Ubuntu 11 = Rezalet

Banned
01-05-2011, 16:50   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Dün bir senedir beklediğim ubuntu 11 sürümünü nihayet kurma fırsatı buldum. Çok ümitliydim birhayli beklentilerim vardı. Kurulumda ubuntu 10.10 sürümünüzü silip yerine kurulayım mı diye soruncada epeyce heyecanladım demkki bayağı geliştirmeler var diye.
     Neyse 10.10 sürümümüz gitti 11.04 sürümümüz kuruldu ve sistem açıldı. Oda ne sevgili ubuntumuz diğer sürümlerinde sorunsuz tanıdığı logitec klavye- fare (kablosuz) setimizi tp- link wriless'imizi realtek ses kartımızı, 3650 ati ekran kartımızı hiç tanımıyor. Kurulumda tr dil zaten yok. Masaüstünde abudik gubidik windows 7 den çalıntı bir görev çubuğu  (sağ klik ve taşıma yok), üstte menüleri olmayan mac'ten çalıntı bir panel (paneldede araç ekleme kaldırma seçenekleri, tercihler, yönetim menüleri gibi gnome panelin temel özellikleri hiç yok). Güncelleyeyim belki düzelir dedim wrilessi bir şekilde tanıttım bu kezde ubuntu 10.10 da ve windows 7 de direk bağlanan nete nedense ubuntu 11.04 ümüz ne yapsak bağlanmıyor. Bir işletim sistemi ancak bu kadar rezil edilebilinir. Kardeşim eğer ben bunu kullanacaksam zaten tüm eksik bileşenlerini güncelleyip kullanacağım. Cd 25 krş. dvd 40 krş. neden cd boyutunda ısrar edipte yarım yamalak işletim sistemi yayınlıyorsunuz ? Zaten dvd sürücüsü olmayan bilgisayarların usb den kurulum şansıda var. Bu ısırar neden? Yazık oldu ubuntu 10.10 sistemime, yok yere gitti. 

Ubuntu kullanıcılarının ubuntu 11 sürümünden en azından şimdilik uzak durmalarını şiddetle öneririm.

Jubei76
01-05-2011, 17:25   |  #2  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

Sen bizden daha deneyimli bir ubuntu kullanıcısı olarak bu hataya düşmemen gerekirdi ? ayrıca 11.04 sürümünün yayınlanmış görsel ve kullanıcı yorumlarını falanda okumuşundur diye tahmin ediyorum ama demekki insan bazı şeyleri kullanınca anlıyor neyse geçmiş olsun diyeyim umarım tekrardan 10,10 sürümüne dönebilmişindir ? bende merak ediyordum yeni sürümü acaba nasıl bir şey diye ama şimdi senin bu sözlerinden sonra vazgeçtim açıkçası :)

Güney62
01-05-2011, 18:11   |  #3  
Güney62 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
546 mesaj

Jubei76 haklı hiç bakmadın mı resimlerine?Rezalet bir sürüm yapmışlar.Dedğin gbi keşke Ubuntu 10.1 silmeseymişin.

Nicoll
01-05-2011, 18:44   |  #4  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Bencede 11.04 biraz sorunlu. Ama güncellemelerle iyileştirilme ihtimali var. Zira daha Ubuntu indirme sayfasında bile beta yazıyor, onu bile güncellememişler...

Ubuntu sürümleri 6 aydan kısa bir süre içinde geliştiriliyor 11.04'ün girişte iki farklı arayüz seçeneği ile sunulması, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu gibi türevlerinin de aynı anda piyasaya sunulması sadece 6 ay içinde gerçekleşiyor. Bence bu süre yeterli değil.

