Ubuntu 10.04'ü Denediniz mi?

Banned
16-08-2010, 17:09   |  #51  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
558 mesaj

hiç bir linux sisteme tam anlamıyla stabil demek doğru gelmiyor bana sadece şu söylenebilir "ubuntu bunlar içinde en stabil olanı"

birde şu var iki gün kullanmakla kalkıp unu win7 ile karşılaştırmak ene baba sistem bu demek dereyi görmeden paçayı sıvamak gibi bir şey olsa gerek. adam dock kurdum diyor kasıyor diyor 4 gb ramle bumudur stabil olmak oysa sorun büyük ihtimalle ekran kartı driverinden kaynaklanıyor.

alperen önce isoyu torrnet olarak indir md5 doğrula indirdikten sonra, cd ye yak pc ye restart at dil seç kurulumu seç ve dik yapılandırmaya geldiğinde elle seçeneğini seç daha önceden oluşturduğun hdd sektörüne sağ tıkla tıkla ntfsde ise sil de ntfs değilse sorun yok sağ yıkla ekle de swap alanını belirle ramin 2 katı kadar sonra kurulacak alanı seç aynı sektör üzerin uzantısını açılır pencereden / olarak seç ve bir kaç tıkla kuruluma geç.

casual1st
17-08-2010, 02:24   |  #52  
Taze Üye
15 mesaj
Alıntı: ozkan1818  
windowsun kolaylığına vs alışkın olanlar denemesin bile hiçbirşeyi desteklemiyor Beğenmedim
Aslında herşeyin bir alternatifi var ve kullanımı oldukça kolay yalnızca 2 saatte tamamen çözülebilecek bir işletim sistemi.

alperen87
17-08-2010, 14:47   |  #53  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
6 mesaj

bendeki şu anki sürümün ne olduğunu nerden anlayabilirim?

Son Düzenleme: alperen87 ~ 17 Ağustos 2010 16:00
Kapalı Hesap (154666)
06-10-2010, 20:53   |  #54  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Bugün itibarıyla yaklaşık 1 aydır kullanmakta olduğum ubuntu 10.04 sürümünden gayetle memnunum. Hatta özel olarak memnuniyetim eskiden amiga da oynamış olduğum bazı oyunlar ubuntu paketlerinde bulunuyor. Sistem kararlılığı ve donanım uyuşması oldukça iyi. İşyerindeki internet erişimim ubuntu sayesinde uçuk kaçık bir hal aldı. Yöneticilerin bile giremediği sitelere girip çıkıyorum Görenler hayrete düşüyor. Serverin bloke ettiği (WEB sense ile) sitelere nasıl girebildiğimi hala anlayabilmiş değilim. :D
Yine de araştırmacı zihniyet ile diğer linuks sürümleri ile kıyaslamaları öğrenmek isterim. Bilen arkadaşların önerilerini beklerim.

tremere
09-10-2010, 23:37   |  #55  
Yeni Üye
49 mesaj

mr_yamyam hocam sizin için hazırladım.
1-pardus(bilgisayara yeni başlayanlar için en uygun seçenek, en kolay kde dağıtımı, oxygen simge seti ile kullanılmalı)
2-ubuntu/mint(linux'e yeni başlayanlar için öneririm, burada gnome ve kde seçimi önemli, kde seçecekseniz ikisini de kesinlikle önermem)
3-opensuse(geek, nerd kesime öneririm, 320 linux dağıtımı içerisinde en fazla görsel ayar aracı bunda bulunur. üstün alman teknolojisi sözü bu dağıtımı özetler. alışması ubuntu ve pardus'a göre zordur ama alışıp da bırakabilene rastlamadım, en iyi kde dağıtımı, benim aktif kullandığım dağıtımım)
4-mandriva/pclinuxos(eskiden bunları da öneriyordum ama şu an 1 yıl geçici olarak önermiyorum, gelecekleri belli değil, tam mageia çıktı derken mandriva cephesi yeni çalışanlar aldı, beklemek lazım)
5-zorinos(win7 görünümünde linux isteyenler için. gerçi ben bu felsefeyi onaylamıyorum ama linux'e geçişi kolaylaştırabilir.)
6-sabayon linux(italyan dağıtımı, çok şık görünen, büyük oranda özelleştirme içeren, boot sırasında müzik falan çalabilen popüler ilginç şanşanlı bir dağıtım)
7-puppy(256mb ram veya daha düşük bilgisayarlara önerim, görünüş olarak biraz yavan olsa da çok hızlı, hemen herşey için araçlar mevcut, sadece 110mb)
8-parted magic(format atacaklara önerim, çok geniş format ve sistem kurtarma seçenekleri mevcut, format sırasında müzik dinleyip internette gezebilmek ise ayrı bir prestij veriyor, 130mb)

opensuse hariç diğerlerini unetbootin yardımıyla usb'ye yükleyebilirsin, opensuse ise flash'ı fat32 olarak formatlayıp unmount yapıp
dd if=/path/name.iso of=/dev/sdx bs=4M;sync
kodu ile name.iso dosyasının yerini sdx ise hard disk sayısına bağlı tek ise sdb çift ise sdc ve benzeri
giriş ekranında ise boot parametlerine
namescheme=by-label

Son Düzenleme: tremere ~ 09 Ekim 2010 23:38