ubuntu'da dns değiştirme

serdar_ayberk
16-05-2010, 08:31   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
338 mesaj

ubuntu'da dns'yi nasıl değiştirebilirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. Birde ubuntu'da avira'nın free linux sürümü varmış kurmama gerek var mı?

kobibirand
16-05-2010, 11:03   |  #2  
kobibirand avatarı
Taze Üye
10 mesaj

Varsayılan olarak üst tarafta internet ikonu var
Veya Sistem>Tercihler>Ağ Bağlantıları yolunu izleyebilirsin.
Orada bağlantı türün neyse (kablolu,kablosuz vs.) ona göre yapılandırabilirsin.
Edit(düzenle) tuşuna basınca DNS ayarlarını girmen gereken yer çıkar.

Kapalı Hesap (101323)
16-05-2010, 13:54   |  #3  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

aviranın linux  sürümünü kur bence linux için yazılan viruslerde var

Nicoll
16-05-2010, 18:59   |  #4  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj
Alıntı: serdar_ayberk  
ubuntu'da dns'yi nasıl değiştirebilirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. Birde ubuntu'da avira'nın free linux sürümü varmış kurmama gerek var mı?
DNS adresini eğer modem özellikleri müsait ise oradan yap, kökten hallolur... Modemden olmazsa Ağ bağlantıları > Düzenle IPv4 ayarları bu kısımda yöntem bölümünü "Sadece otomatik DHCP olarak değiştir. Ve alttaki dns sunucuları kısmına dns adreslerini virgülle ayırarak yazın...

Virüs programına gerek yok ama güvenlik duvarı kur...

serdar_ayberk
16-05-2010, 20:18   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
338 mesaj

uydunet ile bağlanıyorum. o nedenle modemde öyle bir özellik yok. Dns değiştirmeyi tam bulamamıştım. Çok sağolun. Şu anda ubuntuda güvenlik yazılımı yok. Güvenlik duvarı olarak ne kurabilirim. Farklı fikirler olunca avira konusunda ne yapayım kararsız kaldım. Herkese verdiği yardımlardan dolayı teşekkür ederim.

Nicoll
17-05-2010, 00:27   |  #6  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: serdar_ayberk  
uydunet ile bağlanıyorum. o nedenle modemde öyle bir özellik yok. Dns değiştirmeyi tam bulamamıştım. Çok sağolun. Şu anda ubuntuda güvenlik yazılımı yok. Güvenlik duvarı olarak ne kurabilirim. Farklı fikirler olunca avira konusunda ne yapayım kararsız kaldım. Herkese verdiği yardımlardan dolayı teşekkür ederim.
Modeminde güvenlik duvarı özelliği var mı bilmiyorum ama (varsa daha iyi) yazılımsal güvenlik duvarı olarak Firestarter isimli uygulamayı öneririm, yazılım merkezinde veya Synaptic'te aratıp kur... Dikkat etmen gereken tek şey kurduktan sonra aşağıdaki resimde de gördüğün gibi "ICMP filtrelemeyi etkinleştir" seçeneğini işaretlemen gerekir...

Antivirüs konusunu tasa etme, zaten kursan bile hiçbirinde Linux için virüs koruması yok, yani sadece Windows virüslerine karşı koruyor; şöyle ki farkında olmadan diğer Windows sistemlere virüs bulaştırma diye...

ali140
17-05-2010, 11:47   |  #7  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
724 mesaj

ya arkadaşlar saçmalamayın linux a virüs bulaştırmak öyle kolay bi iş değil anca doğrudan hedef olmanız lazmki öyle bile çok zor yani.
nedenmi?: çünkü linux için yazılmış zararlı kodlar öyle doğrudan çalışamıyor (windowsun exe leri gibi değil yani)
virüsün bile derlenip linux sisteminin belirli klasörlerinin içinde olması şart. yani bi dep paketi indirdiniz dielim viriüsün onun içinde olması lazımki sisteminize bulaşssın.
onunda garanti yolu adını biliyorsan zaten depodan indirisin :)
yada resimi sitesinden.

serdar_ayberk
17-05-2010, 13:30   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
338 mesaj

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Rashnu
26-05-2010, 15:54   |  #9  
Rashnu avatarı
Yıllanmış Üye
347 mesaj

