uygun işlemci

akadircivas
10-03-2007, 20:49   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
33 mesaj

Merhaba
Son 24 saattir internette ve forumlarda dolanıp duruyorum ve hep benzer şeylerle karşılaşıyorum. Forumlarda hep şu sistem bu sistem, şu daha iyi olabilir var.
Daha da açmak gerekirse örneğin Hemen hemen önerilen işlemcilerin büyük çoğu Core 2 Duo, ki bu işlemcilerin fiyatı 200 $ civarı.
Ben ilk olarak ne tip bir işlemci seçmeliyim; AMD veya INTEL-çift çekirdek veya tek çekirdek (olmak veya olmamak gibi). Benim çalışma alanımda sürekli 3-5 tane internet sayfası açık olur. (İE 7 sağolsun 10 a kadar çıkıyor artık.) Arka planda müzik dinlerim arada office te yazı yazarım, tarayıcıyı çalıştırırım, photoshopu açarım. Bir anda işim olur 10-15 pdf dosyası açıp incelemeye başlarım. Bütün bunları yapmıyor isem ağır grafik kartı istemeyen strateji oyunları oynarım (RON, Age of, CM gibi) elbette, ama süper ağır grafik kartı+işlemci+RAM isteyen oyunlar değil.

Seçeceğim işlemci bütün bu uygulamalarda bana hız kazandırmalı. Elbette pahalısı daha hızlı olur ama gereksiz yere neden daha fazla para ödemeliyim.Pentium 4 E 631 ile Pentium Core 2Duo arasında 100 $ civarı fiyat farkı var. AMD Athlon 64 X2 3600 ile Core 2 Duo arasında da 70$ fark var. Hepsi de 64 bit ve 65 nm. Kullandığım uygulamalara göre nasıl bir işlemci seçmeliyim. Bunun cevabını bulamıyorum bir türlü.

Bir anda çok uygulama çalıştırdığım için çift çekirdek mantıklı geliyor peki önbellek ne kadar önemli olur.
Eğer illa Core 2 Duo alarak rahat çalışabileceksem parayı vermeye de razıyım ma Core 2 Duo ile Pentium 4 E 631 arasında performans farkı anlamlı olmayacaksa neden daha fazla ödeyim.
Lütfen yardımcı olun.

Saygılarımla

Kapalı Hesap (38093)
10-03-2007, 21:48   |  #2  
Kapalı Hesap
441 mesaj

ileriye dönük olduğu için genelde bütçesi yeterli olanlara çift çekirdek önerilir. eğer ilerde vistaya geçerim diyorsan çift çekirdekli (core2duo, pentium d, athlon x2) işlemci almak mantıklı. gerçi yapacağın işler pek işlemci yorucu sayılmaz ama arkaya arkaya çalıştırılan uygulamalarda çift çekirdek avantajlıdır. ama herşey işlemcide bitmez. hddnin de hızlı olması devir sayısı ve önbellek miktarı ne kadar fazla olursa o kadar iyi. arabirim tabiki sata2 olmalı. raminde en az 1 gb olmalı. orta seviye bir ekran kartı (ati x1650xt veya nvidia 7600gt yongalı) sanırım işini görür. bu arada  amd athlon 3500 am2; p4 631 daha iyidir. 631in ısınma, gürültü ve nispeten fazla  enerji tüketimi sorunları var

akadircivas
10-03-2007, 22:12   |  #3  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Öncelikle Teşekkür ederim. Elbette Vista ya geçeceğim çünkü bu PC yi en az 3 yıl aktif kullanmayı düşünüyorum, bu da çift çekirdek seçmem gerektiği anlamına geliyor sanırım.
Diyelimki AMD Athlon 64 X2 3600+ Dual Core işlemciyi tercih ettim, anakart seçmek zor oluyor bu sefer zira,
1- Anakartın SATA II ve IDE desteği olmalı. Elimde şimdilik 200 Gb İDE var, ilk olarak onu Anakarta takmayı düşünüyorum. Daha sonra Sata alacağım.
2- Anakartın 4 port DDR II desteği olmalı. 1*2 Gb almayı düşünüyorum ama marka ve frekans konusunda kararımı veremedim. AMD Athlon 64 X2 işlemci için hangi frekanslarda Dual Ram kullanılır acaba?
3- Anakart onboard olmalı. Anakartın Direct X10 grafik kartları çıkıncaya kadar ONBOARD VGA ile çalışması lazım ve tabi ki DirectX 10 destekli olmalı.
4- Anakartın sessiz olması lazım. Mesela Gigabyte ta özel bir teknoloji var. O sayede daha iyi soğutabiliyormuş.
5- Anakartın RAid desteği olmalı
6- Audio onboard olmalı.
7- Hem floppy hem card okuyucuya izin vermeli.

