ubuntu 10.04 grup rescue aliyorum acil yardim..

spxln
14-08-2010, 16:59   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

ubuntu 10.04 denemek için win 7 olan bilgisayarima ek olarak ubuntuyu kurdum. güncellemeleri yapsın mı dedi onayladim o esnada grub kurulsun gibi birsey sordu acemi oldugum için onu da onayladim ve işaretleme bölümünden harddiski seçti. yeniden başlatilmasi gerekiyor dedi ve açildiğinda şöyle bir hata aliyorum
:
no such device xxxxx-xxxxxxxxxx-xxxx
grub rescue>
şimdi ne windowsumu açabiliyorum ne linuksu . yadakleme yapmadiğim için format ta atamiyorum lütfen acill yardim
ubuntuyu bi sitedekilerin yorum ve tavsiyeleri ile yükledim umarim sorunum konusunda bir bilgisi olan vardır

sistem :
asus laptop
4 gb ddr2 ram
1gb dd3 vram
2.2 gh intel core 2 duo T6600
320 gb hdd

spxln
16-08-2010, 19:52   |  #2  
OP Yeni Üye
22 mesaj

tamam ubuntu severler. sizden cevap gelene dek  sorunu çözdüm

erunay
19-08-2010, 16:02   |  #3  
Taze Üye
1 mesaj

Merhaba;

Aynı sorun benimde başıma geldi. Lütfen nasıl çözdüğünüzü siz veya başka biri anlatabilirmi.

Şimdiden teşekkür ederim.

Nicoll
19-08-2010, 17:30   |  #4  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Ubuntu'yu hangi yöntemle kurdunuz?

Yeniden grub menüsü oluşturmayı denediniz mi: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13415.0.html

Son Düzenleme: Nicoll ~ 19 Ağustos 2010 17:32
thegenius
20-08-2010, 18:05   |  #5  
Yıllanmış Üye
131 mesaj

windowsa format attinnmi ? 
hehe sen simdi ubuntuyu yada herne haltsa onu kurarken once grubu kurdun ama linuxu yuklemeden grubu yukleyip restart ettin galiba yanlis anlamadiysam. :P ?
knoppixi kullan o daha iyi. o grub grub yukle demiyor gerekirse otomatik yukler.

Atilla Sarıtaş
20-08-2010, 21:33   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Windows 7 için :
Windows 7 CD'si takıp konsol'a gelip bootrec.exe /FixMbr ve bootrec.exe /FixBoot komutları ile windows'u düzeltmeyi deneyin.

spxln
23-08-2010, 00:48   |  #7  
OP Yeni Üye
22 mesaj
Alıntı: erunay  
Merhaba;

Aynı sorun benimde başıma geldi. Lütfen nasıl çözdüğünüzü siz veya başka biri anlatabilirmi.

Şimdiden teşekkür ederim.

afedersin bir süre cevap gelmeyince biraz sitemkar bi şekilde cevap yazdim. saçma yorumlar gelebilir diye de takibe almamiştim..
hala problemin devam ediyorsa ben şöyle çözdüm;
ubuntuyu ben internetten yüklemiştim cdye yazdirmadan wubi(windows ubuntu installer) araciligi ile kurmak gibi bi mallık yaptim. eğer varsa bilgisayarini ubuntu cdden başlat. yoksa benim gibi bi internet kafeden indir ve cdye yazdir
* cdden başlattıktan sonra kurulumsuz çaliştirma özelligi ile ubuntu işletim sistemini çaliştir. nereye kurduysan o dizini formatla. o diznde başka bilgiler de varsa sadece ubuntuya ait önceki kurulm dosyalarini sil. bilgisayarai yeniden cdden başlat. bu sfer kurulum seçeneği ile işletim sistemini  kur.  güncellemeleri yapsinmi derse yap de bende tekrar sormadi grub kurulsun mu diye..yeniden başlattığımda sorun çıkmadi hala çalişiyor..
umarim bilgi kaybetmeden sorunu çözerfsin