Ülkemizde orjinal oyun zihniyeti :D

Bersan
23-06-2011, 02:01   |  #1  
Bersan avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
515 mesaj

Orjinal oyuna karşı şahit olduğunuz komik bir durum varmı ? Türkiyede online oyun mağzaları ne kadar yaygın ? Geçen bir arkadaşa Black ops u orjinal alıcam dedim oda bana şöyle demişti "Orjinal alınırmı kazma...parana yazık...git kopyasını al netten :D arkadaşın zihniyetini anladım o anda :D

Son Düzenleme: Bersan ~ 23 Haziran 2011 02:02
ibrahim7892
23-06-2011, 02:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
177 mesaj
Alıntı: Bersan  
Orjinal oyuna karşı şahit olduğunuz komik bir durum varmı ? Türkiyede online oyun mağzaları ne kadar yaygın ? Geçen bir arkadaşa Black ops u orjinal alıcam dedim oda bana şöyle demişti "Orjinal alınırmı kazma...parana yazık...git kopyasını al netten :D arkadaşın zihniyetini anladım o anda :
hocam bir oyunu 50 tl üstü original almak kazıklanmaktır..ülkemizin hali ortada..
benim 1 hafta sonra yaz okulum başlayacak apra bulup yatıramıyorum..
gidip 5 milyona oyun almak varken neden 100 tl vereyim..
burası bir amerika,fransa ingiltere değil.insanlarımız yoksulluk sınırında..

Kapalı Hesap (200174)
23-06-2011, 03:12   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj
Alıntı: ibrahim7892  
hocam bir oyunu 50 tl üstü original almak kazıklanmaktır..ülkemizin hali ortada..
benim 1 hafta sonra yaz okulum başlayacak apra bulup yatıramıyorum..
gidip 5 milyona oyun almak varken neden 100 tl vereyim..
burası bir amerika,fransa ingiltere değil.insanlarımız yoksulluk sınırında..
 ikinizde haklısınız  1.si korsana karşıyız 2. si ise herkes bir oyunun dwd sine 50 tl veremez bugünkü koşullarda arkadaşımızın haklı olma yanı kursa para bulamıyoruz vermeye demiş bir bakıma geleceğini düşünüyor elinde parası olsa okuluna verir oyunuda lisanslı satın alır.. Benim şahsi fikrimde bu milleti bu hale getirenler utansın kardeşim kabahat aslında insanımızın değil insanları yönetenlerin şuda var adamın hali vakti yerinde ama gidiyor korsan kullanıyor böle kişileride allaha havale ediyorum kusura bakmayın ama ben bu konuda ibrahim kardeşime katılıyorum (((yorumu kimse bir yerlere götürmesin siyasi hiç bir partiyi sevmem nedeni insanları 5 yılda bir hatırlayıp yalanla kandırmaları))..Saygılarımla Islık

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (83435) ~ 23 Haziran 2011 03:15
kirbas
23-06-2011, 11:45   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
159 mesaj

zaten siyaset konusunda kimsenin kızmaya hakkı yok, o koltuğa oturan verdiği tüm sözleri seçim öncesi meydanlarında bırakıyor ve kendi çevresine verdiği sözleri yerine getiriyor. bir zamanlar müzik ve film cd leri de uçuk fiyatlardaydı ve satamıyorlardı, fiyatlar 10-20 TL ye çekilince korsan da azaldı. oyunda da durum aynı. maliyeti 1 TL'yi bulmuyordur belkide. korsandan elde edilen gelirin en büyük bölümünün direk askerlerimize sıkılan kurşuna dönüştüğünü bilirsek belki alamayan korsan almak yerine oynamamayı seçer.

