Ubuntu 10.04'ü Denediniz mi?

Banned
16-05-2010, 23:23   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Bildiğiniz üzere kısa süre önce ubuntu 10.04 sürümü yayınlandı. Ubuntu bu sürümünde özellikle donanım uyumu ve kaborta altı geliştirmelerle dikkat çekiyor.  Görselliği zaten biliyorsunuz. Üstelik öyle çok fazla donanımda istemiyor. Xp yi çalıştıran bir sistem ubuntuyuda rahatlıkla çalıştıracaktır. Peki siz her geçen gün kullanım oranını yükselten, bu ücretsiz işletim sisteminin son  sürümünü denediniz mi ?

Kendi görüşüm: Mekemmel bir işletim sistemi olmuş. Artık windows 7 yi çok nadir kullanıyorum.

Son Düzenleme: Banned ~ 16 Mayıs 2010 23:24
ADEM-KAYA
16-05-2010, 23:34   |  #2  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Denemek için henüz fırsatım olmadı.Bir ara kuracağım..

Bun da "SuperFetch" gibi bir durum var mı?

ozkan1818
16-05-2010, 23:52   |  #3  
ozkan1818 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
149 mesaj

windowsun kolaylığına vs alışkın olanlar denemesin bile hiçbirşeyi desteklemiyor Beğenmedim

Ahmet_79
16-05-2010, 23:55   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

Ubuntu, Linux işletim sistemleri içinde en beğendiğim sürümdür.

ADEM-KAYA
16-05-2010, 23:58   |  #5  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Örnek verir misin?
Hoş bir yazılım gibi geldi bana aslında ..

Alıntı: ozkan1818  
windowsun kolaylığına vs alışkın olanlar denemesin bile hiçbirşeyi desteklemiyor Beğenmedim
Boracalin
17-05-2010, 01:37   |  #6  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

Hayır İşim olmaz dedim... Çünkü Mint İsadora'yı (final) bekliyorum :D</

Karub
17-05-2010, 09:30   |  #7  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

ubuntu mu?.. Geçen sene kurup 10dk. içinde kaldırdığım işletim sistemi mi yoksa ? :D
Onu yüklemek için bile zaman harcayamam. Zaten görselliği bile windows7'den alıntı, hiç bir şeyi desteklemiyor...

ali140
17-05-2010, 11:23   |  #8  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
724 mesaj

tek kelimeyle harika. kötüleyenlere zaten lafım yok onlar armutun pişip azına düşmesini isteyen tipler zaten.

Karub
17-05-2010, 11:41   |  #9  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj
Alıntı: ali140  
tek kelimeyle harika. kötüleyenlere zaten lafım yok onlar armutun pişip azına düşmesini isteyen tipler zaten.

Ubuntuda bir oyun çalıştırın bakalım oluyor mu?

ali140
17-05-2010, 14:06   |  #10  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
724 mesaj
Alıntı: Karub  

Ubuntuda bir oyun çalıştırın bakalım oluyor mu?
1 değil 100 oyun çalıştırırım.
play on linux un listesindeki oyun desteğine  bak bakayım.
çalışmasaydı bile öyle konuşuyorsunuzki sanki oyun linux için yazılmışta linux çalıştıramıyor gibi anlaşılıyor:)
crysis linux için yazılmış olsaydı şaayet emin olun sistem gereksinimleri xp den bile düşük olurdu. çünkü güncel ubuntu 2 gb ram in sadece %14 ü kullanıyor.

listenin aşşağı doğuru daha ne kadar gidebileceğinide görmüşsündür heralde:)

Son Düzenleme: ali140 ~ 17 Mayıs 2010 15:17
G00GLE
17-05-2010, 14:29   |  #11  
G00GLE avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
747 mesaj
ubuntu mu?.. Geçen sene kurup 10dk. içinde kaldırdığım işletim sistemi mi yoksa ? :D
Onu yüklemek için bile zaman harcayamam. Zaten görselliği bile windows7'den alıntı, hiç bir şeyi desteklemiyor...
Şaka mı yaptınız görsellik konusunda yoksa ciddi misiniz? ben şahsen şaka yaptığınıza inanmak istiyorum. şu an ben de windows 7 kullanıyorum ama kesinlikle ve kesinlikle görsellik konusunda windows ubuntunun eline su dökemez. ayrıca "hiçbir şey desteklemiyor" konusuna gelince size tam düşünce tarzınıza uygun cevap vereyim: siz de windows için kodlanmış bir virüs bulaştırın bakayım ubuntu'ya..