Ayrıca 10.04 Uzun süreli 5 yıl destek verilen lts sürüm. Rahat rahat dönebilirsin ona...

darkmaster
01-05-2011, 23:32   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
244 mesaj

bana görede oldukça kullanışlı ve başarılı bir linux distrosu olmuş. siz sanırım kullanmayı beceremediniz yada güncelleme yaparken sorunlar oldu tam olarak kurulamadı. sizin olmuyor dediğiniz herşey bende çalışmakta. buyrun bir video hazırladım zamanım kısıtlı olduğu için arka plana bir müzik ses gibi bir şeyler koyamadım ama idare edin :)
http://www.youtube.com/watch?v=qi0LAKBHziY

Son Düzenleme: darkmaster ~ 04 Mayıs 2011 18:25
Nicoll
02-05-2011, 00:53   |  #6  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: darkmaster  
bana görede oldukça kullanışlı ve başarılı bir linux distrosu olmuş. siz sanırım kullanmayı beceremediniz yada güncelleme yaparken sorunlar oldu tam olarak kurulamadı. sizin olmuyor dediğiniz herşey bende çalışmakta. buyrun bir video hazırladım zamanım kısıtlı olduğu için arka plana bir müzik ses gibi bir şeyler koyamadım ama idare edin :)
http://www.youtube.com/watch?v=7aU8bF-OE9k
Synaptik - Depolar grafiksel arayüz unutulmuş mu kasıt mı sence?

thegenius
02-05-2011, 13:50   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
131 mesaj

burada http://news.softpedia.com/news/U ... efox-4-170228.shtml
diyo ki. cikti ama...
"Remember that this is an alpha release and it should NOT be installed on production machines. It is intended to be used for testing purposes only. Please report bugs to the Ubuntu Bug Tracker."

deneme amacli kullanin diyo zaten. 

gerci sadece 700~mb cd versionlarda herzaman biseyler eksik oluyo. 
diger driverlari/programlari entegre etmeleri zaman alir bence. ancak ubuntu 10 daki driver/paketlerini yuklersen bircou 11'de de calisacaktir tahminimce.
ayrica kdenin yeni versionu bayagi agirlasmis olsa da kde hala kullanim kolayligi acisindan bence daha iyi.

...ote yandan kucuk distrolari download edip yuklemek silmek cok daha az vakit harciyor :P

... +yeni driverleri yeni dvdye koymadiklarina gore eskiler gecerlidir diye saymis olabilirler :D

Son Düzenleme: thegenius ~ 02 Mayıs 2011 13:52
bir2m
02-05-2011, 15:28   |  #8  
Taze Üye
2 mesaj

Saol arkadaş. Bende 5 gündür kararsız kalmıştım kurup kurmama konusunda. Demekki bir 3 ay daha bekliyeceğim.

darkmaster
02-05-2011, 20:23   |  #9  
Yıllanmış Üye
244 mesaj
Alıntı: Nicoll  
Synaptik - Depolar grafiksel arayüz unutulmuş mu kasıt mı sence?
yok hayır synaptic paket yöneticisi halen mevcut. ayrı bir uygulama olarak başlatabiliyorsunuz ve programlar bölümünden ulaşılabiliyor.

darkmaster
02-05-2011, 20:28   |  #10  
Yıllanmış Üye
244 mesaj
Alıntı: thegenius  
burada http://news.softpedia.com/news/U ... efox-4-170228.shtml
diyo ki. cikti ama...
"Remember that this is an alpha release and it should NOT be installed on production machines. It is intended to be used for testing purposes only. Please report bugs to the Ubuntu Bug Tracker."

deneme amacli kullanin diyo zaten. 

gerci sadece 700~mb cd versionlarda herzaman biseyler eksik oluyo. 
diger driverlari/programlari entegre etmeleri zaman alir bence. ancak ubuntu 10 daki driver/paketlerini yuklersen bircou 11'de de calisacaktir tahminimce.
ayrica kdenin yeni versionu bayagi agirlasmis olsa da kde hala kullanim kolayligi acisindan bence daha iyi.

