklenip bunları yanıtlayamayarak çökmesine sabep oluyor Fakat benim Airties Rt-205 modemimde bile DDos engelleme var bu sistem bir ip den çok fazla istek alınca istekleri sunucuya yollamayı kesiyor bu sayede sunucu bilgisayara istekler gitmediği için bilgisayar korunmuş oluyor. ayrıca çoğu web sunucusunun 2 ip adresi var ubisoft birden fazla ip adresi alıp her çıkışa ddos engelleyici koyarak sunucuyu koruyabilirdi.

Alıntı: Recep Baltaş  
En iyisi Steam. Korsanı savunmayalım.
Steam dada benzer bir olay var. Hatta bende bazen "Could not connect to steam network" yazısını görünce sinirlenip icemanphoenix gibi bi daha steam kullananın şeklinde başlayan Kızgınve sakıncalı içerik içeren kelimeleri peşpeşe saydırıp Kahkaha çalıştıra "C:\Program Files\Steam\steamapps\kullanıcıadı\oyunismi\hl2.exe -game oyunismi -steam" yazıp oyuna girmek zorunda kalıyorum

selcuksrisby
27-11-2010, 23:13   |  #25  
selcuksrisby avatarı
Yıllanmış Üye
136 mesaj

ya arkadaşlar assassin's creed brotherhood pc için çıktımı..çıkmadı dıye duymustumda..o oyunu beklıyordum bende..heralde mıllet nerdeyse oyunu bıtırecek yazılanlardan onları anladım..