AtoX
17-05-2010, 16:07   |  #12  
AtoX avatarı
Yıllanmış Üye
517 mesaj

Masaüstlerinde;
En iyi Gnome=Ubuntu
En iyi KDE     =Pardus

Teagan
17-05-2010, 16:51   |  #13  
Yeni Üye
24 mesaj

Ubuntu'yu kötüleyenler daha g.tünü yıkamasını bilmeyenler tiplerdir.

Banned
17-05-2010, 17:35   |  #14  
OP Banlandı
5,777 mesaj

Aslında ubuntu ne yazılımsal olarak öyle kullandığımız programlardan çok uzak nede donanımsal olarak windows kadar kibirli. Bunun yanında ubuntuyu sadece nette sörf, müzik video, ofis ve film için kullanmıyorsanız teknik bilgi, hatta teknik bilgiden ziyade araştırma gerektiriyor. Sonuçta cd boyutunda, cd den kurulan bir sitem olduğu için bir nevi temel dosyalarıyla geliyor ubuntu.  Bu sebeble kurulumdan snra sizin paketleri depodan seçip yüklemeniz gerekiyor. Tabiki bunun içinde hangi yazılımın ne işe yaradığını bilmek önemli. Yazılımlar, görselleştirmeler, sürücüler derken ubuntuyu kurduktan sonra 5-6 gün neredeyse özelleştirmelerle uğraşmanız gerekiyor özelliklede daha önceden ubuntu  deneyiminiz yoksa.  Ancak şurası varki işin sonunda ubuntunuz size özel HEMEN HER TÜRLÜ YAZILIMI çalıştırabilen windowstan çok daha pratik ve stabil bir işletim sistemi olup çıkıyor.

özkan_oktay
17-05-2010, 17:42   |  #15  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,356 mesaj

Bence de ubuntu ya mac'e veya linuxa falan gerek yok sadece windows 7 bir bilgisayar için yeter ve artar bile.
Zaten microsoft harici işletim sistemler iyi olsaydı onlar tutulurdu microsoft dünyanın en zengin adamı olmazdı.
En iyi performans güvenilirlik ve şık işletim sistemi her zaman microsoft'a...

MrBlackHawk
17-05-2010, 18:07   |  #16  
Yeni Üye
20 mesaj
Alıntı: özkan_oktay  
Bence de ubuntu ya mac'e veya linuxa falan gerek yok sadece windows 7 bir bilgisayar için yeter ve artar bile.
Zaten microsoft harici işletim sistemler iyi olsaydı onlar tutulurdu microsoft dünyanın en zengin adamı olmazdı.
En iyi performans güvenilirlik ve şık işletim sistemi her zaman microsoft'a...
Katılmıyorum kesinlikle. Örneğin eğer sadece internete bağlanıp ofis programlarını kullanıyor ve müzik dinleyip film seyrediyorsanız micorosoft windows 7' ye boşuna para vermeniz gerekmez. Üstelik bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimli de yok. Kafanız rahat internette sörf yapabilirsiniz. Eğer windows tabanlı bir program kullanmak zorundaysanız bir şey demiyorum ama ofis programı gerekliyse open office in linux versiyonunu tercih ederim.

Performans ve güvenilirlik konusuna gelince windows 7 ile ubuntu kıyaslaması yaparsanız, Ubuntu'nun sistem gereksinimleri çok daha az windows 7 den. Güvenlik konusunda ise zaten linux işletim sistemlerine root kullanıcı olarak giriş yapmadığınız sürece virüs bulaşması ve bilgisayarınızın ele geçirilmesi son derece zor bir olaydır. Bu konuda windows 7 den çok daha iyidir Ubuntu. Win7 ile antivirüs olmadan internette güvenli gezinti yapmanız çok zor fakat Ubuntu ile güvenli bir şekilde internette sörf yapabilirsiniz.

Karub
17-05-2010, 18:16   |  #17  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Tamam siz Ubuntucular ubuntu kullanın bakalım :D
Virüs derdi yok ohh be ! diyorsunuz.. Ubuntu benim işime yaramaz o yüzden kullanın, şömürün, vıcığını çıkartın :)
Windows 7'den sonra bir daha kurmayı düşünmüyorum ama taşınabilir HDD'demde ubuntu var. Ara sıra gerekli olsada kullanmak istemiyorum. İsteyen istediğini kullansın. Silah zoruyla değil ya ?

Banned
17-05-2010, 18:24   |  #18  
OP Banlandı
5,777 mesaj

Amaç windowscuları ubuntucu yapmak değil zaten. Amaç windowsu yegane işletim sistemi  kabul etmeyip diğer sistemlerede açık olmak, windowstan değil windows bağımlılığından kurtulmak. Sonuçta burası bilgisayar ve teknololi sitesi ki düşüncem özelliklede bilgisayar dünyasını takip eden kişilerin burada toplandığı. Bence ubuntuda bu bilgisayar dünyasından hakettiği yeri almalı. En azından chip gibi sitede kendine özgü bir  forum başlığı olmalı.  Ben şahsen evlatlarımı sadece windows kullanmasını bilen kişiler olarak yetirştirmek istemiyorum. Şükürki daha anaokuluna gitmayen 5 yaındaki kızım bile hem windowsu hemde ubuntuyu rahatlıkla kullanabiliyor.