...ote yandan kucuk distrolari download edip yuklemek silmek cok daha az vakit harciyor :P

... +yeni driverleri yeni dvdye koymadiklarina gore eskiler gecerlidir diye saymis olabilirler :

arkadaşım yalnız senin softpediadan okuduğun haber alpha sürümüne ait. ubuntu şu an ne alpha nede beta, release olarak indiriliyor.

thegenius
02-05-2011, 20:54   |  #11  
Yıllanmış Üye
131 mesaj
arkadaşım yalnız senin softpediadan okuduğun haber alpha sürümüne ait. ubuntu şu an ne alpha nede beta, release olarak indiriliyor.
neyse pardon hakliymissin.anlasilan ubuntu 11'in sadece cd versionlari cikmis. 
belkide dvd versionu olan linuxlara gecmenin vakti gelmistir :P
tam da ubuntu o kadar da kotu degilmis demeye baslamistim.
ubuntuyu eskiden pek sevmesdim agir oldugu icin ancak yeni versionlarina eklenen programlarla fat32 ye yukleyerek kullanilabilen 9 versionu fikrimi degistirdiydi.
tabi ubuntunun guzel bi ozelligi de cok taninmis bi surum oldugu icin program driver sikintisi pek yasatmiyor.
ancak hepsi linux tabi. butun ptogramlar linux arasinda bikac duzeltme ile degistokis edilebiliyo.

Nicoll
02-05-2011, 21:37   |  #12  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
yok hayır synaptic paket yöneticisi halen mevcut. ayrı bir uygulama olarak başlatabiliyorsunuz ve programlar bölümünden ulaşılabiliyor.
Synaptic -> Ayarlar -> Depolar burada depoları eklemek veya çıkarmak vs. için bir grafiksel arayüz açılması gerekiyor. Maalesef 11.04 te bu çalışmıyor. Ya sources.list ten yada aşağıdaki kodla terminalden depoyu çağırarak yapabilirsiniz.
[ Tüm kodu seç ] [ Yeni Pencerede Göster ]
sudo LC_ALL=C software-properties-gtk

gomana
03-05-2011, 09:04   |  #13  
Üye
55 mesaj

bir yorumda benden.....

ben khramn kadar kötü bir tabir kullanmayacağım ama ubuntu bence bu sürümünde pekte hoş olmamış 8.10 sürümünden beri ubuntu kullanıyorum  beğenmediğim 2. ubuntu sürümü hatta en beğenmediğim ubuntu sürümü 11.04(biride 10.10 ubuntu netbook editiondu) olmuş zaman içinde geliştirilebilinirse belkide güzel olucak ama şimdilik bu hali bana hitap etmedi beklentilerimi karşılamadı belkide alışkanlıklardan olsa gerek ,tabii aynı sorun bendede baş gösterdi kendime göre ayarladığım 10.10 sürümümden oldum kurmadan önce oturup iyice bir düşünmek gerekiyor acele hareket etmek insanın yarım gününe veya yoğun iş temposunda benim gibi bir akşamınıza maal olabilir (11.04 kurup değerlendirip beğenmeyip tekrar 10.10 kurup ayarlamaları yapmak)

darkmaster
03-05-2011, 20:40   |  #14  
Yıllanmış Üye
244 mesaj
Alıntı: Nicoll  
Synaptic -> Ayarlar -> Depolar burada depoları eklemek veya çıkarmak vs. için bir grafiksel arayüz açılması gerekiyor. Maalesef 11.04 te bu çalışmıyor. Ya sources.list ten yada aşağıdaki kodla terminalden depoyu çağırarak yapabilirsiniz.
evet haklısınız. ben source eklemek için hep terminali kullandığım için GUI nin mevcut olup olmadığına bakmamıştım :))
Alıntı: gomana  
bir yorumda benden.....

ben khramn kadar kötü bir tabir kullanmayacağım ama ubuntu bence bu sürümünde pekte hoş olmamış 8.10 sürümünden beri ubuntu kullanıyorum  beğenmediğim 2. ubuntu sürümü hatta en beğenmediğim ubuntu sürümü 11.04(biride 10.10 ubuntu netbook editiondu) olmuş zaman içinde geliştirilebilinirse belkide güzel olucak ama şimdilik bu hali bana hitap etmedi beklentilerimi karşılamadı belkide alışkanlıklardan olsa gerek ,tabii aynı sorun bendede baş gösterdi kendime göre ayarladığım 10.10 sürümümden oldum kurmadan önce oturup iyice bir düşünmek gerekiyor acele hareket etmek insanın yarım gününe veya yoğun iş temposunda benim gibi bir akşamınıza maal olabilir (11.04 kurup değerlendirip beğenmeyip tekrar 10.10 kurup ayarlamaları yapmak)

açıkçası dediğiniz gibi alışkanlık meselesi. benim içinde ilk kurduğum anda kötü idi. bende öncesinde mandriva kullanıyordum gnome olarak. ubuntu ilk 10-20 dakika kadar beni zorladı. ama inanın sonradan alışılınıyor ve daha kolay geliyor insana. en azından benim için böyle oldu. biraz ısrarla deneyin unity kendisini sevdiriyor inanın.

