Ubuntu Forum Ne Kadar Özgür!

ECHELON_
19-05-2010, 02:46   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

ubuntu forum Türkiyede "odin"adı ile hesabım bulunmakta idi bu gece itibariyle hesabım ve o siteye girişim sonsuza dek engellendi. özgür yazılım taraftarlarının, bu os'nin bir felsefesi var diyen elemanların pekte ifade ve fikir özgürlüğü konusunda ilerleyemedikleri çok acı, vasat ve "iç gıcıklayıcı". forumda ne hiç bir şekilde kimseye hakaret etmemiş olmama rağmen kendileri eleştiriye açık olmadıkları için bir yerlere yaranmak için dahası orta çağ klikleri içerisinde kaldıkları için, saygıyla seviyorum orada beni banlayan yönetimi. O hiç beğenmedikleri chıp forumdan biraz destur almalarını, biraz mantalite kapmalarını nasihat ederek bu konuyu açmış bulunuyorum. Kendileri linux kullanmayı bir mezhep, linux kullananlarıda o mezhebin bir üyesi olduğunu düşündükleri için kendilerine tekke ve zaviyalerin 30 kasım 1925 kapandığını,  ifede özgürlüğümü engellemeleri noktasında hatırlatıyorum. Evet çok emek veriyorlar hak veriyorum ama bir linux yobazı olduklarınıda buradan belirtiyorum. Dar kalıpların insanları, ideolojik takıntılı mysql uzmanları ile bu ülkenin çokta gnu da ilerleyebileceğini düşünmüyorum. En azından benim banlanma nedenimi belirtmedikleri için ben kendilerini enginizisyon mahkemesi olarak görüyorum en azından protestan linux mezhebine geçer iseler biraz daha özgür düşüneceklerini, düşündüğümü düşünmeden edemiyorum. Hiç öfkeli olmasamda birazcık kızıyormki, linuxe olan inancımı yinede beslemek istiyorum. Mahalle kavgaları ve çetecilik oynamak istiyorlarsa kendilerini facebooka davet ediyorum. Banlanma nedenim aşağıdaki konudur, eğer sıkılıp onuda kapatmazlarsa takdirinize sunuyorum. Beni banlarlarken yaptıkları hatayıda kendileride ilerleyen mesajlarda yaptıklarıiçin hayretler içinde sayfayı takip ediyorum. Kılıç çuvala sığmıyor beyler, minarenin kılıfı sanmayan elinizdekini.  Kendileri foruma daha önce açılmış bir konu açıldı ise "forumun arama çubuğundan arayınız" şeklinde uyarmakta idiler, kendime forum arama çubuğunda aramama rağmen bulamıyorum bunu yaparkende salimdan "alo aşkımı" dinliyorum, biliyorum çok romantik bir bakış açısı oldu ama ne yapabilirim ubuntu konusunda destek almak istiyorum, başka bir ubuntu forumu açılana dek dilekçe ile gnu uzmanlarına başvuruda bulunuyorum ubuntu forum cevaptır:

"Alo alo alo aşkım susma
Alo alo alo bu aşka kıyma
alo alo alo aşkım tövbe
Alo alo alo son kez dinle
sulu sulu bana bana atıyor oh oh
yana yana sağa sola salıyor ah ah
belliki dünden hazır coşuyordu ya ya
alem bize bakıyordu
yanaştıkşa yanaştı aklım fikrim şaştı
ben olmaz dedikçe o amacını aştı
hiç işim olmaz dedinde bardağın taştı
kimden demeye kalmadan Merhaba ben jale
Jalede jale de üf ne Jale bu alemde tek tek tek bir tane"

son olarak bu durum hiçte özgür yazılıma yakışmadı be usta diyorum. özgür yazılım adı altında özgür yazılımın o parıltılı "felsefesine" trollük yapılmasını kınıyorum.

banlanmama neden olan konudur:

http://forum.ubuntu-tr.org/index.php?topic=18918.0

EVET bir hata meydana geldi kendinizle feci çeliştiniz.

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 19 Mayıs 2010 10:24
Banned
19-05-2010, 10:37   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Bence ordaki konudaki yazılarınız oldukça yersiz olmuş. Hem ilkili videoyu izlememişsiniz hemde ilgili kişinin sosyal düşüncelerine ve toplumdaki yerinde binaen önyargılı olarak üstelik konuyla pekte alakası olmayan şekilde yormlar yapmışsınız. Ancak bunun sonucu asla forumdan uzaklaştırılmak olmamalıydı.  Sanırım cahilliğini devam ettiren birilerine denk gelmişsiniz.

Yalnız şunu unutmayın ubuntu türkiye kaynaklı bir işletim sistemi değil. Ubuntu türkiye ye kızsanız küzseniz bile ubuntuya küsmeyin.