M.G.G
24-06-2011, 02:29   |  #5  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj
Alıntı: kirbas  
zaten siyaset konusunda kimsenin kızmaya hakkı yok, o koltuğa oturan verdiği tüm sözleri seçim öncesi meydanlarında bırakıyor ve kendi çevresine verdiği sözleri yerine getiriyor. bir zamanlar müzik ve film cd leri de uçuk fiyatlardaydı ve satamıyorlardı, fiyatlar 10-20 TL ye çekilince korsan da azaldı. oyunda da durum aynı. maliyeti 1 TL'yi bulmuyordur belkide. korsandan elde edilen gelirin en büyük bölümünün direk askerlerimize sıkılan kurşuna dönüştüğünü bilirsek belki alamayan korsan almak yerine oynamamayı seçer.
Aslında çılgın proje yapılacağına halkımız bilinçlendirilse(Halkevleri, Reklamlar, Fuarlar vsvs..Hatta seçim araçları değerlendirilip(Keşke yapılsa :( ) hergün bir konu anlatımı yapsa daha iyi olur)
Hiç olmasa halkın kalitesi 2 katına çıkar.Bugün bankaya gittim hesabımda kaç tl var diye bi tane adam gelmişti.Adam daha yandaki müşteri hizmetlerine bağlanan telefonda hangi tuşları tuşluyacağını bilmiyor(Yani adam daha saymayı bilmiyor).
Biz 2023 yılında nah uzaya roket fırlatırız.Tayyeap O roketin ne anlama geldiğini ve nereye girceğini bize söylemiyor.Onun amacı o roketi Bizim gibi Kemalistlere sokmak.şerefsiz ülkeyi bölmek üzere Niye filtre getirdi sanıyorsunuz gerçek kemalist yolundan şaşmaz gerçekleri açıklamayı sürdürür de ondan...
Arkadaşlar 5.5 tl maliyet 43 tl emek 1,5 tlde kar oluyor bence oyunlara istenen para gayet az ama para yetiyormu hayır...
Yaşasın alternatif açıkkaynak ve alpha beta aşamaları  (:
Açıkçası Duke Nukem'i bende merak ediorum ve şuan indiriyorum...

Kapalı Hesap (154666)
24-06-2011, 06:05   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Benim oyunların hepsi orijinal (yaklaşık 100 adet)
Ama sadece birkaç tanesini oynayabiliyorum diğerleri hatalı

Kapalı Hesap (101323)
24-06-2011, 09:49   |  #7  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

steamden alsaydınız keske geçende indirimdeydi

Burki559
24-06-2011, 14:13   |  #8  
Taze Üye
16 mesaj

Arkadaşlar bir diğer sorunsa benim içinde bulunduğum sorun. Para biriktiriyorum ve oyun almaya gidiyorum, ancak Balıkesirde 1 tane bile orjinal satan yer yok. Teknosa da 5tl ye orjinal oyun satıolar. İnternetten sipariş imkanımda yok. geçenlerde call of duty modern warare 2 aldım. Bir bilgisayarcıya gittim ve aralın sitesinden baktık oyun indirimdeydi ve 85 TL idi. ancak adam benimde Kârım olsun die baa 105 Tl ye sattı. Yani alıcak insanlarda var alıcak yer yok :(

Sebahattin Dündar
26-06-2011, 14:13   |  #9  
Sebahattin Dündar avatarı
Yıllanmış Üye
203 mesaj

Vatanbilgisayar var gidip ordan alabilirsin istediğin oyunu hem indirim günlerinde alırsan ucuzda alabilirsin...

Son Düzenleme: Sebahattin Dündar ~ 26 Haziran 2011 14:15
MrChromosty
26-06-2011, 20:28   |  #10  
Yıllanmış Üye
536 mesaj

oha be herifler 30 tl kar eklemiş sanki bir şey yapıyor :S

okinkurt
26-06-2011, 23:33   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 308
4,897 mesaj

ırakta felan petrol kuyum olsa orjinal oyun alabilirdim ama yok internetiydi elektirikiydi bi ton para veriyoz zaten gidip bide bi oyuna 100 tl gibi bi para verirsek bide bu oyun bittikten sonra bi halta yaramıcak öyle durcaksa onu alcağıma gider bi kazığa otururum aynı şey zaten almak istesemde bende arkadas gibi balıkesir deyim bi ilçesi diyim ne gezer orjinal oyun sene 2010 oldu yeni market geldi anca gerçi gelsede alırmıyım tabiki hayır bi yerden loto felan kazanmadığım veya ülkede insana önem verilip şartlar düzeltilmediği vakitçe orjinal oyun almak mümkün değil ya onun kazık olduğunu bile bile niye gidip kazıklanıyımki emek cart curt deniyor da 100 tl de az para değil bizde parayı emekle kazanıyoruz böyle savurmak cok saçma olur ayda 2 kuruş para geliyo zaten onuda buna verirsek aç kalırız.