Son Düzenleme: darkmaster ~ 03 Mayıs 2011 20:41
darkmaster
04-05-2011, 18:30   |  #15  
Yıllanmış Üye
244 mesaj

Daha neşeli ve güzel çekilmiş video ile değiştirdim ilk videoyu. buyurun birde buradan yakın :))
http://www.youtube.com/watch?v=qi0LAKBHziY

Son Düzenleme: darkmaster ~ 04 Mayıs 2011 18:31
cemx_19
09-05-2011, 01:26   |  #16  
Taze Üye
8 mesaj

Asıl başlık rezalet olmuş!!!
Yükseltmede sorun yaşamayan tek Ubuntu kullanıcısı benmiyim?

Selçuk İslamoğlu
09-05-2011, 03:22   |  #17  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

11.04'ü Windows 7'den önce gelen Vista gibi olduğunu düşünüyorum. Evet, kötü... Ama kitleyi geliştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar yine...

loseface
10-05-2011, 22:30   |  #18  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

Selçuk abiye katılıyorum bi vista gibi bişey.Ama Windows 7 den daha hızlı olacak ubuntunun evrimleşmesi sanki.Şuanki güncelleştirmeler ile gayet iyi bir performans alıyorum şu an.

berken2001
03-08-2011, 13:19   |  #19  
Taze Üye
2 mesaj
Alıntı: khramn  
Dün bir senedir beklediğim ubuntu 11 sürümünü nihayet kurma fırsatı buldum. Çok ümitliydim birhayli beklentilerim vardı. Kurulumda ubuntu 10.10 sürümünüzü silip yerine kurulayım mı diye soruncada epeyce heyecanladım demkki bayağı geliştirmeler var diye.
     Neyse 10.10 sürümümüz gitti 11.04 sürümümüz kuruldu ve sistem açıldı. Oda ne sevgili ubuntumuz diğer sürümlerinde sorunsuz tanıdığı logitec klavye- fare (kablosuz) setimizi tp- link wriless'imizi realtek ses kartımızı, 3650 ati ekran kartımızı hiç tanımıyor. Kurulumda tr dil zaten yok. Masaüstünde abudik gubidik windows 7 den çalıntı bir görev çubuğu  (sağ klik ve taşıma yok), üstte menüleri olmayan mac'ten çalıntı bir panel (paneldede araç ekleme kaldırma seçenekleri, tercihler, yönetim menüleri gibi gnome panelin temel özellikleri hiç yok). Güncelleyeyim belki düzelir dedim wrilessi bir şekilde tanıttım bu kezde ubuntu 10.10 da ve windows 7 de direk bağlanan nete nedense ubuntu 11.04 ümüz ne yapsak bağlanmıyor. Bir işletim sistemi ancak bu kadar rezil edilebilinir. Kardeşim eğer ben bunu kullanacaksam zaten tüm eksik bileşenlerini güncelleyip kullanacağım. Cd 25 krş. dvd 40 krş. neden cd boyutunda ısrar edipte yarım yamalak işletim sistemi yayınlıyorsunuz ? Zaten dvd sürücüsü olmayan bilgisayarların usb den kurulum şansıda var. Bu ısırar neden? Yazık oldu ubuntu 10.10 sistemime, yok yere gitti. 

Ubuntu kullanıcılarının ubuntu 11 sürümünden en azından şimdilik uzak durmalarını şiddetle öneririm.

logitech sorununu düzeltmek için UBUNTU YAZILIM MERKEZİndeki arama kutucuğuna "uyum"yaz. programı yükle logitech sorunu düzelir.(bence ubuntu 11 oldukça güzel)