Slm arkadaşlar,
Evet arkadaşların dediği doğru linux işletim sisteminde virüs olayı arkadaşların dediği gibi ama tam olarak da öyle sayılmaz :) Win32 sistemlerdeki virüsler linuxde etkili olmaz. peki bir dosyayı aldınız arkadaşınıza verdiniz ve onun bilgisayarında virüsü yakaladı ? Bu bizi ilgilendirmez deyip geçebiliriz ?:) Geçenlerde bir siteye girdim resmi şirket sitesi ve siteyi yapan arkadaş antivirüsten bir haber , bunun yanında aldıkları web host da dünyadan bir haber olsa gerek ki siteye girince antivirüs programım sitede virüs buluyor :) aliyacagınız gibi çok basit bir örnek verdim tabi anlayana ... 
- İşin normali Linux Sunucu sistemlerinde dahil olmak üzere antivirüs kullanılıyorsa Masaüstü bilgisayarlarımızda kullanmamamızın sebebi nedir?
- İndirdiğiniz *.deb dosyasında virüs olmadığını nerden biliyorsunuz?
- Linuxde viruslerin etkin olmadığını derlenmesi gerektiğini söylüyoruz. Demekki Win32 sistemlerden pek farkı yok birinde exe tıklayıp çalıştırıyoruz Linuxde bir komut yazıyoruz.
- Büyük antivirüs şirketlerinin başında gelen mcafee, kaspersky gibileri Linux için antivirüs yazmışlar.
- Son olarak Google.com var herşeyin gerçek yüzünü gösterebilir "Linux virus list" yazın sadece :)
Bence bunların hiçbiri saçmalık değil ....

Nicoll
31-05-2010, 23:43   |  #10  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: Rashnu  
Slm arkadaşlar,
Evet arkadaşların dediği doğru linux işletim sisteminde virüs olayı arkadaşların dediği gibi ama tam olarak da öyle sayılmaz :) Win32 sistemlerdeki virüsler linuxde etkili olmaz. peki bir dosyayı aldınız arkadaşınıza verdiniz ve onun bilgisayarında virüsü yakaladı ? Bu bizi ilgilendirmez deyip geçebiliriz ?:) Geçenlerde bir siteye girdim resmi şirket sitesi ve siteyi yapan arkadaş antivirüsten bir haber , bunun yanında aldıkları web host da dünyadan bir haber olsa gerek ki siteye girince antivirüs programım sitede virüs buluyor :) aliyacagınız gibi çok basit bir örnek verdim tabi anlayana ... 
1- İşin normali Linux Sunucu sistemlerinde dahil olmak üzere antivirüs kullanılıyorsa Masaüstü bilgisayarlarımızda kullanmamamızın sebebi nedir?
2- İndirdiğiniz *.deb dosyasında virüs olmadığını nerden biliyorsunuz?
3- Linuxde viruslerin etkin olmadığını derlenmesi gerektiğini söylüyoruz. Demekki Win32 sistemlerden pek farkı yok birinde exe tıklayıp çalıştırıyoruz Linuxde bir komut yazıyoruz.
4- Büyük antivirüs şirketlerinin başında gelen mcafee, kaspersky gibileri Linux için antivirüs yazmışlar.
5- Son olarak Google.com var herşeyin gerçek yüzünü gösterebilir "Linux virus list" yazın sadece :)
Bence bunların hiçbiri saçmalık değil ....
1- Masaüstü bilgisayarlarda sunuculardaki gibi yoğun bir şekilde antivirüs kullanılmıyor. Çünkü masaüstü Linux sistemler sunuculardaki gibi Windows ile çok fazla haşırneşir olmuyor. Eğer oluyorsa da kişi şüpheli dosyaları tarama amacıyla bir antivirüs bulundurabilir... Ama sunucularda kesinlikle olmalı...

2- İndirilen .deb, .tar ves. dosyalarda virüs yok. Çünkü bunların büyük çoğunluğu Linux tarafından otomatik olarak kendi depolarından indirilip kuruluyor. Bir kısmı da eğer gerekliyse programın resmi sitesinden... (Örnek: Opera) Bu program kurulum sistemlerini kısmi olarak bulut bilgi işlem sistemine benzetebilirsiniz... Bunların dışında kesinlikle yabancı kaynaklara ihtiyaç olmuyor. (Bahsettiğiniz gibi bir programı kurarken komut filan gerekmiyor)

3- İkinci yanıt sebebiyle tesirini yitirmiştir...

4- Antivirüsler Windows'u korumak adına özellikle sunucular için çok önemli...

Bunlara ilaveten Linux'ta Selinux gibi çok güçlü güvenlik protokolleri vardır; okuyunuz...

Son Düzenleme: Nicoll ~ 01 Haziran 2010 00:08
Nicoll
01-06-2010, 15:52   |  #11  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Sunucu Linux'lar ile ilgili bir ilave daha yapmak istiyorum;

Eğer sunucunuz bir hosting (barındırma hizmeti) veya insanların etkileşime girdiği bir paylaşım ortamı ise antivirüs konusu daha da önem kazanır, şöyle ki manyağın biri satın aldığı alanında Windows'u hedef alan zararlı kodlar yayınlamaya kalkarsa burada antivirüs devreye girer... Bu tür istisnalar dışında sunucunuzda antivirüs bulundurmasanız da olur; zira Linux Windows için zararlı bir kod barındırmayacağından sistemi yavaşlatmaktan başka bir işe yaramaz...