Ubuntu Kurma Sorunu

ErdeM_
25-05-2013, 19:09   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
117 mesaj

Sistemim

i7 362Qm 6gb ram 635m ekran kartı win8 64bit Lenovo z580

Bilgisayarıma ubuntu kurmak istiyorum oluşturduğum diskte hiçbir sıkıntı yok başka bir pc işe yarıyor

Ubuntu kurarken kur seçiyorum ve ardından bir hata geliyor kernel error diye bir hata veriyor (tam hatayı yazamadım birazdan veririm ) Bide bana göre bios 3.0 ile ilgili olduğunu düşünüyorum bi incelemede bazı ayarları biostan değiştirerek düzeltiyordu ama ben bios girdiğimde bu ayarları yapamadım 

Şimdiden teşekkürler

centipede
25-05-2013, 19:27   |  #2  
centipede avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
344 mesaj

şu anki bilgisayarın ekran kartını desteklemiyor. kuruluma başlarken F1  F2  F3  F4  F5  F6 diye seçenekler çıkar..F2 dil seçeneğidir mesela.. sen F6 seçeneğini seç ve ekran seçeneğini default olarak seç. (sanırım F6 içinde ya en son yada en sonuncu seçeneğin bir üstü) yani kurulumu ekran kartını kurmadan yüklesin.. sen sonrasında ekran kartını yüklersin.. sonrasında ekran kartını tanıtmak istiyorsan ( ekran kartın nwidia olarak düşünerek yazıyorum)

ubuntu Linux ve Ubuntu Linux tabanlı dağıtımlarda son NVIDIA görüntü sürücüsünü kurmak için
uçbirime sırası ile:

sudo apt-add-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-current nvidia-settings

dememiz yeterli.

(bende de lenova n5000 serisi leptop var ve bugün benimde aynısı başıma geldi.. denemek için kurup sildim.konuya buradan vakıfım..)

son söz: opensuse 12.3 varken bir başka linux benim için pöfff yani..

not: baktım... F6 seçeneğinde ... (nomo deset)... F6 ya bas.. nomo deset seçeneğine oklarla in.. enterle seç.. esc ile çık.. normal kuruluma devam et.. sonrasında ekran kartını yukarda anlattığım şekliyle kur..

Son Düzenleme: centipede ~ 25 Mayıs 2013 20:25
ErdeM_
28-05-2013, 15:00   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
117 mesaj

sağolasın arkadaşım birazdan deniyorum yardımın için tesekkürler

centipede
28-05-2013, 15:43   |  #4  
centipede avatarı
Yıllanmış Üye
344 mesaj

sonucu bildir bakalım.. Gülüş  

opensuse 12.3 seçeneğini hiç bir zaman aklından çıkartma..  başamediğin tüm sorunlarda yardım ederim..

Son Düzenleme: centipede ~ 28 Mayıs 2013 15:44
ErdeM_
08-06-2013, 13:50   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
117 mesaj

yine başaramadım biosdan sadece intel hd4000 sectim nvidia devre dışı bıraktım yine

3.848383J Kernel panic hatasını vardi şimdi tavsiyen üzerine opensuse 12.3 indiriyorum onu deniyecem

biraz geç oldu ama malum finaller daha yeni bitti emeğin için sağolasın

centipede
09-06-2013, 01:06   |  #6  
centipede avatarı
Yıllanmış Üye
344 mesaj

**********  opensuse için ********************

nvidia ekran kartın için:    http://en.opensuse.org/SDB:NVIDIA_drivers

ses müzik video için  vlc codec :    http://www.videolan.org/vlc/download-suse.html

multimedia KDE veya GNOME codec:  http://opensuse-community.org/1-click-collection

Son Düzenleme: centipede ~ 09 Haziran 2013 01:12
ErdeM_
09-06-2013, 15:25   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
117 mesaj

Valla çok yardımın geçti ama bu disk bölümlemede format sırasında ben onun için bi 10gb yer ayırmıştım ama kendisi hdd ikiye bölmüş otamatik 440gb win8e 440gb opensue.. için ayırmış eger ben opensue.. için tanımlanan bölümü değiştirir kendi attagım yere kur dersem muhtemelen basarısız olacak gibi bir ifade verdi ve basarisizde oldu:D

centipede
09-06-2013, 15:35   |  #8  
centipede avatarı
Yıllanmış Üye
344 mesaj

benim linux'taki ilk başlangıcım bundan 10-12 sene öncesine dayanır..  tabiki o zamanlar linux başta driver sorunu olmak üzere sorunlarla boğuşurdu.. ben asla yılmadım.. bu işi bir merak ötesi duruma taşıdım. şu an bu işin profuyum demem. ama ayaklarının üzerinde durabilen az çokta sorunları çözebilen olarak görürüm. neredeyse tüm linux sistemlerini denemiş hakkında yazılan yorumları okumuşumdur. ben KDE versiyonlu masaüstü seçeneğini daha çok sevdim. size tavsiyem 2. bir hdd almak olsun.. bunu 2. el olarak değerlendirin.. illaki sıfır hdd almayın. şu anki kullandığınız işletim sistemine hem dokanmamış hemde istediğiniz kadar sil tekrar kur seçeneğiniz olur. aslında aynı işletim sisteminin üzerinde çalışan yada yanında çalışacak şekilde kurulumlarda var ama bunlar sizin linux'tan dahada zevk almanızı sağlamaz. o yüzden ucuzundan bir tane daha 2. el hdd alın ve tüm denemelerinizi bunun üzerinden yapı. benim hali hazırda kullandığım lenova n500 serisi bir laptop ve hdd değişimi sadece 10 sn mi alıyor..  sevgiyle.. kolay gelsin.

ErdeM_
09-06-2013, 20:29   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
117 mesaj

yardımların için müteşekkirim bende network üzerine arastırma yapıyorum bu işlemler linux daha rahat yapılıyor tavsiyenizi yapıcam sagolun