Karub
17-05-2010, 18:35   |  #19  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Yani bu Ubuntu 10'dan memnunsunuz ? :)

Banned
17-05-2010, 19:02   |  #20  
OP Banlandı
5,777 mesaj
Yani bu Ubuntu 10'dan memnunsunuz ? :)
Ben mi ? Çooooooooooooooooooooooooooooooook

ali140
17-05-2010, 19:51   |  #21  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
724 mesaj
Alıntı: Mustafa Can  
kodlamaya gerek yok sen ip adresini ve root şifreni ver ben geliyorum...
muhaha saçmalığa bak marifet rot şifremi bilmeden ip adresimi bilmeden girmek ki onuda yabileceği sanmıyorum.

Banned
17-05-2010, 19:57   |  #22  
OP Banlandı
5,777 mesaj
Ubuntuyu 128 mb ramlik bir sisteme kurmayı denesene live cd yi bile açamıyor anca alternate install cd (yazı tabanlı) ile kuruluyor. eh gnomeye giriş yapamaması ve konsolda kalmsından bahsetmiyorum bile. 128mb lik pc kalmadı deme var. (amacım karışıklık çıkarmak değil sadece xp ye nazaran daha yüksek sistem gerektirdiğini söylemek) unutmadan ubuntuda gnomeyi açmak için 256mb ram gerekiyor live cd kullanarak kurulum yapmak içinse 384 mb ram gerekiyor (256 gnome için 128 de live cd den boot yapabilmek için)
Benden alıntı yapıp cevap yazmışsın, cevabını yazacaktım ama oğlum yaşındasın, dengim değilsin. Sen en iyisi akranlarınla laf dalaşına gir olur mu.

loseface
17-05-2010, 20:24   |  #23  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

komik komik konuşupta kendinizi rezil etmenize gerek yok :)  [url=../kisisel/61889/]khramn[/url] abi küçüklerle muhattap olmaya gerek yok :) 64 mb ramlik pcme ubuntuyu kurdum xp den kat kat daha güzel çalıştı.

Geçen yorumlarla alakalı yorumların :)

-Linuxun windowstan masaüstünü çaldığını iddia edenler sallamayın :) bknz KDE mi önce yoksa Windowsun görselliğimi

-Performans eğer kurmasını bilirseniz farklı sürümlere göre windowstan kat kat daha performanslı.

-Destek yok diyenler saçmalamayın.Linux oyun çalıştırmıyor diyenler saçmalamayın.Linux değil oyun ytapımcıları donanım firmaları desteklemiyor Linuxu.Ama yakında göreceksiniz ki Açık kaynaklar daha fazla kullanılacak.

-Biraz da işin derin boyutları.Windowsu kurdunuz internete girdiniz artık özel yaşam diye bir şey yok.Çünkü güzel bir backdoor yerleştiriliyor ve siz internete bir daha girmeseniz bile artık sizi takip ediyorlar.İnanmayan varsa araştırsın Echelon denen veleti :)Windows istese kaçak kullanımı engelleyemez mi bal gibide engeller Kahkaha

-En son olarakta hiçbirşeye para vermeden istediğiniz gibi kullanmak varken neden para verip durmadan birileri tarafından gözlenmeyi seviyorsunuz ?

Mustafa Akın
17-05-2010, 20:44   |  #24  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj
kodlamaya gerek yok sen ip adresini ve root şifreni ver ben geliyorum...
Sen de evinin yerini söyle ve anahtarını ver ben geliyorum diyen bir hırsızla aynı şey bu.

ali140
17-05-2010, 21:34   |  #25  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
724 mesaj
Gülümseme evet doğrusu o ama hackerler genellikle ev kullanıcılarından çok serverleri seçerler onlarında ip adresi bellidir (ev kullanıcıları genellikle windows kullanır virüs dediğimiz o şeyler de ip adresi ve girmek için gerekli olan şeyleri bilgisayarımıza yollar (Truva atı = Trojan Horse programlarının genel çalışma biçimidir bu ve çoğu virüs de bu çeşittendir)
ev kullanıcılarının doğrudan hedef olması zor o yüzdende linuxda güvendesin.
ama windowsta zararlı kodlar doğrudan çalıştığı için hedef olsanda olmasanda zarar görüyorsun.