USB den format atma sorun !

serr221
16-02-2013, 14:18   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
29 mesaj

Merhaba beyler ben pc me format atmak istiyorum CD-ROM çalışmıyor usb den atma istiyom netten araştırdım

WİNDOWS 7 USB\DVD TOOL denilen program indirip hepsini ince ayrıntısına kdr yaptım

BIOS advanced'ten first , second , third ' var first USB-CD ROM yaptım ama yinede flaş belleği okumadı

pc yi resetledim açılışta ESC ye bastm  

FLOOPY                                                                                                                                                                                                   LAN                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               USB-CD-ROM

CD-ROM

+HARDDİSK

-Samsung gjhd3200 benim cd-rom markam ama cd-yi okumuyor daha doğrusu BİlGİSAYARIMDA CD-ROM gözükmüyor

-USB HDD birşeyler yaziyo buna girdim ama usb yi okumadı

doktormert
16-02-2013, 15:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
185 mesaj

arkadaşım hiç bunlarla uğraşma benim de dvd'im çalışmıyor şu şekilde format atıyorum;

1-bilgisayarını normal olarak başlat

2-win7 .iso kalıbını bilgisayara kopyala (usb belliğinin içindeki)

3-bilgisayarına bir sanal sürücü programı yükle (deamontools vs gibi ) (ben poweriso 'u kullanıyorum hiçbir sıkıntı çıkarmıyor kullanımı çok basit)

4-yüklediğin sanal sürücü programını çalıştır ve kalıbı yerleştiri seçip (mount) win7yi nereye kopyaladıysan win7.iso'nu seç

5.bilgisyarıma gir oluşturulan sanal sürücünü tıkla ve kurulumunu başlat. kolay gelsin aklına takılan bişe olursa sorabilirsin.

doktormert bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
mesutaltingoz
16-02-2013, 16:35   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 2
9 mesaj

kardeş. iso dosyasının içinde olduğu yani dvdtool ile windowsu yüklediğin flash belleği pc ye tak. takılı iken pc yi aç ve bios a gir. biosda zaten sistemin açık, yani usb görme işlemini açmışsın. flaş takılı iken açıp bios menüsünde boot first te taktığın flash görünür, ismi görünür flashın yani. onu birinci yap yeniden başlat... gerisi kolay gele.. aynı senin pc den kurduk 2-3 hafta önce. yükleme yaptığın flashı biosa girmeden tak. yani pc kapalıyken tak sonra aç

mesutaltingoz bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
serr221
16-02-2013, 22:41   |  #4  
OP Yeni Üye
29 mesaj
Alıntı: doktormert  
arkadaşım hiç bunlarla uğraşma benim de dvd'im çalışmıyor şu şekilde format atıyorum;

3-bilgisayarına bir sanal sürücü programı yükle (deamontools vs gibi ) (ben poweriso 'u kullanıyorum hiçbir sıkıntı çıkarmıyor kullanımı çok basit)

4-yüklediğin sanal sürücü programını çalıştır ve kalıbı yerleştiri seçip (mount) win7yi nereye kopyaladıysan win7.iso'nu seç

5.bilgisyarıma gir oluşturulan sanal sürücünü tıkla ve kurulumunu başlat. kolay gelsin aklına takılan bişe olursa sorabilirsin.

tm bende powriso kurup format atacam saolasın

Son Düzenleme: serr221 ~ 16 Şubat 2013 22:49
badwizard
17-02-2013, 12:19   |  #5  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj
Alıntı: doktormert  

Bazı arkadaşlar cidden Nasreddin Hoca'nın yokluğunu hiç hissettirmiyor, şimdi soruda işletim sisteminin bootable flash diske yazıldığını görüyoruz peki niye windows üzerinde flash diskten okuyabildiğimiz kurulum dosyalarını virtual dvd rom yapıp hdd den kuruyoruz? flash disk üzerinde olan bootable dvd kalıbıyla hdd üzerinde olan virtual dvd romun size göre nasıl bir farkı var anlayamadım? ayrıca bu şekilde format atılamaz çünkü windows üzerinde çalıştığı diski biçimlendiremez, ancak windowsun üzerine windows kurarsınız. Bazı ana kartlar usb üzerinden boot işleminde flash diskleri desteklemez bu durumda usb arayüzü kullanan harici dvd rom tercih etmek en güzelidir.

Son Düzenleme: badwizard ~ 17 Şubat 2013 15:03
yidende67
17-02-2013, 14:37   |  #6  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

usb den işletim sistemi kurmada sorun deil artık. Kaldıki format olsun

İndex35
17-02-2013, 15:10   |  #7  
İndex35 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
176 mesaj

first Boot : USB-HDD  yap   yada mesutaltingoz dediğ gibi flashı tak isminin gözükmesi lazım biosta onu firs boot yap

FURK4N81
17-02-2013, 23:03   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
121 mesaj

bende o sayfayı açmadan önce bi sayfa var 0 olanı 5 yapıyom disabletleri enabler yapıyom görüyo.

suleymana
27-02-2013, 22:43   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj
Alıntı: serr221  
[alıntı=""] 
Merhaba beyler ben pc me format atmak istiyorum CD-ROM çalışmıyor usb den atma istiyom netten araştırdım

WİNDOWS 7 USB\DVD TOOL denilen program indirip hepsini ince ayrıntısına kdr yaptım

BIOS advanced'ten first , second , third ' var first USB-CD ROM yaptım ama yinede flaş belleği okumadı

pc yi resetledim açılışta ESC ye bastm  

FLOOPY                                                                                                                                                                                                   LAN                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               USB-CD-ROM

CD-ROM

+HARDDİSK

-Samsung gjhd3200 benim cd-rom markam ama cd-yi okumuyor daha doğrusu BİlGİSAYARIMDA CD-ROM gözükmüyor

-USB HDD birşeyler yaziyo buna girdim ama usb yi okumadı

Eğer çok geç olmaydıysa yardımcı olabileceğimi sanıyorum, flash diski takılı tutup, yeniden başlat pc yi ordaki menülerden Harddisk boot priority seç, menüler de hem flash diskinin markası, hem de harddiskinin markası görünür, page up page down tuşlarıyla flash diski üste getireceksin, aynı sorunla bende uğraşmıştım,

sonra f10 tuşuyla tekrar başlat ilk olarak usb yi okuyacaktır, ondan sonrasında sorun yaşarsan yine yaz.

Son Düzenleme: suleymana ~ 27 Şubat 2013 22:52
frhtcvlgl
10-03-2013, 01:32   |  #10  
Yeni Üye
35 mesaj

Belki işinize yarayabilir http://uzmaninyeri.com/usb-den-format-atma/

balabayt
28-10-2013, 14:09   |  #11  
balabayt avatarı
Taze Üye
4 mesaj

Yaa arkadaşlar bende masaüstü bilgisayarda bir türlü Flashdiski BIOS ta gösteremedim gitti.. Neden olabilir..? Bilgisayarın eski olmasının bir sonucu olabilir mi..?

thepatriot
09-04-2019, 18:43   |  #12  
Taze Üye
17 mesaj

https://www.youtube.com/watch?v=FLjMzj5Rsy4

bu videoda çok güzel anlatılmış.