usb belleğimin ışığı yanmıyor ve bellek çalışmıyor

eray0740
15-03-2014, 00:34   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Tosbiha marka 16 GB usb belleğim var. Okulda okulun bilgisayarlarının usb soketlerine belleğimi çok takıp çıkartıyordum. Çünkü okulun bilgisayarlarının usb soketlerine belleğimi taktığımda, bilgisayarlar belleği görmekte sıkıntı yaşıyordu. İşte sürekli olarak takıp çıkarttıktan sonra bir ara belleği gördü fakat bu seferde disk yok hatası alıyordum. Eve gidip belleğimi bilgisayarıma taktığımda belleğimin ışığının yanmadığını fark ettim ve  yine aynı sorunla karşılaştım. 

Ayrıca belleğimin sürücüsünün adı da Generic Usb Mass Stroage Usb Device olarak değişmiş. 

Ne yapmam gerekiyor? USB Belleğimi kurtarabilir miyim? 

eray0740
15-03-2014, 12:49   |  #2  
OP Taze Üye
4 mesaj

Yardım edecek kimse yok mu? Lütfen bir çözüm önerisi söyleyin, yardım edin.

padisah
15-03-2014, 20:55   |  #3  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj

Usb belleğe bir linux dağıtımı (çalışan [live] cd/dvd/usb disk ile de olur) ile erişmeyi denedin mi?
Linux mint ile deneyebilirsin meselâ. Burada ki 4. mesajı oku.

eray0740
15-03-2014, 23:48   |  #4  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: padisah  
Usb belleğe bir linux dağıtımı (çalışan [live] cd/dvd/usb disk ile de olur) ile erişmeyi denedin mi?
Linux mint ile deneyebilirsin meselâ. Burada ki 4. mesajı oku.

Hayır denemedim. Başka bir çözüm önerisi getirebilir misiniz? Çünkü bilgisayarıma linux kurmayı düşünmüyorum. Başka bir yolu yok mudur belleğimi kurtarmanın? Lütfen yardım edin. Belleğimin garanti belgesini de sanırım çöpe attım ya da kaybettim. Nerede bilmiyorum. 

Biri bana bir çözüm önerisi söylesin lütfen. Bu sorunu yaşayan birçok kişi de var.

padisah
16-03-2014, 00:17   |  #5  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Alıntı: eray0740  

Hayır denemedim. Başka bir çözüm önerisi getirebilir misiniz? Çünkü bilgisayarıma linux kurmayı düşünmüyorum. Başka bir yolu yok mudur belleğimi kurtarmanın? Lütfen yardım edin. Belleğimin garanti belgesini de sanırım çöpe attım ya da kaybettim. Nerede bilmiyorum. 

Biri bana bir çözüm önerisi söylesin lütfen. Bu sorunu yaşayan birçok kişi de var.

Mesajımda "(çalışan [live] cd/dvd/usb disk ile de olur)" yazmıştım.
Yani linux'u kurmadan çalışan cd/dvd/usb disk den de sorunu çözmeyi deneyebilirsin.

eray0740
16-03-2014, 09:51   |  #6  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: padisah  
Mesajımda "(çalışan [live] cd/dvd/usb disk ile de olur)" yazmıştım.
Yani linux'u kurmadan çalışan cd/dvd/usb disk den de sorunu çözmeyi deneyebilirsin.

Kusura bakma kardeşim ama anlamadım. Çalışan bir usb disk ile sorunumu nasıl çözeceğim? Biraz daha açık anlatabilir misin? 

Ayrıca Yardım Ettiğin İçin Çok Teşekkür ederim.

padisah
16-03-2014, 12:24   |  #7  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Alıntı: eray0740  

Kusura bakma kardeşim ama anlamadım. Çalışan bir usb disk ile sorunumu nasıl çözeceğim? Biraz daha açık anlatabilir misin? 

Ayrıca Yardım Ettiğin İçin Çok Teşekkür ederim.

Şöyle (normal herhangi bir çalışmakta olan usb bellek değil bir linux dağıtımının boot edilebilir şekilde yazıldığı bir cd/dvd/usb bellek [bunlar çalışan {live} disk olarak adlandırılır.] kullanarak sorunu çözmeyi deneyebilirsin.

İlk olarak buradan Linux mint 16 petra mate (standart sürüm) 64 bit'i indir ve infra recorder ile (hızı 2,4x olarak ayarlayıp) dvd ye yak. [http://www.programlar.com/egitim ... sil-yazabilirsiniz/ anlatım 2.sırada]

Sonra bilgisayarını dvd den açılacak şekilde ayarla ve linux mint açılınca kuruluma geçmeden usb belleğini takıp "computer" bölümüne gir oradan usb belleğin içeriğine eriş ve dosyaları istediğin bir yere kopyala (Masaüstüne kopyalarsan bilgisayarı kapattığında linux mint'i çalışan dvd olarak kullandığın için Linux mint üzerinde yaptığın her şey silinir.) ve bilgisyarını yeniden başlat.

Dvd yi bilgisayardan çıkartıp windows'u aç sonra usb diskini biçimlendirip dosyalarını kopyaladığın yerden tekrar usb belleğine aktarıp kullanmaya devam et.

Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.Göz kırpma