İLLeGaLCoDeMasTeR
27-06-2011, 15:02   |  #12  
İLLeGaLCoDeMasTeR avatarı
Yıllanmış Üye
241 mesaj

Yurt dışındaki orjinal oyun fiyatları bizim ülkemize göre nasıl? Daha ucuz mu yoksa pahalı mı ? Pahalıysa bile gelirleri yüksek oldugundan alabiliyorlar demekki...

M.G.G
28-06-2011, 05:17   |  #13  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj
Alıntı: İLLeGaLCoDeMasTeR  
Yurt dışındaki orjinal oyun fiyatları bizim ülkemize göre nasıl? Daha ucuz mu yoksa pahalı mı ? Pahalıysa bile gelirleri yüksek oldugundan alabiliyorlar demekki...
%18-%20 Daha ucuz ;)

curlyhair
28-06-2011, 10:56   |  #14  
Yıllanmış Üye
184 mesaj

Arkadaşlar bu işte zenginler bile başka konulara yatırım yapmak için paralarını orj. oyuna harcamıyorlar.Ülkemizin durumu malum ya çok  fakir var ya da çok zengin orta sınıf diye bir kesim ortadan kalktı.Bu durumda insanları daha ucuza yöneltiyor

Bersan
28-06-2011, 11:58   |  #15  
Bersan avatarı
OP Yıllanmış Üye
515 mesaj

Valla bizim durum da çok parlak değil fakat bazı oyunların MP oynamak için gereken hack yöntemleri beklemek veya onların sorunlarıyla uğraşmaktansa Black Ops u 120 liraya alıp 1.5 - 2 sene MP oynayarak geçirebilirim...

Tabi bu durumda yine ucuza yönelmek gerekir Steam den satın almak isterdim sonuçta ara sıra indirimler oluyor fakat Steam de TR Lirası geçmediği için ve KDV farkını mağzada göstermediği için asla oradaki fiyatla alamıyorsun. Mesela bir oyun Steam de 50$ git D&R da kutusuyla beraber 50 TL...

Kapalı Hesap (58203)
29-06-2011, 03:39   |  #16  
Kapalı Hesap
489 mesaj

Acınıcak durumdayız!

MrChromosty
18-07-2011, 12:50   |  #17  
Yıllanmış Üye
536 mesaj

wii softmod için bir video indirdim . adamda xbox ps3 ve wii var biz bunlardan birisini almak için kıçımızı yırtıyoruz . donanım haber de okuduğum bir modlama vardı . sizde bir göz atın http://forum.donanimhaber.com/m_45719595/tm.htm

Kapalı Hesap (200174)
18-07-2011, 13:40   |  #18  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj
Alıntı: okinkurt  
ırakta felan petrol kuyum olsa orjinal oyun alabilirdim ama yok internetiydi elektirikiydi bi ton para veriyoz zaten gidip bide bi oyuna 100 tl gibi bi para verirsek bide bu oyun bittikten sonra bi halta yaramıcak öyle durcaksa onu alcağıma gider bi kazığa otururum aynı şey zaten almak istesemde bende arkadas gibi balıkesir deyim bi ilçesi diyim ne gezer orjinal oyun sene 2010 oldu yeni market geldi anca gerçi gelsede alırmıyım tabiki hayır bi yerden loto felan kazanmadığım veya ülkede insana önem verilip şartlar düzeltilmediği vakitçe orjinal oyun almak mümkün değil ya onun kazık olduğunu bile bile niye gidip kazıklanıyımki emek cart curt deniyor da 100 tl de az para değil bizde parayı emekle kazanıyoruz böyle savurmak cok saçma olur ayda 2 kuruş para geliyo zaten onuda buna verirsek aç kalırız.
inşallah petrol kuyusu alırsın alınca haber et benzini artık beleşe verirsin motora benzn yetmiyor Gülüş
50 tl lik benzinle marş vuruyor  sadece Gülüş

C.Akyol
18-07-2011, 13:57   |  #19  
Taze Üye
2 mesaj
Alıntı: liberty city  
steamden alsaydınız keske geçende
 Steam daki bazı oyunların fiyatları %80 kadar iniyor.
Hatta şu an Team Fortress 2 ve bir kaç tane oyun bedava.
Bence oyun almanın en avantajlı yeri.

Qromodynmc
18-07-2011, 14:16   |  #20  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

Orjinal oyunların Fiyatı yurtdışındakiyle aynı olsa bile Ülkemizdeki insanların alım gücü çok farklı,oyun yapımcılarının türkiyedekiler alsın diye oyunları çok ucuza satma gibi şansıda yok,Tek çözüm insanların gelirlerini artırıp alım gücünü yükseltmek,Oda kısa vadede imkansız gibi gözüküyor.

