Üniversite ödevim

Ozan DEMİR
25-05-2012, 22:51   |  #1  
Ozan DEMİR avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
318 mesaj

Arkadaşlar üniversite de aldığım ödev,
Akvaryumda ki balık özgürmüdür ? bunu kompozisyon şeklinde açıklamam  gerekiyor ödevi okuyacak olan hocam kominist , lapitalist karşıtı bunu değerlendirerek yardımcı olursanız çok iyi olur :)

Yetenek
25-05-2012, 23:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
508 mesaj

Ne yani ödevi bizmi yazalım :) Şaka bir yana kolay gelsin ama boşa yardım beklem özgür değildir de geç. :)

Ozan DEMİR
25-05-2012, 23:13   |  #3  
Ozan DEMİR avatarı
OP Yıllanmış Üye
318 mesaj

yok ya yazın demedim fikir :d şimdi özgürdesem olmayacak deil desem bana aykırı :) ortada kaldım :d

thedevil01
25-05-2012, 23:16   |  #4  
thedevil01 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,203 mesaj

Sunum mu yapcaksın bu konuyu ?

Ozan DEMİR
25-05-2012, 23:17   |  #5  
Ozan DEMİR avatarı
OP Yıllanmış Üye
318 mesaj

hayır sunum şeklinde olmayacak sadece kompozisyon olarak vereceğim

Tekno_Loji
25-05-2012, 23:35   |  #6  
Tekno_Loji avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 35
1,677 mesaj

Akvaryum içindeki balık tabiki özgür değildir çünkü balığı yakalayan, balığı doğal yaşamından alıp bir başka sisteme zorla eklemiş oluyor. Ne kadar eklemiş olduğun sistem, eski sisteme benzer olsada eskiden yapmak zorunda olduğu örneğin yemek bulmak için harcadığı zamanı artık yapmayacak, onu yakalayanın akvaryuma yem atmasını bekleyecek. Yani eskiden özgür yaşayan balık artık bir kişinin insiyatifine kalmak suretiyle yaşama şansı olacak. Yem varsa balık yaşar, yoksa ölür. 

Birde kayıp balık nemo filmi vardı. Orada babasını arayan balık yakalanıp akvaryuma atılmıştı. Sonra küçük bir kız çocuğu balıkla oynayıp duruyordu. Balık sonunda kaçmayı başarıyordu ve en sonunda babasını buluyordu. O filmi izlemediysen izle, belki ilham gelir XD

tBox
25-05-2012, 23:47   |  #7  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

üniversite de ödevler bu kadar basit mi harbiden ?

Bir sürü şey yaz ama şunu da yazmanı öneririm

"Akvaryumda ki balık bizim bakış açımızdan özgür değildir çünkü onun akvaryumda değil denizde yaşamasını gerektiğini biliriz fakat balık bunu anlayamaz onun için bu ikisi arasında pek fark yoktur, bize göre özgür değildir fakat bu onun için hiçbir şey değiştirmemektedir. Olay balık ve insanlar arasında değişmektedir bize göre  kapalı bir hapiste ona göreyse hayatında görebileceği en büyük deniz alanıdır(Balıkların hafızası çok kısadır).

dervipasa
26-05-2012, 00:11   |  #8  
Yıllanmış Üye
650 mesaj

hocanız sizden hangi bakış açınıza sahip olduğunuzu ögrenmek istiyor
özgür derseniz balık açısından dar çerçeve ile bakacaksınız. balık istediğigin yapıyor istediği gibi hareket ediyor hatta çalışmadan karnı doyuyor :) ancak gidebilecegin alan kısıtlı en fazla 1metreküp içinde dolanmak zorunda. balığın farkında olmaması durumu değiştirmez
balık özgür degil dersen olaya balığın sahibi olarak geniş açıdan bakarsın. balık istediğini yaptığını sanıyor ancak sahibinin izin verdiği kadar yer izin verdiği kadar gezer
sonuçta herkes bildiği ölçüde özgür olabilir. balık az biliyor özgür sanıyor kendini. bunu insanları genelinde de görebilirsin. medya seni yönlendirir sen kararı ben verdim sanırsın bu konuda

yönlendrimeyi net gör
sonucu da ona göre yazarsın

Ozan DEMİR
26-05-2012, 00:38   |  #9  
Ozan DEMİR avatarı
OP Yıllanmış Üye
318 mesaj

gayet güzel yazılar arkadaşlar çok teşekkür ederim hepinizden bir kesit alacağım ödevde :))

Tekno_Loji
26-05-2012, 00:40   |  #10  
Tekno_Loji avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 35
1,677 mesaj

Balıkların hafızası kısadır derler ama en zeki hayvanlardan biri de yunuslardır. Yunuslar yakalanıp halkı eğlendirmek için gösterilerde kullanılmakta. Sadece sahibine para kazandırmak için canlı hayvanı köle gibi kullanılıyorlar. 