ECHELON_
19-05-2010, 13:08   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
Alıntı: khramn  
Bence ordaki konudaki yazılarınız oldukça yersiz olmuş. Hem ilkili videoyu izlememişsiniz hemde ilgili kişinin sosyal düşüncelerine ve toplumdaki yerinde binaen önyargılı olarak üstelik konuyla pekte alakası olmayan şekilde yormlar yapmışsınız. Ancak bunun sonucu asla forumdan uzaklaştırılmak olmamalıydı.  Sanırım cahilliğini devam ettiren birilerine denk gelmişsiniz.

Yalnız şunu unutmayın ubuntu türkiye kaynaklı bir işletim sistemi değil. Ubuntu türkiye ye kızsanız küzseniz bile ubuntuya küsmeyin.

evet ben size kısmen katılıyorum ama şunu görmenizi istiyorum; işletim sistemlerinin dini, milliyeti, cinsiyeti olmamalı işletim sistemlerinin sırtına siyasi duruşları ile toplumda tanınmış insanlar üzerinden ideolojik anlamlar yüklenmemeli, eğer yüklenecekse de sormazlar mı adama hani bunun özgürlüğü demezler mi, özgür olacak bir os bir mezhebin (ubuntu forum türkiye) kendini dile getirme argümanı ve popüler politik simgesi olmamalı, özgür işletim sisteminin sitesinden herkes neci olursa olsun, siyasi fikri ne olursa olsun yardım alabilmeli, ha alamıyor mu alıyor ama esas rahatsızlık konusu ubuntu forum türkiyenin yönetiminin kendini sol eğilimli lanse etmesi ve bunu üstü kapalı şekilde çeşitli konu ve yorumlarla simgelemesi oradan "ne olursan ol yardım al" mantığının işlemesinin önünde engel olduğunu görmemesi, o forum açıldığından beridir en önemli handikaplarıdır bu tavırları. bu yüzden siz backgrounda bakmadan oradaki yorularımın aşırıya kaçtığını düşünebilirsiniz ancak o yorumlarım uzun süredir ubuntu forumun sürdürdüğü tavrın ve duruşun eleştirisidir bir nevi.

umut76
19-05-2010, 14:26   |  #4  
Üye
61 mesaj

Arkadasim senin derdin baska birsey sanirim, aslinda sen savundugun fikirlerle politik bir durus sergiliyor ve diger bir politik goruse olan nefretini kusuyorsun. Yoksa forum da yazanlarla senin bahsettigin seyler arasinda cok da yakin bir bag yok. Ayrica ubuntu yu hadi ubuntu demeyelimde ubuntu forumunu kullanananlarin bazi insanlarin solcu olmasi seni niye bu kadar rahatsiz ediyor anlamis degilim, sonucta bir cok forumda insanlar farkli konularda da goruslerini ifade edebiliyorlar. Aslinda sen onlari orada istemeyerek dusunce ozgurlugu karsisinda durmuyormusun ?

Banned
19-05-2010, 16:28   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Öncelikle belirteyim ne sağcılık ne solculuk siyasi görüş bana göre değil. Ben adam olduktan sonra sağcısınıda severim solcusunuda.

Konuya gelecek olursak dünyada iki düzenin egemen olduğunu biliyorsunuz, kapitalizm ve sosyalizm.  Sanırım linuxta dünyanın en büyük kapital şirketi microsofta karşı sosyalistlerin  işletim sistemi alemindeki bir savaş silahı, linux içerisindede özellikle ubuntu. İster sosyalistler sahiplensin ister kapitalistler açıkcası beni alakadar etmiyor, benim düşünceme sahi,p kişileride alakadar edeceğini zannetmiyorum. Biz ortaya çıkan ürünün kalitesine bakalım, üretenin dünya görüşlerine değil. Zannetmiyorum ki ubuntu türkiye ne kadar taraflı olsada (taraflı olmaları sizin iddianız) bu sebebten dolayı bir üyeyi dışlayıp hade get lo desinler. Benim gördüğüm konuda bir kişinin linux hakkında verdiği bir röportaj tartışılırken siz konuya girip bu adam solcu molcu diyerek olayı siz bulandırmışsınız. Yoksa onlar bu solcu bizim gibi oh ne güzel dememişler.

