USB Bellek deep freeze kurulu gibi herşey aynı kal

maoran
06-12-2015, 16:01   |  #1  
maoran avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Hi level 16 gb flash belleğe ne atarsam ne silersem çıkarıp takınca geri aynı dökümanlara dönüyor. 2.6 gb veri var aynı duruyor. biçimlendirilemiyor. her türlü format aracını denedim. bazıları biçimlendirme tamamlandı diyor sonuç aynı. dosya silerken veya yapıştırırken hata vermiyor.

Sible
06-12-2015, 20:19   |  #2  
Taze Üye
4 mesaj

bana da aynısı olmuştu, sonuç bellek çöpte :D

ttbpc
06-12-2015, 20:30   |  #3  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 146
1,448 mesaj

bu usbyi daha kullanmayacaksan sana birtakım komutlar verebilirim.
UYARI: BU VERECEĞİM KODLAR NORMAL ÇALIŞAN USB BELLEKLERDE HİÇBİR SORUN YARATMAMAKTADIR (KENDİ FLASH BELLEĞİMDE DENEDİM) ANCAK SENİN DURUMUNDAKİ USB BELLEKLERİN BİR DAHA HİÇ ÇALIŞMAMA OLASILIĞI VARDIR SORUMLULUK KABUL EDEMEM. BU KOMUTLAR WINDOWS KURARKEN TÜM DİSKİ AYRILMAMIŞ ALAN YAPIP TEK PARÇA C BÖLÜMÜ YAPMAYLA AYNI KOMUTLARDIR.
TÜM VERİLER SİLİNECEKTİR!
Yönetici olarak bir komut istemi (cmd) aç.
diskpart
lis dis
sel dis 1 (usb sürücünün numarası. boyutundan anlayabilirsin.)
clean
cre par pri
format fs=fat32 quick
active
assign letter=H (H yerine hangi hari almasını istiyorsan onu yazacaksın)
exit

Umarım bu komutlardan sonra flash belleğin çalışır. Ancak clean komutundan sonraki komutları uygulanamaz olabilir tekrar söylüyorum sorumluluk kabul edemem.

Son Düzenleme: ttbpc ~ 06 Aralık 2015 20:32
ttbpc
06-12-2015, 20:34   |  #4  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
1,448 mesaj

Biçimlendiremediğin için bu uyarıyı yapıyorum ve flash belleği çöpe atacaksan verdiğim komutları uygula....

maoran
06-12-2015, 21:44   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

bu komutları da denedim cre par pri komutundan sonra "hiçbir kullanılabilir boş kapsam bulunamadı" şeklinde bir uyarı veriyor ve usb hala düzgün bir şekilde çalışıyor.

ttbpc
07-12-2015, 13:46   |  #6  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
1,448 mesaj

hiçbir harddisk clean komutuna dayanamaz :D

o zaman donanımsal bir sorun vardır. clean komutunun amacı diski tümüyle silmek ve boş bir ayrılmamış alan oluşturmak.

ama 3. parti bölümleme yazılımlarını deneyebilirsin. onlar -belki- silip biçimlendirebilir.

bu arada sandisk, sony, kingston gibi bilindik markaları tercih etmekte yarar var. mesela ben migrosta çayın yanına 7 tl olan 8 gb verbatim flash bellek almıştım ve sonuç dosyalar kendiliğinden bozuluyor :D ama 4 yaşındaki 12 liraya aldığım kingston dt 101 g2 flash belleğim hala sapasağlam çalışıyor ve USB 2.0 olmasına rağmen 210 MB/S hızında dosya aktarabiliyor (yine usb 2.0 portundan ancak genel yazma hızı 30 mb/s ve diğer usb 2.0 belleklere göre çok iyi bir hızı var) ve verileri kullanıcı kaynaklı sorunlar olmadığı sürece (veri yazılırken flash belleği çekmek gibi) hiçbir şekilde veri kaybetmiyor ayrıca bilgisayarımdan da sağlam eminim bu konuda. bulursam iki tane daha alırım ama bulamıyorum maalesef :(

ttbpc
07-12-2015, 17:23   |  #7  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
1,448 mesaj

Bir de rufus, yumi veya unetbootin gibi araçlarla usbye iso yazdırmayı deneyebilirsin. (Aklına ne geliyorsa dene biri olmazsa diğerini dene.)

Veya gparted iso dosyası aracıyla bölümlendirebilirsin. (kullanımı googleda vardır)

EKLEME: Gparted bir Mini Linux dağıtımıdır, iso dosyasını indirip virtualboxta çalıştıracaksın ve flash belleği de sanal makineye bağlayacaksın. (Eğer yapamazsan yardımcı olurum.)

Son Düzenleme: ttbpc ~ 07 Aralık 2015 17:27