Ubuntu - aMSN ve MSN wormu

astronomer
14-03-2010, 14:54   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
47 mesaj

Merhaba arkadaşlar;

Ben Ubuntu kullanıyorum bir süredir. MSN programım da aMSN. Az önce başıma birşey geldi. Bir arkadaşımdan "bak bizim fotolarımız,sen de varsın" filan yazan bir link geldi. linkte benim msnim yazılıydı, uzunca da bir linkti. Bu linklerin bir wormun bulaşmasıyla olduğunu biliyorum normalde, ancak dikkat etmeden kazara linke tıkladım, sonra farkettim worm olduğunu. Bir pencere açıldı reklam penceresi gibi birşeydi.

Sorum şu: Bu olay başıma Ubuntu'da da gelse yine risk altında mıyım? Kişi listem güvende mi? Keylogger tehlikesi var mı? (üstelik bildiğim kadarıyla keylogger msn hesabını ele geçiriyor, şifre değiştirmekle bile gitmiyormuş bazıları) Bunu nasıl anlayabilirim? Eğer bu wormlar Linux'ta da çalışabiliyorsa nasıl temizleyebilirim, nasıl bir erken uyarı sistemiyle korunabilirim?

Bu arada sanki bilgisayarım yavaşladı.. Korkmaya başladım.. Tek tesellim de otomatik çalışacak herhangi bir programın Linux sistemlerinde root veya kullanıcı passwordune ihtiyaç duyması..

Son Düzenleme: astronomer ~ 14 Mart 2010 14:55
H@ckerCesur
14-03-2010, 15:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

korkma kardeş. Bende 1 ay kadar ubuntu ve amsn kullandım. O kadar şey yaptım ama virüsün vsi girmedi. Biliyorsun virüslerin %99 windows içindir.

astronomer
14-03-2010, 16:27   |  #3  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
47 mesaj

Sağolasın arkadaşım, başımdan aşağı kaynar sular dökülmüştü burada da mı virüs yiyeceğim artık diye :) bayağı bir rahatladım :)

ECHELON_
16-03-2010, 19:45   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

viruste keylogger da çalışmaz ama bu linux için keylogger yok demek değildir linux içinde keyloggerlar var ama yedirmek çalıştırmak zor biraz