USB 3.0'a ilk büyük darbe!

CHIP Online
08-06-2010, 14:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Dev donanım üreticisinden, USB 3.0'ın yaygınlaşmasını bekleyenleri çok üzecek bir açıklama...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/usb-3.0-a-ilk-buyuk-darbe_20508.html

Resimlerle: Bu USB'ler yaratıcılığın sınırlarını zorluyor

Intel yaptığı açıklamada anakart çipsetlerinde sunacağı USB 3.0 desteğini 2012 yılına kadar ertelediğini duyurdu.

USB 2.0 hızının artık modern donanımlar ve büyük dosya boyutları karşısında geri kalması kullanıcıları rahatsız ediyor. Daha hızlı standartlar arayanlar için USB 3.0 4.8 Gbit'e ulaşabilmesi sayesinde bu sorunun ideal çözümü olabilir.

Intel'in bu konuda geri kalması sektörde büyük eleştirilere sebep oldu. Hatta Intel'in USB 3.0'a rakip olan kendi Lightpeak teknolojisini ön plana çıkartmak için USB 3.0 konusunda özellikle ve kasıtlı olarak yavaş davrandığı konuşuluyor.

Öte yandan Intel kendi desteğini geciktirse de, rakip şirketler birbiri ardına USB 3.0 cihazlar ve destekli anakartlar piyasaya sürmeyi sürdürüyor.

Tüm konu: USB 3.0'a ilk büyük darbe!

Resimlerle: Bu USB'ler yaratıcılığın sınırlarını zorluyor

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Siz bu kararı nasıl karşılıyorsunuz?

AkyüzCan
08-06-2010, 18:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
278 mesaj

Alkış forza INTEL hee ??? Maalesef ki; ülkemizde takım tutar gibi işletim sistemi , anti virüs savunusu yapıldığı üzere aynı olgu işlemci anakart ve ekran kartı seçimlerinde de geçerlidir garip bir ironidirki "intel"in ortakları bile forza intel i duysalar eminimki şaskınlıkla gülümserler;
   Endüstriyel toplumlarda şirketlerin hedefleri tüketici endeskli değildir olmasıda beklenmez bırakın o koşulsuz müşteri memnuniyeti safsatasını bütün denemeler ve öngörümler şirket çıkarları ve kar amaçlı yapılır bir ana kart çıktığında piyasaya sürülmeden  onu demode edecek halefinin hazırlıkları yapılır,nerede son kullanıcı çıkarı ; bu kuram tüm şirketler için geçerlidir gücü az olan piyasada 2.olan biraz daha o da var olma stratejesi açısından yoksa başka nedenle değil biz tüketicilerin yanında gözükür.Bu satırları size USB 3.0 destekli çipli bir anakartlı  pc ile yazıyorum.... ya niye inteli beklemedinkiiiii   diyen dostlarima gözlemlerim geregi intel bu işi biraz erteleyecek dediğimde hadi canımmmm deyip anlamlı amlamlı gülmüşlerdi ne de olsa................diye hem de..! 
    Genede intelin 2012 tarihini var olan bileşim sektörü rekabeti ile geri çekmek zorunda kalacağından hiç ama şüphem yok ;
    Son söz bize lütfen bilinçli tüketici olmaya çalısalım. Biz ne kadar bilinçli olursak onlar o kadar bize ayak uydurmak zorunda kalacaklar unutmayalim biz müsteriyiz satın alan yani; MÜŞTERİ İSE VELİNİMETTİR; ekonomide kuram arz taleple belirlenir talep arzı belirler yani "BİZ"..!

Son Düzenleme: AkyüzCan ~ 08 Haziran 2010 18:19
firaristt
08-06-2010, 19:35   |  #3  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,194 mesaj

