uygun hard disk?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
oekici
29-02-2004, 22:08   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
25 mesaj

merhaba

Dell optiplex GX110 PIII 733 128 RAM 15GB maxtor hdd ' em var..
40-80 GB hdd almak istiyorum sizce makinam destekler mi?

iyi gunler..

hasanyasin
01-03-2004, 02:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Harddiski destekleme konusunda, işlemci değil, anakarta bakmak gerekiyor aslında; fakat p3 işlemcin olduğuna göre destekler, korkma. Her ihtimale karşı Seagate al da rahat edersin. Ben onun kadar iyi dökümantasyon ve geriye dönük desteğe sahip başka bir harddisk markası daha bilmiyorum. Seagate al, tanımazsa da, tanıştırırız merak etme. Gülümseme Böyle dedim diye sorun yaşarım zannetme, büyük ihtimalle hiç sorunsuz mp3'lerini kopyalamaya başlarsın...

oekici
01-03-2004, 22:09   |  #3  
OP Yeni Üye
25 mesaj

ya hasan korkuyorum ya tanımazsa.. okadar para bosuna gidecek(120 milyon)... kararsızım dell in sayfasından da bakıyorum optiplex gx 110 la ilgili bisey yok...
bende seagate 80gb ultra ata/100 almayı dusunuyordum..nediyorsun?

hasanyasin
01-03-2004, 22:47   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Haklısın tabii korkmakta. Şimdi istersen emin olalım...

Anakart marka ve modelini öğrenmemiz gerekiyor. Siz Dell'le pek iyi anlaşamamışsınız sanırım. En iyisi şu linke tıklayın ve bakın:

Oradan indireceğiniz "Diagnostic Tool" yazılımıyla, sisteminiz hakkında bilgi edinebilirsiniz. [Bu arada benden söylemesi, sisteminiz için, en son 24 Ocak 2003'te bir BIOS update'i var.Gülümseme]

Bunda bir şekilde başarılı olamazsanız eğer, sisteminiz açılırken ekranın sol alt köşesinde görülen BIOS ID Stringi dediğimiz kodu bildirmeniz gerekiyor buraya. Bu da anakartınızı tanımak için yeterli olur. Eğer sistem açılırken BIOS falan görmüyorum diyorsanız, muhtemelen bir Dell Logosu görüyorsunuzdur. Bunu da BIOS'a girerek kapatabilirsiniz. Bununla ilgili seçenek neydi tam hatırlamıyorum; fakat "quiet boot" [sessiz boot] gibi bir şey olmalı...

oekici
01-03-2004, 23:10   |  #5  
OP Yeni Üye
25 mesaj

hasan msn de online isen gorusebilir miyiz...lutfen..bekliyorum...

oekici
01-03-2004, 23:34   |  #6  
OP Yeni Üye
25 mesaj

sanırım suanda yoksun..neyse ben yazayım istediklerini...baktım bios 'a:
Phoenix ROM BIOS PLUS Version 1.10 A02
Copyright 1985-1988 Phoenix

yazısı vardı..setuptan da dedigin gibi 1 özellik yok yani dell logosunu kapatamıyorsun!

bende su linkteki hdd yi almak istiyorum nediyorsun?

iyi aksamlar...

hasanyasin
01-03-2004, 23:45   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Verdiğim Dell linkine girip, bilgisayar modelini seç ve download araçları olarak da Diagnostic Toll. Oradan indireceğin programla bilgisayarının özelliklerini öğrenebilirsin. Anakartının ne büyüklükte ve hangi arabirimli diskleri destekleyip desteklemediğini öğrenmek gerekiyor öncelikle. Bunun için de anakartını öğrenmek gerekiyor...

oekici
03-03-2004, 01:02   |  #8  
OP Yeni Üye
25 mesaj

ben bu linkten hangisin iindiricem?

CD107310.exe
    3 MB    estimated: 7.4 min    Floppy   

CDD1073.exe
    2 MB    estimated: 5.1 min    Hard-Drive   

CZ107300.exe
    1 MB    estimated: 4.6 min    Hard-Drive

hangisini.....

oekici
03-03-2004, 02:17   |  #9  
OP Yeni Üye
25 mesaj

hepsini indirdim ve denedim... makina ms-dos ta calısıyor ve scan yapıyor ama istedigimiz turde hicbirsonuc vermiyor yani ne bios cinsi nede ne tur hdd kullanabilecegimizi.....

hasanyasin
03-03-2004, 02:22   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Birazcık boş zamanım vardı ve onu da senin için harcadım... Gülümseme

Bu harddiski alabilirsin...

Anakartın konusunda Dell'in sitesinden bilgi edinmeye çalıştım; lakin başaramadım. Yalnız, bilgisayarın UDMA IV ve bu harddisk UDMA 0-5 hepsini destekliyor. Bir uyum sorunu olmayacak; fakat belki bir ihtimal, o da düşük bir ihtimal; bu diskin boyutu BIOS'unun biraz kafasını karıştırabilir.

Sen en iyisi verdiğim o adresten Flash BIOS Update'i indir ve BIOS'unu güncelle. Senin sürümün A02; oradaki A09. Aradan çok zaman geçmiş...

Sonra da bu sabit diski sisteminde mevcut olanın yerine takarak bilgisayarı başlat ve BIOS'a gir; bak bakalım bu diskin boyutunu tanıyabiliyor mu. Tanıyorsa amenna; hiç sorun yok...

Tanımıyorsa da, Seagate'in ücretsiz sunduğu, DiskMagic diye bir programı var. Harddiski BIOS'a 32GB olarak tanıtıyoruz ve DiskMagic yardımıyla da, tüm boyuru kullanılabilir hale getiriyoruz. Yani geri kafalı BIOS'umuzu aldatıyoruz...