ECHELON_
19-05-2010, 16:40   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
Alıntı: umut76  
Arkadasim senin derdin baska birsey sanirim, aslinda sen savundugun fikirlerle politik bir durus sergiliyor ve diger bir politik goruse olan nefretini kusuyorsun. Yoksa forum da yazanlarla senin bahsettigin seyler arasinda cok da yakin bir bag yok. Ayrica ubuntu yu hadi ubuntu demeyelimde ubuntu forumunu kullanananlarin bazi insanlarin solcu olmasi seni niye bu kadar rahatsiz ediyor anlamis degilim, sonucta bir cok forumda insanlar farkli konularda da goruslerini ifade edebiliyorlar. Aslinda sen onlari orada istemeyerek dusunce ozgurlugu karsisinda durmuyormusun ?
bazı yapıların kurumsal yapısı vardır kurumsal yapısı varsa oranın tarafsız olmak zorundadır, eğer tarafsız kalamıyor block koyarsa yorumlarda blockun allahını yer hangi forum olursa olsun orada bir fikir empoze edilmeye çalışıyorsa dahası orada trollük yapılıyorsa kusura bakma her istediğini söyleyen istemediğini işitir, sen teknoloji yada pc forumumusun yoksa siyaset forumumu mesele bu esasında, aynı tavır chıp yönetiminde de olsa tavrım aynı olacaktır, sen gibi düşünenlerin sorunu bu zaten. sen eleştirirken tavır korken iyi, ama ben kutsalım benim tavrım eleştirilemez mantığı mevcut burada. zaten sorun politik duruş değil,  sorun tavırlı duruş olay bu. siz chıp forumda her hangi bir siyasi argüman olunca nasıl tavır korsunuz. misal chıp dergisinde eski sayılardan birinde bir siyasetçi parasını verip reklamını yaptığı için bir chıp dergi okuru o sayıyı matbaya götürüp ilgili sayfayı çıkarttırıp dergiyi yeniden bir araya getirmek gibi haklı tavrı tartışılır iken ben böyle bir tavır korken neden sorun oluyor anlamıyorum. ben chıp foruma girdiğimde pc ile ilgili konular görmek isterim yönetim bana bir şey empoze etmeye çalışırsa sırf orada olduğunuz için bu empozeye maruz kalıyor iseniz adblock, ve 18+ içinde filtre kullanmayın onlarda bir parçası netin. meseleyi doğru anlayın doğru yorumlayın. ayrıca konuyu sadece o verdiğim konu linki üzerinden düşünüp tartışırsanız yanılırsınız konuyu ubuntu forum türkiyenin genel yapısı ve mentalitesi üzerinden düşünüp yargılayın daha sağlıklı sonuca gidersiniz. olaylara kişiler üzerinden bakmayın geneli görün ha bunu yapamıyorsanız algınızda bir sorun var demektir, algınıza bir şey artık ne ise o set oluşturmaktadır aynada yansıyana değil sırtınızı döndüğünüz nesneler dünyasında bakın idealar üzerinden bir çıkarıma ulaşamazsınız.

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 19 Mayıs 2010 16:48
umut76
19-05-2010, 17:39   |  #7  
Üye
61 mesaj

Butun ubuntu forumu icin bir yorumda bulunamam cunku arada sirada baksamda bu butunu anlamam icin yeterli degil elbette ama sunu unutmayin lutfen sonucta dogrudan siyasi bir orgutun yada ideolojinin propogandasi yapilmiyorsa forumlarda siyaset in olmasin kimseye bir zarari yok, tabiki bu karsilikli saygi kurallari icerisinde olacaksa, Cunku sonucta bizler insanlariz ve hepimizin iyi kotu bir dunya gorusu var ve illaki bir konuya yaklasirken ve o konu hakkinda yorum yaparken kendi dunya gorusumuzden yola cikarak yapacagiz yorumumuzu. Tabi konu cok teknik bir mesele degilse.

Ayrica bir olaya sizin gibi bakmayan insanlara bakis aciniz zaten sizin genel olarak hayata bakis acinizi koyuyor "meseleyi doğru anlayın doğru yorumlayın. ayrıca konuyu sadece o verdiğim konu linki üzerinden düşünüp tartışırsanız yanılırsınız konuyu ubuntu forum türkiyenin genel yapısı ve mentalitesi üzerinden düşünüp yargılayın daha sağlıklı sonuca gidersiniz. olaylara kişiler üzerinden bakmayın geneli görün ha bunu yapamıyorsanız algınızda bir sorun var demektir, algınıza bir şey artık ne ise o set oluşturmaktadır aynada yansıyana değil sırtınızı döndüğünüz nesneler dünyasında bakın idealar üzerinden bir çıkarıma ulaşamazsınız" o yuzden sizden bunlari anlamini beklemiyorum, yani beni algilayamamakla sucluycaksaniz sizle neyi tartisabilirim.

