Ubuntu

ersans
11-01-2010, 20:46   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
235 mesaj

merhaba ben bilgisayarıma ubuntu 9.10 kurdum ama ses var gözüküyo ama ses gelmiyo :( bu ilk linux deneyimim linuxtan anlamıyorum :)  Bilgisayarım ASUS X51R , Ses kartıda Realtek HD Audio

Nicoll
11-01-2010, 21:24   |  #2  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Ubuntu da eğer yüklü değilse Uygulama ekle/kaldır bölümünden restricted extras diye ara ( "Göster" yazan yeri tüm mevcut uygulamalar yap) Ubuntu kısıtlı ilaveler olanı işaretle ve kur...

Mp3, Wma gibi uzantıları çalıştırmak için gereklidir...

Ayrıca ses düzenleyicisi bölümünden ayarlarını filan değiştirebilirsin... yapamazsan ekran görüntüsünü at buraya...

Alıntı: ersans  
merhaba ben bilgisayarıma ubuntu 9.10 kurdum ama ses var gözüküyo ama ses gelmiyo :( bu ilk linux deneyimim linuxtan anlamıyorum :)  Bilgisayarım ASUS X51R , Ses kartıda Realtek HD
ersans
11-01-2010, 21:35   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
235 mesaj

Restricted Extras uygulamasını yükledim ama hala bi fark yok

Nicoll
11-01-2010, 22:20   |  #4  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

1- Ses düzenleyicisinde kaç tane ses kartı gözüküyor ve hangisi seçili? (ses düzenleyicisine paneldeki hoperlör simgesinden gir)
2- Ana ses ayarı aktif mi? Eğer aktif değilse "Düzenekleri seç" bölümünden işaretle ve sesini aç.
3- Ubuntu foruma üye oldun mu? http://forum.ubuntu-tr.org/index.php Ses sorunlarıyla ilgili çok sayıda çözülmüş başlık bulabilir veya yeni konu açabilirsin...

Restricted Extras uygulamasını yükledim ama hala bi fark
Son Düzenleme: Nicoll ~ 11 Ocak 2010 22:21
ersans
11-01-2010, 22:23   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
235 mesaj

ses kartı gözükmüyo :(

Nicoll
11-01-2010, 22:56   |  #6  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Hiçbir ses kartı gözük müyor mu? Terminale (uçbirime) sudo lspci | grep Audio komutunu verip çıktıyı buraya yapıştır bakalım.

Ayrıca Synaptic paket yöneticisine gir ve gnome alsa mixer diye ara işaretleyip kur. Ses düzenleyicisinden onu seç ve değilse ana ses ayarını aktif yap...

Boracalin
12-01-2010, 00:31   |  #7  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

Bende bir ara çok uğraşmıştım. Raltek HD Audio ile.... Makinadan ses çıkmıyordu... Şu konuya bir göz at istersen : 

Aynı makinada Mint 8 kullanıyorum şu an sorun yok gibi... Minti bi denesen...

ersans
12-01-2010, 12:35   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
235 mesaj
Alıntı: Nicoll  
Hiçbir ses kartı gözük müyor mu? Terminale (uçbirime) sudo lspci | grep Audio komutunu verip çıktıyı buraya yapıştır bakalım.

Ayrıca Synaptic paket yöneticisine gir ve gnome alsa mixer diye ara işaretleyip kur. Ses düzenleyicisinden onu seç ve değilse ana ses ayarını aktif yap...

00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA)
çıktı bu

ersans
12-01-2010, 12:37   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
235 mesaj
Alıntı: TBCMagic  
Ubuntu masa üsütü acildiginda - ayni Windows'ta oldugu gibi - bir "acilis sesi" duyabiliyormusun?
Hayırr :(

Nicoll
12-01-2010, 13:31   |  #10  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Aşağıdaki linkte verdiğim kişi seninle aynı problemi yaşamış ve Alsa derlemesi ile çözmüş. Kodlarla filan uğraşamam diyorsan paket yöneticisinden alsa-base diye arat ve işaretleyip kur... (tabii kurulu değilse) Ancak çalışması için linkte yazdığı gibi düzenleme yapman gerekebilir.