Sonuç olarak, bu diski sistemine tanıtmamız önünde engel yok. Hiç korkma, git al. Zaten daha küçük boyutta bir disk almak, çok da hesaplı bir iş olmaz.

Ha, bu arada; harddisk alacaksan adresini verdiğin siteden alma sakın. Başka yerden bul. O siteden not defteri bile alma. Ben daha önce çok alışveriş yaptım oradan; fakat son birkaç aydır yaşadıklarımdan sonra...

Ürün sorunlu olduğunda seni adam yerine koyacak bir firmadan al... Ağzım yanmış anladınız sanırım, konuşacaktım daha; ama neyse...

oekici
03-03-2004, 02:44   |  #11  
OP Yeni Üye
25 mesaj

ya hasan kardeshhh eywallah sagolasın...Allah seni basımızdan eksik etmesin...cok saol...ama su var heryerde baktım h.burada.com daki fiyatı bulamadım bende ogrenci oldugum icin fiyat onemli benim icin uyarını anlıyorum saol ama dedigim gibi fiyat 20-30 milyon oynuyor...ben simdi bu 80 gb baracuda yı almadan bios update yi yapsam sorun olur mu? sistemi(windows' u ) yeniden kurmak zorunda kalırmıyım.....

hasanyasin
03-03-2004, 03:02   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

BIOS update'ini hemen şimdi yap. Eğer update sırasında elektrikler kesilmezse hiçbir şey olmaz. Tabii düzgün bir disket kullanmalısın. Bozuk ya da her an bozulmak üzere olan bir disket olmasın...

Firmaya gelince, ben bu firmadan bir sürü şey aldım daha önce ve çok seviyordum. Evdeki mikrodalga fırından, küçük kardeşimin elektronik köpek oyuncağına kadar bir sürü şey... Birçok arkadaşıma da tavsiye ettim. Gel gelelim, şu an bu firma hakkında hiç de iyi şeyler düşünmüyorum. Sanki her şey birden değişti son birkaç ay içinde... Her neyse, gene de sen bilirsin, bir kurumu karalamak istemem; fakat yaptıkları şey gözardı edilebilir bir şey değil.

Bu arada, bu harddisk başka yerlerde de aynı fiyata mevcut; ben şahsen az önce gördüm... Biraz daha araştır. Çok az.

oekici
03-03-2004, 03:14   |  #13  
OP Yeni Üye
25 mesaj

ya kardeshhh deli olucam harbi ciddiyim bi anlık zevk icin ...efsizler beni ne durumlara dusurduler... simdide setup sifre istiyor ben sifre falan koymadım...allam deli olucam...
napabilirim... bios pilini cıkartsam olur mu yada sen bisey oner lutfen...
abi kafam cok karısık biran once almak istiyorum web dizaynı yapıcam hala baslayamadım zaten herseyimde gitti bastan kurucam!!!!
sen su adresi soler misin lutfen nerde aynı fiyata mevcut...
bilg. basında senin cevaplarını bekliyorum valla 4gozle...

80 SEAGATE 7200 SERIAL ATA 8MB CACHE IDE --->>> bu bende calısmaz degil mi?

Son Düzenleme: oekici ~ 03 Mart 2004 03:17
hasanyasin
03-03-2004, 03:38   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

SATA'yı unut...
Firmayla ilgili özel mesaj göndermiştim. Burada birilerinin reklamını yapmak istemiyorum. Setup şifresi için pili çıkarıp takman yeterli; fakat neden setup şifresi soruyor anlamadım. BIOS'a mı giriyorsun? Yoksa BIOS Update programı mı soruyor? Eğer programa girmek için şifre istiyorsa, ne güzel, güvenli bir sistem. Gülümseme

Kafayı yemeni gerektirecek bir şey de yok aslında. Zaten bilgisayarını kurar kurmaz üretmeye başlamayacaksın. Biraz stres yapmışsın kendi kendine, sakin olmaya çalış...

oekici
03-03-2004, 12:57   |  #15  
OP Yeni Üye
25 mesaj

ya kardeshh bendemi 1problem var bu makinadamı anlamadım... pili cıkarrttım hala setup sifresi sormaya devam ediyor.. update i baslatamıyorum!

hasanyasin
03-03-2004, 16:22   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Sorduğu şeyin şifre olduğundan emin misin? İngilizcen var mı? Orada sorulanları tam olarak anladın mı? İndirdiğin programla bir disket oluşturup, sistemi o disketle boot edeceksin. Tam olarak ne yapıyorsun anlat lütfen...

oekici
03-03-2004, 22:26   |  #17  
OP Yeni Üye
25 mesaj

o programı indirdim...flash bios u...ve dosta onu calıstırıyorum ve system password u soruyor...aynı sey bios ayarlarındada var..yani 2sifrede aynı..ama ben sifreyi bilmiyorum..dedigin gibi disket falanda olusturmadım nasıl olusturucam bilmiyorum daha once bios update yapmadım hic..disket olustursam nolacak hem sifre var..pili cıkarrtım hala sifre soruyor...

hasanyasin
03-03-2004, 22:38   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Şifre olması çok kötü gerçekten de. Belki senin BIOS'ta default bir şifre koyulmuş olabilir. Yani senin şifre pil çıkınca gider; fakat güvenlik amacıyla, BIOS'unla birlikte gelen default bir şifre bunun yerini alabilir. Bu bir ihtimal elbette ve şöyle söyleyeyim, ben BIOS yazsaydım, böyle yapardım. Gülümseme

Dell müşteri servisini bir ara ve sor, "böyle böyle de, ben BIOS'a giremiyorum, ne yapacaz kardeş, BIOS güncellemesi de yapamıyorum" bakalım ne diyecekler..?