Ayrica Mehmet Ali Alabora hakkinda yazdiklarinizda hic hos seyler degil, sonucta siz bu insani sahsen ne kadar taniyorsunuz da bu sekilde hakkinda konusuyorsunuz.

umut76
19-05-2010, 17:43   |  #8  
Üye
61 mesaj

Asagida sizin forumda yazdiklariniz, acikcasi ben icinde mantikli tek bir cumle bulamadim nerdeyse, ne demek istedigininiz bile belli degil sadece bir seyleri karalamak adina konusmussunuz.
"ben çoğunuzun aksine m.ali alaboranın linux felan kullandığını düşünmüyorum bunların hepsi poz kesmek için yapılan işler "mış gibi yaşıyorlar mış gibi ölecekler" bazı insanlrın hayatlar ha bire poz kesmek ha bire mesaj vermek güdüsüyle yontuluyor insan rolunden çıkıp kendilerine tanrı rolü biçiyorlar bu zat sanmıyorum hdd yi bile 2 ye bölebilsin kaldıki linux kullanacak. beyler gençler aklınızın başkalarının ideolojilerine kiraya vermeyen Atatürk hür akla ulaşmak için tüm bu devrimleri yaptı isz ise ikonlara şowmenlere aklınızı duruşunuzu kiraya veriyorsunuz unutmayın ki ışık aydınlık olduğu kadar sivrisinekler içinde ISINMA ARACIDIR. "

centipede
20-05-2010, 02:28   |  #9  
centipede avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
344 mesaj

tüm linux forum sitelerine sesleniyorum.
içinizdeki bazı ukala, kendini beğenmiş, yada her şeyi en iyi ben bilirim tavrını takınan üyeleriniz var.
bu üyelerinizin bazıları site içinde kıdemli hale gelmişler.
ve daha yeni linux öğrenmeye başlayan genç kardeşlerimize ters davranmaktalar.
bende yıllarımı linux öğrenmeye adamış birisiyim.
neredeyse tüm sürümleri kullandım.
bu işin temelini dosya sistemini ve yapısnı anlayamazsanız işiniz çok zordur.
siteye bir soru sorarsın...
ukala atlar hemen  '' önce oku'
adam yeni başlamış ve sora sora kendine bir yol açmaya çalışıyor.
zaten sorduğu soruyu bile doğruca soramaz.
bende o sitelerden belkide 3-5 kez şutlandım ve yeni kullanıcı adlarıyla katılarak birşeyler öğrendim. 
linux'un önünü önce tıkayanlar kendileridir.

Son Düzenleme: centipede ~ 20 Mayıs 2010 02:29
ECHELON_
20-05-2010, 18:45   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

yaw düşündümde umut76 sen beni nerden tanıyorsunda kimi ne kadar tanıdığımın hesabını yapıyorsun. bundan sonra ben hangi siteye ne yazarsam yazayım umut76 ya mesaj atacağım uygunmudur diye. olayı şu noktaya getiriyor birileri kız güzel ama bizim mezhepten değil. sizin görmeniz gereken bu. os güzel ama bizim mezhepten değil ya da bazı marjinal topluluklar bu os ye çöreklenmiş o sistemi kullanacaksan illa onlarla ahbap olucan ya da onlar gibi düşüneceksen olay bu noktaya geliyor. 
-ubuntu mu kullanıyorsun
--heee nolmuş
-olum sende muhalifsin haa
-vay be 

olay bu yönde ilerliyor koskoca gnu ideolojik bir tavra kurban ediliyor kafanızın basmadığı konu ne burada anlamadığınız nedir?

umut76
21-05-2010, 13:25   |  #11  
Üye
61 mesaj

Ben sizi nerden taniyim sadece yazdiklariniz uzerine kendi dusuncelerimi belirttim. Eger sizi bir sekilde rencide ettiysem kusura bakmayin amacim o degildi ayrica kimsenin avukati da degilim, sadece objektif bakmaya calistim. Yani bir forumda herkesin ne yazacagini siz belirleyemezsin adi ustunde forum herkes ozgur dusuncesini ifade edebilmeli egerki baskasinin fikir, dusunce ve inanclarina hakaret icermiyorsa bu dusunce tabi. Ben sizin adi gecen kisiyi taniyip tanimadiginizi bilemem ama siz genel konusmussunuz yani ben bu kisiyi taniyorum bu kisi boyle biri degildir dememis bunlar boyledir diye bir genelleme yapmissiniz. Burada mantikta bir hata var sadece ve bu yaklasiminiza katilmiyorum bunada hakkim var sanirim. Ayrica dogrudur benim bazen kafam basmiyor ve anlamiyorum cunku sizin kadar kitap okumadim galiba ama tavsiyeniz uzerine daha cok okumaya calisacagim daha medeni bir sekilde tartismasini ogrenmek icin.

Son olarak; siz konunun kapanmasini istediniz bende saygi duydum ve bir daha yazmadim ve bu bu konu hakkinda gercekten son yazacaklarim ki siz ne yazarsaniz yazin cevap vermiyecegim.

Iyi Gunler.

Son Düzenleme: umut76 ~ 21 Mayıs 2010 13:26