http://forum.ubuntu-tr.org/index.php/topic,7280.0.html (Bu linki oku ondan sonra yap)

00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA)
çıktı
ECHELON_
12-01-2010, 20:09   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

bende de aynı sorun vardı bende de asus diz üstü var alsa derlemesi yapman gerekiyor birza uzun ve zor bi iş dikkatli yaparsan başarılı olursun alc codec ine uygun olarak conf dosyasına uygun düzeltmeyi yapmalısın

,5753.0.html

ersans
12-01-2010, 21:43   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
235 mesaj
Aşağıdaki linkte verdiğim kişi seninle aynı problemi yaşamış ve Alsa derlemesi ile çözmüş. Kodlarla filan uğraşamam diyorsan paket yöneticisinden alsa-base diye arat ve işaretleyip kur... (tabii kurulu değilse) Ancak çalışması için linkte yazdığı gibi düzenleme yapman gerekebilir.

http://forum.ubuntu-tr.org/index.php/topic,7280.0.html (Bu linki oku ondan sonra yap)

alsa-base kurulu. linki inceledim ama bişey anlamadım çok karışık geldi :)

ersans
12-01-2010, 21:45   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
235 mesaj
Alıntı: ECHELON_  
bende de aynı sorun vardı bende de asus diz üstü var alsa derlemesi yapman gerekiyor birza uzun ve zor bi iş dikkatli yaparsan başarılı olursun alc codec ine uygun olarak conf dosyasına uygun düzeltmeyi yapmalısın

http://forum.ubuntu-tr.org/index ... tu53tltmjvc0&/topic,5753.0.

ben orda yazanlardan bişey anlamadım. çok karışık :( siz daha önce yapmışsınız acaba bana yardımcı olabilirmisiniz

Son Düzenleme: ersans ~ 12 Ocak 2010 21:47
Nicoll
12-01-2010, 23:39   |  #14  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Alsa sisteminde kurulu gibi gözüküyor. Bu durumda alsa-base.conf dosyasına bir ekleme yapmak yeterli olacak.

Dosyaya ulaşmak için dosya sistemi > /etc/modprobe.d/alsa-base.conf yolunu takib et ve alsa-base.conf isimli dosyanın üzerine tıkla içeriği açılacaktır. (root olmadığın sürece hiçbir değişiklik yapamazsın)

Terminale sırasıyla şu komutları gir;

[ Tüm kodu seç ] [ Yeni Pencerede Göster ]
killall pulseaudio
cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
Çalışmazlarsa başlarına sudo koy... Bu komutla sana ses kartının marka/model numarasını verecek. Onu alsa-base.conf dosyasının sonuna ekleyeceksin. Aşağıdaki linkte anlatılatıldığı gibi yine terminal üzerinden veya elle de ekleyebilirsin.

Elle eklemek için terminale;

sudo nautilus
Komutunu ver. Dosya yöneticisi yönetici haklarıyla açılmış olacak, oradan /etc/modprobe.d/alsa-base.conf dosyasına git ve aç. Biraz önce elde ettiğin çıktıyı sonuna ekleyip kaydet.

Herşey yolunda giderse yeniden başlattığında ses sorunu çözülmüş olacaktır.

alsa-base kurulu. linki inceledim ama bişey anlamadım çok karışık geldi :)
Nicoll
12-01-2010, 23:43   |  #15  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

@ECHELON_ sanırım aşağıyukarı ikimizde aynı şeyi yazmışız, ama alsa derlemeye gerek yok gibi...

ECHELON_
12-01-2010, 23:57   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
@ECHELON_ sanırım aşağıyukarı ikimizde aynı şeyi yazmışız, ama alsa derlemeye gerek yok gibi...
ben mesajı hazırlaken malum ekran alıntısı felan yaptım uzun süre aldı mesajı hazırlamak bu yüzden sizin mesajınız ben hazırlamaya başlamadan önce yoktu o yüzden üst üste geldi ben kaldırıyorum sanırım sizinki kafi gelecektir arkadaşa. teşekkürler

Nicoll
13-01-2010, 00:30   |  #17  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Kalması daha iyi olurdu...

