Ubuntu hakkında sorularım var Yardım eder misiniz?

serdar_ayberk
31-03-2010, 13:30   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
338 mesaj

Eski bilgisayarıma ubuntu yükledim. Pidgin programını ekledim. Hangi programları önerirsiniz? Ücretsiz hangi güvenlik yazılımını nasıl yükleyebilirim. Birde Firefox 3.6'yı nasıl yükleyebilirim. Sayfasında indirmem mi gerekiyor. İndiridkten sonra ne yapmam gerekiyor yüklenmesi için?

ECHELON_
31-03-2010, 21:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

http://forum.ubuntu-tr.org/index.php/topic,3710.0.html

buradan ufw ye bakabilirsiniz ya da daha iyisini synapticten firestarter olarak aratıp yükleyebilirsiniz ya da ondanda güvenlisi  guardog
http://www.elektronist.com/linux/network/guarddog/guarddog.html

ufw nin yeteri kadar işe yaradığından şüpheliyim firestarter çalışıyor amabazen sorun yaratıyor protokolleri iyi ayarlamazsınız nete bağlanamaz sorunu bulamayabilirsiniz ama guarddog hem stabil hem çok gelişmiş hemde basit bir kullanımı var

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 31 Mart 2010 21:31
serdar_ayberk
01-04-2010, 03:32   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
338 mesaj

sağolun güvenlik yazılımı önerileriniz için. Yazılım olrak neleri önerirsiniz. Arkadaşım muhakkak amarok'u yükle dedi. Flash'ı yüklemem gerekiyor mu?

ECHELON_
01-04-2010, 04:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
Alıntı: serdar_ayberk  
sağolun güvenlik yazılımı önerileriniz için. Yazılım olrak neleri önerirsiniz. Arkadaşım muhakkak amarok'u yükle dedi. Flash'ı yüklemem gerekiyor mu?
flashı internet sayfaları için yüklemelisiniz

bu sayfadan aşağıda da belirttiğim gibi deb olanı indirip kuruyırsunuz

bunun dışında ubuntuda windowsta olduğu gibi tek tek belli sitelerden program indirip kurmuyoruz ubuntunun sistem-yönetim-synaptic paket yöneticisi yolu ile bir çok depodan bir çok programı tek tıkla kurabilirsiniz. amorak evet güzel bir program ama ben kullanmıyorum bir çok farklı formatta video izlemekte vlc playeri kullanabilirsiniz syanptice vlc yazmanız yeterli oradan seçip kuruyorsunuz ama mevcut programlar varsa gerekte yok aslında ben windowsta cclena benzer program olarak BleachBit adlı programı kullanabilirsiniz ama bu programda yanlış şeyleri işaretlerseniz yani tarayıcı çerezleri dışında kalanları misal çekirdekle ilgili olanaları sistemi çökertebilirisiniz bu yüzden şimdilik uzak durulmalı bundan eğer dock bar kullanak isterseniz bu konuya bakabilirsiniz.zaten ubuntu forum türkiyeden istediğiniz her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz...

serdar_ayberk
02-04-2010, 00:32   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
338 mesaj

sağolun benim için çok önemli bilgiler verdiniz.Firefox 3.6 yazılım merkezinde yok yüklememe gerek var mı ? Yoksa linux 3.5 ile devam etmem daha mı iyi?

Nicoll
02-04-2010, 13:33   |  #6  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj
sağolun benim için çok önemli bilgiler verdiniz.Firefox 3.6 yazılım merkezinde yok yüklememe gerek var mı ? Yoksa linux 3.5 ile devam etmem daha mı iyi?
Aslında flash eklentisini flash içerikli bir siteye girdiğiniz zaman Firefox yüklemeniz konusunda sizi yönlendiriyor ve paket yöneticisi aracılığıyla otomatik kurulum yapıyor... Ayrıca flash dahil çeşitli kodek sorunları için yazılım bölümünden Restricted Extras diye aratıp kurmanızı öneririm...

İsterseniz Firefox'un güncel sürümünü aşağıdaki kod ile paket deposuna ekleyebilirsiniz. (Synaptic/depo ile de olur) Ayrıca buraya da bakınız...

sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/firefox-stable

Bu komutla Firefox'un güncel sürümü paket deposuna eklenmiş olacak. Dilerseniz synaptic ile dilerseniz aşağıdaki komutlarla kurulumu tamamlayabilirsiniz;

sudo apt-get update

sudo apt-get install firefox

Veya direkt Mozilla'nın sitesinden indirin; .bz2 uzantılı dosyayı sağ tıklayıp çıkarın ve klasörün içindeki firefox isimli uzantısız dosyanın üzerine tıklayın Firefox çalışacaktır... Masa üstüne kısayol atabilirsiniz...

Mozilla'nın bütün ürünleri bu şekilde derlenmiş olarak geldiğinden kurulmaya ihtiyacı yoktur. Portable çalışan bir program gibi...  (Bu arada yeni Ubuntu 10.04 sürümüne az kaldı onda en güncel programlar olacak...)

Temizlik:

Linux'un pek fazla bir temizliğe ihtiyacı yoktur zira Linux Windows gibi kullandıkça yavaşlamaz, aksine hızlanır... Tarayıcıların zaten kendi temizlik bölümleri var... Yalnızca yer sorununuz varsa fazlalıklardan kurtulmak adına aşağıdaki komutu verebilirsiniz:

sudo apt-get clean

Bu komut /var/cache/apt/archives klasöründe biriken gereksiz güncelleme dosyalarını silip yer açar. Bir de eski karnelleri istemezseniz onları da Snaptic ile halledersiniz...

Son Düzenleme: Nicoll ~ 02 Nisan 2010 13:35
serdar_ayberk
02-04-2010, 20:34   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
338 mesaj

sağolun firefox'u kuracağım verdiğiniz diğer bilgilerde çok işime yarayacak.

ECHELON_
03-04-2010, 05:04   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
evet bazen biraz geç eklenebiliyor bu yüzden zaten rutin güncelleştirmelerinizi yaptığınızda firefoxta benim bildiğim kadarıyla güncelleniyor ayrıca chrome ve operayı kendi sitelerinden deb. uzantılı olarak indirip kurabilirsiniz sadece firefoxa mahkum değilsiniz

serdar_ayberk
03-04-2010, 13:48   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
338 mesaj

Haklısın ama alışkanlardan hemen vazgeçilmiyor. Opera'nın Linux'ta daha hızlı çalıştığını duyduğum halde vazgeçemedim bir türlü.