ubuntu dan bezmeme sebeb olan sorunlar

HPQ-User
09-01-2009, 02:53   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

tigger sormuş:
merhaba bundan 4 ay önce bilgisayarımdan büyük bir nefretle kaldırdığım windows yerine daha önce de tanışmış olduğum ubuntu linux yükledim ve son derece kararlı olarak geçtim ubuntu linux kullanmaya. ancak kullandıktan bir kaç güncelleme sonrasında bazı modüllerin çalışmadığını gördüm wireless, usb, gibi hiç bir şekilde bilgisayar dan bir veriyi dışarı çıkaramadan bilgilerimin kaybolması pahasına ubuntu linux a format attım, tekrar  kurdum ve bu böyle devam etti ltam 4 kere format attım. ve her seferinde bilgisayardan dışarı hiç birşey yedekleyemedim. gerçek olan şu ki linux son kullanıcıya hitap etmeyen bir işletim sistemi zaten ben bunu göze aldığıma göre hata bende mi linux ta mı... bilgisayarımı verimli kullnamadığımı farkettiğin için zorki olarak windows a geçtim. ama ben linux kullanmayı ve sistem yöneticisi olacak kadar vede geliştirme yapabilecek kadar linux öğrenmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim. teşekkürler.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Linux
Sistem Özellikleri:
512 mb ram
intel pentium M 1.73 GHz işlemci
nvidia geforce go 6600 ekran kartı
60 gb hard disk
nec dvd RW+-RW

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.5) Gecko/2008120122 Firefox/3.0.5

_cypher_
09-01-2009, 03:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,389 mesaj

linux evet pekde son kullanıcıya hitap eden bi isletim sistemi deil ancak ubuntuya surekli destek verilio guncelleme uretilio felan sisteminizin donanımlarını sorunuz tanıması gerekirdi belki guncel surucusu olmazdı ama mutlaaka tanırdı ubuntunun guncellestirmelrini indirmismiydiniz???

linux hakkında bilgi icin http://linux.org.tr/ adresine bakabilirsiniz

adem66
09-01-2009, 13:00   |  #3  
Taze Üye
3 mesaj

evet ubuntunun tüm güncelleştirmelerini indirmiştim ubuntu 8.10 kurmuştum daha önce de 8.04 kullandım ancak aynı sebeblerden dolayı onu da kaldırdım. teknik olarak zaten ubuntu yada bilgisayarım arasında bir problem yok ben gayet memnunum ancak bilgisayarın güncellemeler yaptıktan sonra özellikle bir ay kadar kullanıp kendimi tam alıştırdıktan sonraki güncellemelerin de bilgisayar kapalı bir kutuya dönüyor. kutunun içinde ne olduğunu biliyoruz ama içeriden hiç bir şey almam mümkün değil.çünkü hiç bir bağlantı yok usb yok internet yok...

_cypher_
09-01-2009, 13:04   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj
adem66
evet ubuntunun tüm güncelleştirmelerini indirmiştim ubuntu 8.10 kurmuştum daha önce de 8.04 kullandım ancak aynı sebeblerden dolayı onu da kaldırdım. teknik olarak zaten ubuntu yada bilgisayarım arasında bir problem yok ben gayet memnunum ancak bilgisayarın güncellemeler yaptıktan sonra özellikle bir ay kadar kullanıp kendimi tam alıştırdıktan sonraki güncellemelerin de bilgisayar kapalı bir kutuya dönüyor. kutunun içinde ne olduğunu biliyoruz ama içeriden hiç bir şey almam mümkün değil.çünkü hiç bir bağlantı yok usb yok internet yok...
sanırımm birbiriyle uyumsuz guncellestirmeleri de yuklemissiniz sistem guncellestirmelerinin hepsini istege baglı guncellestirmelerin sadece gerekli ve uyumlu olanlarını yukleyin

YasarS
09-01-2009, 13:17   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Ubuntu dünya üzerinde en büyük linux dağıtım paketidir.Ayrıca yazılım ve destek yönünden de lider dağıtımlardan biridir.Benim görüşüm oyuncular hariç ubuntu aslında son kullanıcıya hitab edecek şekile gelmiştir ama windows bağımlısı olduğumuz için windows bize kolay geliyor ve hemen cayıyoruz.Linux dağıtımları konsol özellikli sistem oldukları için biraz zor gelebilir ama hepsinde bir zaaf var ve zamanla kullanıcılar biraz uzman olunca bu zaafı anlayacaktır.Linux dağıtımlarının hangisi olursa olsun güncelleme yapınca sistem aptallaşıyor.Bunun sebebi biraz kullanıcı hatası birazda güncelleme hatası.Kullanıcı hatalarına gelince,örneğin ben mandrivada güncelleme yaptım ve pişman oldum sistem kafayı yedi.Hemen hatayı dağıtıma bulup feryad ettim oysa tam araştırdığımda hatanın bende olduğunu farkettim.Çünkü,yeterince bilgi toplamadan incelemeden medya kodekleri indireceğim plf depolarını güncelleme sırasında kapatmam gerekiyormuş.Ben kapatmadan güncelleme yaptım ve sonucu ağır oldu.Tekrar yeniden kurup plf yansılarını kapatıp güncelleme yaptığımda olay farklı idi şimdi kararlı ve daha hızlı.Mesela bu makaleyi pardus 2008-1 altında yazıyorum oyun hariç asla windows işletim sistemine ihtiyaç duymadım.

Son Düzenleme: YasarS ~ 09 Ocak 2009 13:18
adem66
09-01-2009, 16:51   |  #6  
Taze Üye
3 mesaj

peki pardus yada ubuntu arasında kıyaslama yapacak olursanız hangisi daha ağır basıyor arkadaşlar sizce yada başka linux öneren varmı

_cypher_
09-01-2009, 17:06   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

ubuntu derim ben cunku pardus hada cok yeni ve henuz oturamadı tam surekli sorun yasatıo.cok fazla linux turevi war hangi birini oneriim ki knoppix iyidir mesela Gülümseme

scaliskan
09-01-2009, 20:53   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj

sn tigger
linux isi yillarin windows aliskanligindan sonra biraz zahmetli isdir ama linux mantigini kaptiktan sonra zevklidir.
linux kendisini gercekten isteyenlere gider bunu unutma.bu linuxu gercekten isteyenlerin mantik cercevesine oturtacagi en uygun duygusal sozdur aslinda.bazilarina sacma gelir ama gercek te budur.sana yazacagim cok sey var ama cok uzun surer
sana tavsiyem sabirli ol.sen 4 format atmissin ben 10-15 tane attim heralde.

adem66
10-01-2009, 00:07   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

haklısınız scalıskan linux windows gibi değil. aslında bilgisayar bilgisini daha da ileriye taşımak isteyenlerin tercihi olabilecek bir sistem. bilgisayar = windows mantığından çok sıkılmış biri olarak linux kullanma tercihim halen devam ediyor zaten enin de sonunda ya linux beni sevecek yada aramızda daha iyi iletişim kuracağız linux la.format meselesine gelince zaten windows ortamında wirüslerle boğuşmaktan atılıyor kaç kere format. linux kullandığım zaman gerçekten bir ayrıcalık olduğunu gördüm ve gerçekten bilgisayar kullanabildiğimi hissettim. şu anda bir windows yerine linux kullanmayı tercih ederim ancak bunun tek bir bilgisayar la mümkün olabileceğini sanmıyorum... en azıdan linuxta yapılan bir hatayı formatla düzeltmemek için...