Tüm bu özelliklerin yanında yukarıdaki yazımda belirttiğim ihtiyaçlara cevap vermesi yeterli. Daha iyisine fazladan ödeme yapmak istemiyorum.

Özetlersek:

1-İşlemci AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3600+ AM2
2-Anakart yukarıya göre seçilecek
3-2*1024 Mb RAM frekans ve marka anakarta göre seçilecek.
4-DVDRW LG 18 X
5-FLOPPY
6-26 IN 1 PEGASUS 3 PORT USB HUB CARD OKUYUCU
7- Harddisk gerek yok şimdilik
8- Audio gerek yok
9- VGA Direct X 10 destekliler beklenecek
10- KASA???
11- Monitör var.

Kasa olarak sessiz bir ürün önerin lütfen çünkü FAN sesleri ömür törpüsü gibi. Gerekirse 100 $ civarı kadar olsun değer.

Ayrıca yukarıdaki tercihlerimi de değerlendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

OBA
10-03-2007, 22:26   |  #4  
Yıllanmış Üye
3,757 mesaj

amd ler pentium laraın yarısı kadar enerji tüketiyor ve gerçek çift çekirdek olduğu için d serisine göre daha performanslı, ayrıca amd ler 40-45 derecelerde gezerken inteller 60-70 civarında geziniyor. c2d lara vereceğin parayla ram alsan daha rahat edersin 1 veya 2 gb baya kolaylık sağlıyor. işlemci ve hdd lerin önbelleklerl kendi başına bişey ifade etmiyor, bunlar özellikle sunucu alanında önemli o yüzden bunlara kafayormana gerek yok. son bir konu inteller 65nm olduğu için daha fazla ısınıyor. aslında nm azaldıkça gerilimde azaldığı için ısı düşer ama intellerde silikon yalıtımında sorun var ve nm düşünce silikon duvarlarda inceliyor ve elektronlar bu duvarların içinden daha rahat geçiyor ve e- kaybının önüne geçmek için daha çok e- gönderiyo işlemci buda daha fazla güç harcaması ve ısı demek. yani anlıcağın herşey kağıt üstündeki gibi değil. bu yüzden ne kaç nm olduğu nede kaç mb ön bellek olduğu kendi başına bişey ifade etmez bunlar aldatmacadır. 130 dolara amd x2 3800 ler var onları tavsiye ederim. ( belki daha ucuzada bulursun ) ordan artacak parayla başka bir donanıma harcarsın.

akadircivas
11-03-2007, 02:40   |  #5  
OP Yeni Üye
33 mesaj

OBA teşekkür ederim. Gerçekten de tavsiye ettiğin AMD Athlon 64 X2 Dual-Core 3800+ AM2 940 işlemci hoşuma gitti.
Bu işlemciye ve istediğim özelliklere uygun bir anakart olarak EPOX-AF550G PRO, Gigabyte-M61P-S3 ve MSI-K9NGM2 anakartlarını buldum. Bu üç anakart üzerinde karar veremiyorum. Hepsinin birbirine göre ufak üstünlükleri var.

Bu ürünleri kullanan veya bilen arkadaşlar lütfen seçim yapmama yardımcı olun.

Saygılarımla

OBA
11-03-2007, 12:30   |  #6  
Yıllanmış Üye
3,757 mesaj

ben epox anakartlı 3800 ü kullandım ve son derece olumlu izlenim yarattı ve pc yi hazırladığım kişilerde memnun. buna bide avivo destekli amd (ati) ekran kartıda takarsan divx kodlama işlemlerini 10-15 dakikaya indiriyor. kolay gelsin...