Şu alttaki resmi de ekleyeyim ki neyi nereye ekleyeceği hakkında arkadaşımıza yön versin...

Alıntı: ECHELON_  
ben mesajı hazırlaken malum ekran alıntısı felan yaptım uzun süre aldı mesajı hazırlamak bu yüzden sizin mesajınız ben hazırlamaya başlamadan önce yoktu o yüzden üst üste geldi ben kaldırıyorum sanırım sizinki kafi gelecektir arkadaşa. teşekkü
ECHELON_
13-01-2010, 00:34   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

evet çok iyi olmuş fark eden bişey olmadı zaten çok tanıdık geldi ekldiğiniz ekran alıntısıda

ersans
13-01-2010, 16:08   |  #19  
OP Yıllanmış Üye
235 mesaj

arkadaşlar ben akşam denetim masasında çoklu ortam sistemleri diye bişey gördüm ve ordan alsa yı seçtim(seçili değildi) teste bastım ses geldi ama şarkı açtığımda yine ses yok

not: .conf düzenlemesini daha yapmadım birazdan yapıcam

ersans
13-01-2010, 16:22   |  #20  
OP Yıllanmış Üye
235 mesaj

.conf düzenlemesini aynen yaptım ama sonuç hala aynı bir şey değişmedi =(

ECHELON_
13-01-2010, 19:00   |  #21  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
.conf düzenlemesini aynen yaptım ama sonuç hala aynı bir şey değişmedi =(
şu komutun çıktısını aynen buraya yapıştırırsan daha net yardımcı olunabilir
cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec 

ersans
13-01-2010, 23:48   |  #22  
OP Yıllanmış Üye
235 mesaj

Codec: Realtek ALC660-VD
Codec: Motorola Si3054

ersans
13-01-2010, 23:50   |  #23  
OP Yıllanmış Üye
235 mesaj

heralde ben windows a dönüş yapmak zorunda kalıcam bu iş olmassa :(

Nicoll
14-01-2010, 00:19   |  #24  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Resimde altı çizili olan yeri silip Realtek ALC660-VD yaz. Ama bunu yapmadan önce alsa-base.conf dosyasının bir kopyasını buraya yapıştır, mümkünse değişiklik yapmadan önceki halini de ekle.

Biraz önce alsayı seçip teste bastığında ses geldiğini yazmışsın, bu durumda sorunun çözümü daha kolaylaştı sanki...

Çoklu Ortam bölümünde girdiğin yer aşağıdaki resimdeki mi?

Ben Xubuntu kullandığım için biraz daha farklı olabilir... Düzenekleri seç bölümünün ve ses düzenleyicisinin bir ekran görüntüsünü ekleyebilirsen daha iyi yardımcı olabiliriz...

Codec: Motorola
Son Düzenleme: Nicoll ~ 14 Ocak 2010 00:24
ECHELON_
14-01-2010, 01:31   |  #25  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
Codec: Motorola
hemen pes etmeyin sizin alc niz benim alc aynı şimdi sırası ile şunları yapın yukarıda işaretli olan yere ilk olarak asus-laptop yazın pc yi yeniden başlatın bakalım ses var mı, eğer gelmezse tekrar bu yukarıdaki conf dosyasını açıp bu modelin karşısına asus-vls yazın kayıt edip tekrar baştan başlatın eğer yine ses gelmezse dosyayı açıp bu sefer modelin karşısına auto yazıp kayıt edin ve tekrar baştan başlatın. aynı ses sorunu bende de var bende tam olarak bir sonuca ulaşamadım şu internet video ve sesleri var ama sistem sesi yok eğer tüm bu denemelerinize rağmen ses gelmedi ise birde şunu deneyin modelin karşısına auto seçili iken yukarıdaki ekran alıntısında "save:10 power " yazan yerdeki 10 u sıfır yapın ve tekrar açıp kapayın eğer yine gelmezse ses bu sefer yapacak bir şey yok demektir conf dosyasında 10 değerini 0 yaptığımmız yeri tekrar 10 yapıp kaderinize razı geleceksiniz

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 14 Ocak 2010 01:35