Balığı alırken belirli bir ücret ödeyerek alıyorsun. İster insan olsun ister hayvan,  Allah'ın yarattığı bir can nasıl para ile satın alınabilir? Örneğin Steve Jobs dünyaca ünlü ve milyar dolarları olan bir insandı ama ölümcül bir hastalık, kanser yüzünden yaşamını yitirdi. İnsanlar kendi canını para ile kurtaramazken bir canlının hayatını parayla satın almak balığın özgür olmadığının bir göstergesidir. 

Bunlar da aklıma geldi :)

Son Düzenleme: Tekno_Loji ~ 26 Mayıs 2012 00:42
Ozan DEMİR
26-05-2012, 00:50   |  #11  
Ozan DEMİR avatarı
OP Yıllanmış Üye
318 mesaj

ozaman bizde özgür değiiliz doğaya ilk geldiğimizde para namına bir şey yok tu ve daha sonradan paranın kölesi olduk bizim olanı parayla almaya başlamadık mı ?

Banned
26-05-2012, 01:27   |  #12  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Anafikir ; Özgürlük seçme özgürlüğü ile başlar. Balık istediğini yiyip ,istemediğini reddedebiliyor mu ? veya istediği kadar derinlere dalıp yada yüzeyde gezebiliyor mu ? Bir başkası balık nerede kimle yaşayacağına karar verebiliyor mu? Vs. vs. soruları ortaya atar cevapları aratırsın.  Sosyalist birisi için çok etkileyici bir kompozisyon olacaktır.

idris003
26-05-2012, 11:58   |  #13  
Üye
52 mesaj

kardeş ne yazıcaksan yaz altınada not olarak
ben gördüğüme değil hissettiğime inanırım yaz belkı hocanın kafasında bişiler oluşur savunmanı onaylar...

Kapalı Hesap (230936)
26-05-2012, 12:12   |  #14  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 12
771 mesaj

Balık zaten 2 sn. sonrasını unutuyor. Ne özgür olduğunu anlar ne de özgür olmadığını. :D

Nicoll
26-05-2012, 13:30   |  #15  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Balığı insanla kıyaslarsak özgür değildir. Balığı insanla mukayese edemeyiz.

Ancak, balığın yaşam koşulları doğasına uygun olup olmadığı balığın özgürlük düzeyini belirler.

- Yaşadığı alanın genişliği yeterli mi?

- Suyun basıncı, minaral oranı, viskozitesi balık için uygun mu?

- Suyun ısısı balığa uygun mu? (eğer değilse soğuk sulara açılmasına engel olmuş oluruz.)

- Çevredeki ışık, gürültü, titreşim gibi etkenler balığın sağlığını olumsuz yönde etkiliyor mu?

- Suyun temizliği ve oksijen oranı balığın normal hayatını sürdürebilmesi için yeterli midir?

- Yem kalitesi ve türü balık için uygun mu? Yeteri kadar gıda alabiliyor mu?

- Balığın doğal çiftleşme ve üreme ihtiyaçlarını karşılayabiliyor muyuz?

- Balığın sosyal hayatı olması gerektiği gibi mi? (bazı balıklar gruplar halinde yaşar)

Eğer bunları sağlayabiliyorsak balık hem özgür hemde diğer balıklara yem olmayacağı için şanslı bir balıktır : )

Şimdi ben de sizlere ikinci bir soruyu soruyorum: Bir canlının hayatına müdahale etmek büyük bir sorumluluk olmaktır.  Balığın uygun şartlarda yaşamasını sağlamak için hem para hem de zaman harcıyoruz; bu şartlarda biz özgür müyüz? Biz balığın özgürlüğünü sağlamak isterken balık bizim özgürlüğümüzü elimizden almış olmuyor mu?

Nasıl ki balığı insanla mukayese edemezsek insanı da balıkla mukayese edemeyiz.