LYDER
18-07-2011, 16:55   |  #21  
LYDER avatarı
Yıllanmış Üye
733 mesaj

herşey doğru orantılı arkadaşlar. en basitinden arabaları ele alalım. yurtdışında o çok beğendiğiniz mustang gtler,pontiaclar 15-20.000 $ civarında.ama aynı araba türkiyeye geldiğinde kvd'si,ötv'si,gümrük vergisi derken 110-150.000$ buluyor.oyunlarda bunun gibi pahalı olmasının bir nedenide yapımcıların hep yurtdışında olması. türkiyede oyun sektörü gelişse fiyatlar az da olsa aşağılara inecek gibi. bekleyip görücez bunla alakalı bir anımı paylaşmak istiyorum sizinle.Çok sevdiğim bir abimin mustang gt si var.'Abi bu araba çok benzin yakmıyor mu ? ' dedim. 'Hayır,sen az kazanıyorsun dedi. ülkemizde oyun oynıyanların çoğu 18-25 öğrenci grubuna girdiği için 80 tl bir oyuna vermek pahalı geliyor. kısaca türkiye pahalı :D

MrChromosty
18-07-2011, 23:13   |  #22  
Yıllanmış Üye
536 mesaj

düşün orj bir oyun 80 yerine 25 olsa kapışş kapışş gider . ne sorunu var ne cartı ne curtu . üstelik mp diyorum sizi bilmem ben kesin alırdım

Bersan
18-07-2011, 23:36   |  #23  
Bersan avatarı
OP Yıllanmış Üye
515 mesaj

Zaten orjinal oyunlar MP için alınmakta. MP ise bizim üklede sadece CS den ibaret...Satmamasının nedenlerinden biride bu olsa gerek... Sor bakalım kaç kişinin Steam den haberi var ???

okinkurt
18-07-2011, 23:48   |  #24  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 308
4,897 mesaj

ç

Alıntı: kesko  
inşallah petrol kuyusu alırsın alınca haber et benzini artık beleşe verirsin motora benzn yetmiyor Gülüş
50 tl lik benzinle marş vuruyor  sadece Gülüş
ayıpsın :D bütün forum üyelerine beleş yaparım :D bide orjinal olsa 25 tl felan alırım tabi zaten 2 dvd bi korsan oyun 10 tl :D steam diyonuz ama mesela battefield bad company 2 baktım 80 dolar felandı yanlıs hatırlıyo olabilirim cok farkı yok direk kazık yicegine steamdan net üzerinden kazık yemiş oluyosun :D soruyorum size ayda 400 tl kazanan bi aile nası bi oyuna 80 dolar versin oyunları türkiye şartlarına göre fiyatlandırmazlar ise orjinal oyun satılmıyo diye cok bagırırlar daha ne yapalım kardesim onun kazık oldugunu bile bile gidip üstünemi oturalım ya fiyatlar düşer yada türkiyede orjinal oyunların durumu hep böle olur.

Bersan
19-07-2011, 00:20   |  #25  
Bersan avatarı
OP Yıllanmış Üye
515 mesaj
Alıntı: okinkurt  
ç

ayıpsın :D bütün forum üyelerine beleş yaparım :D bide orjinal olsa 25 tl felan alırım tabi zaten 2 dvd bi korsan oyun 10 tl :D steam diyonuz ama mesela battefield bad company 2 baktım 80 dolar felandı yanlıs hatırlıyo olabilirim cok farkı yok direk kazık yicegine steamdan net üzerinden kazık yemiş oluyosun :D soruyorum size ayda 400 tl kazanan bi aile nası bi oyuna 80 dolar versin oyunları türkiye şartlarına göre fiyatlandırmazlar ise orjinal oyun satılmıyo diye cok bagırırlar daha ne yapalım kardesim onun kazık oldugunu bile bile gidip üstünemi oturalım ya fiyatlar düşer yada türkiyede orjinal oyunların durumu hep böle olur.

Yanlız o 80 tl dediğimiz, bir gencin internet cafede 1-2 haftalık harcayacağı miktar olabiliyor... 80 dolar daha fazla biliyorum ama ben Net cafelere ne para harcayanları gördüm :D

Son Düzenleme: Bersan ~ 19 Temmuz 2011 00:21