alkışşş.... sadece kendi karını düşünen intel e gerçekten alkış... (!!) bi işlemci için 600-700 TL den başlayıp 2500TL e kadar fiyat koymanın ne anlamı war bilmiyorum... ülkemizde takım tutar gibi intel-AMD, nvidia-Ati, Norton-Kasperky, Linux-Mac-Windows( xp mi vista mı win7 mi die kolları war )... böyle saçma sapan taraf tutanlar war... forumda bazı arkadaşlar war hakkında bölümüne bile Nvidia Taraftarı yazıyor.... böyle insanlar forumda olunca illaki bi yamukluk çıkıyor... bnce ( şahsi görüşüm ) sistem alıcaksam yada herhangi bişe alıcaksam ilk önce bnm istediğim gibi mi die bakarım sonra kalite we f/p oranına bakarım... gidipte i7 975X alıcak kadar zengin değilim ama 975X 2100TL, x6 1090T 600TL hangisi deseler herkesin seçimi x6 1090T olur tabiki ( seçmeyenin aklına şaşarım zaten ) AMD nin en üst işlemcisi ( masaüstü için ) 615TL ( x6 1090T ) intel in en üst işlemcisi 2200TL ( i7 980X )... arada ne fark war da bu kadar fiyat farkı war?? intel de 1fiziksel çekirdek 2sanal çekirdek oluyor 12Mb ön bellek war 3.33GHz saat hızına ( 3.6GHz turbo ile )sahip 6 çekirdekli bi işlemci.. AMD de 6çekirdek 3.2GHz saat hızı (3.6GHz turbo ) 9Mb ön bellek 1fiziksel çekirdek=1sanal çekirdek... arada pek ahım şahım bi fark yok ama fiyat maşallah neredeyse 4 kat fark war... intelin her seride yonga setini o sunu bu sunu değiştirmesi we ek masraf yapması da cabası...

demedi demeyin AMD-Ati çok büyük atak yapmaya başladı... 2012 ye kadar AMD-Ati dahada güçlü çıkışlar yapacaktır.. (BullDozer serisi işlemciler we 6xxx serisi ekran kartları ws. ws. ..) ekran kartı konusuna pek girmicem birisinde olmayan diğerinde war :D birisi az güç tüketiyor biri çok güç tüketiyor ws. ws... USB 3.0 olmaması intel için çok büyük bir eksi olacaktır kanısındayım... USB 3.0 kullanan weya kullanmış olan warsa ne demek istediğimi anlayacaktır :D giderek artan film boyutları, oyunların boyutları, programlar ws. için USB 2.0 yawaş kalıyor.. 1080p orj. bi film nerden baksan 5-6GB tan aşağı olmuyor... USB 2.0 da 30-40Mb/s ortalama hız ile atacağın filmi neden 150-200Mb/s ortalama hız ile atmayasın?? neden 2500TL e alabileceğin AMD tabanlı sistem warken sırf intel tabanlı olduğu için 3500Tl weresin??? forumda artık neredeyse herkes yeni pc önerisi yaparken ilk olarak AMD işlemci li sistem öneriyor.. neden? fiyatından :D intelin 4çekirdekli i5 750 modeli yerine x6 1090T alınırken neden i5 750 alayım ki? en çok kızdığım şeylerden biride bile bile kazıklanmak... bi teknosa,bimeks,gold gibi bi yere gittiğimizde hazır pcler sıra sıra durur bi tanesine bakarken ( anlayan biri isek hele ki ) yanımıza satıcı gelir anlatır da anlatır... kamil biz görmüyomuyuz orda ne yazdığını neyin ne işe yaradığını bilmiyormuyuz?? bilmeyen birisine anlat ama övmeden objektif olarak anlat... daha 2 saat önce Forum İstanbul daydım... girdim mağzaya bakıyorum fiyatlara pc lere fln... geldi satıcı yanıma.. şansıma da i3 sistem wardı yanımda... bnde blmio ayağına yatıp biraz dinledim adamı.. sonra sordum bunda i3 yazıyor bunda i5 yazıyor neden arada sadece 100Tl fark war?? çocuk bişeler söylemeye uğraştı ama söyleyemedi... şeytan dio bi güzel abdestle şunu resmen insanı keriz yerine koyuyorlar... tamam onun işi we o işte çalışabilmesi için sattırması lazım ama insanı keriz yerine koymadan yapsın... ne yapiim bn paylaşımlı 2.5Gb ekrankartını.. koymuşsunuz oraya 4xxx serisi en uyduruk kartı... ztn 4GB ram war 4-2=2GB ram ile hiç bi oyun düzgün oynanmaz... neyse konu dışına çıktım çok özür ama insanı saf yerine koyulması bana çok koyuyor....

özetle intel kendi karını düşüne dursun bi son kullanıcı yani bizden bi darbe yer, birde AMD nin sağlam ataklarından yer şapa oturur... koy işte USB 3.0.. 2 yıla kalmaz AMD tabanlı bütün sistemlerde USB 3.0 olur we USB 3.0 ın yaygınlaşmasıyla AMD sistem satışlarında patlama olur diye düşünüyorum...