Bugün dengesiz avlanma ve kirlilik yüzünden marmara denizindeki bir çok balık türünün nesli tükendi. Olmayan bir balığın özgürlüğü mü olur? Sayemizde denizlerdeki balıklar bile artık özgür değil. Şimdi kalkıp akvaryumdaki balığın özgürlüğünden mi bahsediyoruz?

İki saniyelik hafızalı balıklar için bilmem ama geldiğimiz durum bizler için içleracısı...

Son Düzenleme: Nicoll ~ 26 Mayıs 2012 14:32
M.G.G
26-05-2012, 15:16   |  #16  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

Akvaryumdaki balıkı akvaryumun dışına çıkabiliyorsa özgürdür.Eğer çıkamıyorsa özgür değildir.Önemli olan balığın özgür olup olmdığı değil özgür olup olmadığını anlayabilmesidir.Eğer akvaryumda okyanusa açılan bir delik varsa ve balık akvaryumda kalıyorsa o balık özgür olmadığını kabullenmiştir.Düşüncelerini değiştirmek için o balığı sürekli okyanusa sürüklemeniz gerekir...Belki de balık ek birkaç şeyle kandırılmıştır ondan gitmek istememektedir.Örnek olarak balığa fazladan yem atılmaktadır.Aynı günümüz partilerin kömür, makarna ile oy toplaması gibi..
Böyle birşey olurmu ?

Nicoll
26-05-2012, 17:57   |  #17  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Eskiler alıyorum
Alıp yıldız yapıyorum
Musiki ruhun gıdasıdır
Musikiye bayılıyorum
Şiir yazıyorum
Şiir yazıp eskiler alıyorum
Eskiler verip musikiler alıyorum
Bir de rakı şişesinde balık olsam

Orhan Veli Kanık

Bu da insanın özgürlük anlayışı : )

scorpion11
26-05-2012, 18:28   |  #18  
scorpion11 avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
95 mesaj
Alıntı: Nicoll  
Balığı insanla kıyaslarsak özgür değildir. Balığı insanla mukayese edemeyiz.

Ancak, balığın yaşam koşulları doğasına uygun olup olmadığı balığın özgürlük düzeyini belirler.

- Yaşadığı alanın genişliği yeterli mi?

- Suyun basıncı, minaral oranı, viskozitesi balık için uygun mu?

- Suyun ısısı balığa uygun mu? (eğer değilse soğuk sulara açılmasına engel olmuş oluruz.)

- Çevredeki ışık, gürültü, titreşim gibi etkenler balığın sağlığını olumsuz yönde etkiliyor mu?

- Suyun temizliği ve oksijen oranı balığın normal hayatını sürdürebilmesi için yeterli midir?

- Yem kalitesi ve türü balık için uygun mu? Yeteri kadar gıda alabiliyor mu?

- Balığın doğal çiftleşme ve üreme ihtiyaçlarını karşılayabiliyor muyuz?

- Balığın sosyal hayatı olması gerektiği gibi mi? (bazı balıklar gruplar halinde yaşar)

Eğer bunları sağlayabiliyorsak balık hem özgür hemde diğer balıklara yem olmayacağı için şanslı bir balıktır : )

Şimdi ben de sizlere ikinci bir soruyu soruyorum: Bir canlının hayatına müdahale etmek büyük bir sorumluluk olmaktır.  Balığın uygun şartlarda yaşamasını sağlamak için hem para hem de zaman harcıyoruz; bu şartlarda biz özgür müyüz? Biz balığın özgürlüğünü sağlamak isterken balık bizim özgürlüğümüzü elimizden almış olmuyor mu?

Nasıl ki balığı insanla mukayese edemezsek insanı da balıkla mukayese edemeyiz.

Bugün dengesiz avlanma ve kirlilik yüzünden marmara denizindeki bir çok balık türünün nesli tükendi. Olmayan bir balığın özgürlüğü mü olur? Sayemizde denizlerdeki balıklar bile artık özgür değil. Şimdi kalkıp akvaryumdaki balığın özgürlüğünden mi bahsediyoruz?

İki saniyelik hafızalı balıklar için bilmem ama geldiğimiz durum bizler için içleracısı...

arkadaş güzel açıklamış.katılıyorum. ayrıca
diyojen
Büyük İskender Korinthos'ta "Bir dileğin var mı?" diye sorunca "Gölge etme, başka ihsan istemem" demiştir.

benjamin franklin
Özgürlükler nerede ise benim ülkem orasıdır.