Update uzantılarının müstakil HD ye girmesi

NADİR39
25-12-2009, 19:50   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Benim kasada 2 tane hard disk var bir tanesi 80 GB. ve C:20GB E:60 GB olarak bölünmüş durumda.
Birde ayrı olarak D:320GB lık müstakil bir Hard disk var. Cye bir program falan yüklediğim veya mevcut bir programı update ettiğim zaman Müstakil olan o 320 GBlık D hard diskinde

4c93e09d74909156a61719b7dd

61fa78b31fd9a01e1295

531d4a49887249166dc16cbb

81862b90834a971faaac

d320d8bbc37e40fcb2694ba4

d403060d82baadfa58d5921f6a

gibi bir takım harflerden ve numaralardan müteşekkil birşeyler çıkıyor. Bazısını tıkladığımda update klasörü çıkıyor onu da tıkladığında erişim engellendi diyor ve açılmadığı gibi silinmiyor da. öbür bazılarını tıkladığımda ise uzun bir listede yazılı bir sürü birşeyler çıkıyor. C ye yüklediğim veya update ettiğim programların takıntıları niye müstakil bir hard disk olan D de çıkıyor D: ayrı ve müstakil bir hard disk ve ben onu sadece verilerimi depo etmek için kullanıyorum. buraya aktarılan bu takıntılar nedir ve bunları nasıl kaldırırız yardımlarınızı rica ediyorum.

Halil Şahin
25-12-2009, 19:54   |  #2  
Halil Şahin avatarı
Yıllanmış Üye
715 mesaj

Nasıl yani şimdi sen bir program yüklüyorsun C sürücüsüne ondan sonrasını anlamadım. Attıktan veya yükledikten nasıl sorun çıkıyor?

uGuR.uK
25-12-2009, 20:01   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

bazı uygulamalar ve işletim sistemi güncelleştirmeleri geri kaldırma ve onarım için orjina kurulumların kopyalarını geçici veya rastgele klasörlerde depolarlar ki bu klasörler o yazılım tarafından en çok mevcut alan olan sürücüde oluşturulur. c'ye yüklesende senin 320'ye atılması normal. dosya özelliklerinde sahipliğini üstüne alıp veya "unlocker" ile onu kullanan programları saptayıp güvenle silebilirsin zararı olmaz.

ha birde "müstakil" terimini kullanma sabit diskler için, kasanın icindeyse direk sabit disk değil dışardan usb ile bağlıysa harici deGülümseme

NADİR39
25-12-2009, 20:58   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

değerli Halil şahin,
zannediyorum ki yazdıklarımı dikkatle okumadın. eğer dikkatle okursan kasada 2 adet HD olduğunu görürsün bunlardan biri 80GBlık ki 2ye bölünmüş  C ve E olarak Cde XP ve diğer programlar var. Burası anlaşılmıştır her halde. Bundan ayrı olarak kasaya sırf verilerimi depolamak için ayrı bir HD daha koydum o da D: olarak adlandırıldı. Şimdi zannediyorum C: ye bir program yüklediğim zaman veya yüklü bir programdan güncellemeleri hazır diye bir uyarı aldığımda yazdığım harf ve numaralardan meydana gelen obir dizin geliyor D ye oturuyor. neden aynı hard diskte  C nin hemen yanında olan E ye değilde geli d ye giriyor.Bazılarını unlock la kaldırdım ama geri kalan
81862b90834a971faaac
 d320d8bbc37e40fcb2694ba4
 i386 ve Amd64
bu 3 dizinin ilkinde ve 2cisini tıkladığımda bir update klasörü çıkıyor ki  tıkladığımda erişilemez diyor ve de silinemiyor unlock dahi silemiyor. üçüncüsünü tıkladığımda içinden iki klasör çıkıyor birimde Amd64 öbüründe i386 yazıyor ve ikisi de silinemiyor. Herhalde gayet açık ve anlaşılır bir biçimde yazmışımdır. Bu dizinler sadece verilerimi depolamak için kasaya ayrıca taktığım 320GB lık hard diske atlıyor onu anlamadım. işte neden böyle oluyor diye sordum. Değerli uGur.uK da bu yazdığımı tekrar okuyup fikirlerini bildirirse memnun olurum. sevgiler

uGuR.uK
25-12-2009, 21:27   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

gayet kibar bir yazı olmuş, senimi kırcaz:)
o anlamsız klasörlerin özelliklerine, ordanda "güvenlik" sekmesine gelip "gelişmiş"e tıkla, açılan pencerenin "sahip" sekmesine gelip ordan kendi oturumunu ata, ayrıca yine aynı sekmenin izinler sekmesine gelip "users/kullanıcılar" nesnesine tam yetki ver ve ayarları kaydet, sonra silmeyi bir daha dene. bu arada eğer vista veya win7 kullanıyorsan her ayarı yapmadan önce benim şuna tıkla buna tıkla diye dediğim yerlerde öncelikle "düzenle" butonu vardır, ona tıklayınca ayarları değiştirebilmen mümkün olur.

NADİR39
26-12-2009, 09:47   |  #6  
OP Taze Üye
3 mesaj

Değerli uGur.uK
ilgine teşekkürler.Ben XP kullandığımı zaten yazdım.Dediğin gibi klasöre sağ tıklayıp özellikleri tıkladım açılan pencerede güvenlik segmesi diye sekme yok gelişmiş diye bir düğme var onu tıkladım geride seni doğrulayacak hiç bir yapı yok yani ne "sahip", ne "kendi oturumunu ata" ve ne de diğer söylediklerin.
Benim sorduğum gayet teknik bir soru galiba Chip gibi bir sitede bir tek senin alakadar olman beni şaşırttı doğrusu, Bu arada pek faydalı olamasa da halil şahine de ilgisinden dolayı teşekkürler.Sevgiyle kalın