utorrent ile yüksek hızda download yapmak

tayyareci52
27-01-2009, 10:03   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
53 mesaj

Herkese merhabalar!

Benim sorum utorrent kullanımıyla ilgili. Ben utorrentle hızlı bir şekilde download yapabilmek için modemimde bir port açtım. Bu noktada sorun yok.

Sorun download hızında. Ben tracker ları mininova,isohunt ve piratebay gibi sitelerden seçiyorum.

Download hızım kimi zaman 90 kB/s hızına çıksada genelde 5 kB/s sınırlarında dolaşıyor. (ADSL bağlantım 1024)

Sizlere sormak istediğim şu; bazı sitelerde utorrentle daha hızlı download yapabilmek için "TCPIP.sys" dosyasında ayar değişikliği yapılması gerektiği söyleniyor.

Örneğin şu sitelerde bu konuya değinilmiş.

Şimdi yüksek hızda download yapanlara soruyorum. Bu değişiklik gerekli mi? Bu değişiklik bilgisayar için güvenlik zaafiyeti doğurur mu? Siz bu değikliği yaptınız mı?

Yoksa bu ayar değişikliğini yapmadan da yüksek hızda download yapan var mı? Yapıyorsanız hangi ayarları özellikle yaptığınızı belirtirseniz sevinirim.

Amachi
27-01-2009, 10:31   |  #2  
Taze Üye
5 mesaj

Arkadaşım sen 1024/256 ADSL'e sahipsin? Buraya kadar sorun yok...

Torrent sisteminin temeli, paylaşıma dayalıdır. Yani bir yandan indirirken göndermede yaparsın.

Türkiye'deki berbat ötesi internet hızında, 25 kb gönderme yaparken genelde 5 - 10 kb hız ile indirme yaparsın. Sağolsun TTnet.

Paylaşım yapmamanı tavsiye ederim. Yani dosyanın upload sınırını sınırla. 5 kb'e çek. 5 kb upload yaparken, 105 kb download edebilirsin. Tabi indirdiğin torrentlerin Seed/Peer oranına da çok bağlı hız. Seed sayısı Peer sayısının en az 4'de 1'i olmalı.

Her indirdiğin torrentte hız sınırını 5 kb yap. Eğer 1 kb falan yaparsan, indirme hızın yerlerde olur. (uTorrent'ten kaynaklanan bir önlem sistemi)

En iyisi 5 kb uploada ayarlamak. Ve 100+ kb'de download yapabilirsin bu şekilde.

Bunu ayarlamak için;

İnen torrentin üstüne gel uTorrent'te ve ona sağ tıkla.

"Properties, Türkçeyse, "Özellikler" de. Sonra "Maximum Upload Rate" (En yüksek gönderme hızı) kısmının karşısına 5 yaz ve "OK" de. Hepsi bu kadar.

tayyareci52
27-01-2009, 10:54   |  #3  
OP Üye
53 mesaj
Amachi
Arkadaşım sen 1024/256 ADSL'e sahipsin? Buraya kadar sorun yok...

Torrent sisteminin temeli, paylaşıma dayalıdır. Yani bir yandan indirirken göndermede yaparsın.

Türkiye'deki berbat ötesi internet hızında, 25 kb gönderme yaparken genelde 5 - 10 kb hız ile indirme yaparsın. Sağolsun TTnet.

Paylaşım yapmamanı tavsiye ederim. Yani dosyanın upload sınırını sınırla. 5 kb'e çek. 5 kb upload yaparken, 105 kb download edebilirsin. Tabi indirdiğin torrentlerin Seed/Peer oranına da çok bağlı hız. Seed sayısı Peer sayısının en az 4'de 1'i olmalı.

Her indirdiğin torrentte hız sınırını 5 kb yap. Eğer 1 kb falan yaparsan, indirme hızın yerlerde olur. (uTorrent'ten kaynaklanan bir önlem sistemi)

En iyisi 5 kb uploada ayarlamak. Ve 100+ kb'de download yapabilirsin bu şekilde.

Bunu ayarlamak için;

"Properties, Türkçeyse, "Özellikler" de. Sonra "Maximum Upload Rate" (En yüksek gönderme hızı) kısmının karşısına 5 yaz ve "OK" de. Hepsi bu kadar.

Soruma yanıt verdiğin için teşekkür ederim.

Öncelikle yorumundan anlaşıldığı üzere, sen "TCPIP.sys" dosyasında kimi forumlarda bahsedildiği üzere bir ayar değişikliği yapılmaması gerektiğini düşünüyorsun sanırım.

Ancak şunu belirtmek isterim ki ben senin upload oranını düşük tutma tavsiye daha önce kendim denemiştim. Kimi zaman senin dediğin gibi 5 KB kimi zamansa 6 KB yaptım upload oranını. Ama yinede istediğim yüksek download hızını alamadım.

Bi de şöyle bir şey var. Ben utorrent için 49152-65535 arası bir port açtım. Kimi sitelerde açılacak port için bu aralık önerilmiş.

Örneğin bu sitede ikinci başlıkta

Yoksa benim açık portu bu aralıktan seçmem, fayda yerine zarar getirmiş olabilir mi? Valla bu internet aleminde kimi yarar getirecek tavsiyeler zarar getirebiliyor.

Bu konu hakkında da yorum yapabilecek olan var mı?

Bi de şunu sormak istiyorum. Yüksek hızda download yapanların hız ortalaması kaçtır? Yani seed oranı yüksekse sürekli 90-100 KB/s hızla mı download yapıyorsunuz yoksa bu hız dalgalı mı seyrediyor?

Amachi
27-01-2009, 22:38   |  #4  
Taze Üye
5 mesaj

Seed oranı yüksek olduğunda sürekli 100+ hızlarda oluyorum. Hatta ve hatta;

60 Seed, 90 Peer'li bir torrentte bile bu hızda seyrediyorum rahatlıkla.

Benim kullandığım port, sadece 6112. İstersen bu portu bir dene arkadaşım.

Ben de yanıtıma değer verip okuduğun için teşekkür ederim.

Kapalı Hesap (72089)
27-01-2009, 23:34   |  #5  
Kapalı Hesap
351 mesaj

Bende torrent kullanıyorum ama hiç "TCPIP.sys" dosyasıyla falan uğraşmadım. arkadaşın dediği gibi upload sınırı koydum o kadar.
hızda 100+ [zamunda ile :D] tarifem 1024. zaten bu tarifeyle en fazla 100küsür yapılır.

DeathFront
02-02-2012, 13:23   |  #6  
DeathFront avatarı
Yeni Üye
39 mesaj
Alıntı: Amachi  

Bunu ayarlamak için;

teşekkürler direk hızlandı :D