uzman arkadaslardan pc toplamaya yardım

THE_THE
05-04-2007, 15:46   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

AMD-ASUS M2N-4SLI, (S.940)
SAPPHIRE VGA ATI X1950PRO 256 MB 256Bit GDDR3
RAM 1 GB 667 MHZ DDR2
AMD CPU ATHLON 64 3800+ (2.4 GHz) 640K 940 Pin
HARD DISK SAMSUNG 160 GB 7200 RPM 8MB
arkadaslar bu sistemde anakart ve ekran kartın da uyumsuzluk olurmu anakartı slı ekran kartını ilerde çift kullanırım diye birde şu kafama takılıyor dx10 cıkacak slı gereklimi diye atı ekran kartından da vazgeçmek istemiyorum.acil yardım ederseniz sevinirim

erkanc
05-04-2007, 15:51   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

bence ekran kartını şaun piyasada en ucuz bulununan dx10 destekli
nvidia 8800gts 384 mb ler var bunu edinebilirsin ileride aynı ekran kartından bir daha takarsın olursana sli. sli bir sistem kurarsan bile o işlemci bence sli modda darboğaz oluşturur bence en az ahtlon64x2 4000x2 işlemci alsan daha iyi olur ram da 2gb olsa çok daha iyi olur tabi bütçen el veriyorsa ekran kartı konusunda biraz daha beklersen 8600 serisi dx10 destekli ekran kartları yakında geliyormuş bence biraz daha bekle derim
bak bu linkte egemengiga nın yorumlarını oku

Son Düzenleme: erkanc ~ 05 Nisan 2007 15:56
egemengiga
05-04-2007, 16:31   |  #3  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

ben halen daha asagidaki sistemim ile butun oyunlari tum detaylar acik ama AA ve AF kapali sekilde oynayabiliyorum:

AMD Athlon 64 3000+ (Venice) 512K 1800Mhz
MSI K8N DIAMOND PLUS (SLI)
Kingston HyperX KHX3200AK2/1G (512x2 Dual Kit)
ASUS 6600 PCIe 256Mb 300/500
120GB Samsung SATAII (HD120IJ)

ekran karti olarak x1950pro en fiyat/performans kart bence. ama DX9-DX10 meselesi var. 8600 ultra ile butun oyunlari oynamak mumkun olacaktir.

8600 Ultra:

DX10 ornekleri:

AA:

AF:

oyun sistemi kurarken butceye gore ekran karti maksimum, islemci optimum tutulmali. bu yuzden en pahali parca ekran karti olacaktir. ya ust seviye en ucuz ya da orta seviye en pahali kart secilir genelde.

anakart olarak AMD icin ASUS secmemeni oneririm. bu iste iyi olanlar, abit, msi, dfi ve epox dur.

Son Düzenleme: egemengiga ~ 05 Nisan 2007 16:39
Borga-x
05-04-2007, 16:36   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Egemengiga noktayı koymuş zaten. Ama o ekran kartı ATİ anakart chipsetin Nvidia, bir ihtimal chipset uyuşmazlığı olabilir diye düşünüyorum.Nvidia chipset alacaksan ekran kartını da Nvidia'dan almak bence daha mantıklı.

Öle diilmi Egemengiga.Yanlışsam düzelt

egemengiga
05-04-2007, 16:48   |  #5  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

nvidia chipset e ati ekran karti neden mantiksiz olur? sadece uyum sorunu cikabilir. ve SLI oldugundan ati alinirsa ileride cift ekran karti kullanmak icin arti masrafa girmek zorunda kalir. yoksa forumda nvidia chipsetli anakart ile ATI kullanan arkadaslar var. ve ne performans kaybi ne de baska bir sorunlari yok. benim gozlemledigim kadariyla ATI intel ve kendisi disindaki chipset i tasiyan anakartlarda sorun cikartabiliyor. pro kullanicilar ufak tefek sorunlardan siyrilabilseler de giris seviyesi kullanicilar kartlar bozuk diye sikayet ediyor...

Borga-x
05-04-2007, 16:50   |  #6  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Benimde demek istediğim bu işte. sorun çıkartması hepsı o arkadaş  sistem yazmış farkettimki ATİ ekran ,Nvidia Anakart

Sorun olabilir demek istedim. Saygılar

egemengiga
05-04-2007, 18:07   |  #7  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

seni gayet iyi anladim merak etme. sadece daha ayrintili yazdim.

bana gore SLI da crossfire da ilk PC aliminda ekran karti acisindan gereksiz. yanlis anlasilmasin SLI ya da crossfire destegi olan anakart alinmali tabiki. ornegin SLI destekli bir anakart aldim. ve 320 dolara 8800GTS aldim. bu uzun zaman oyunlarda fazlasiyla tatmin edici sonuclar verir. 1-1.5 sene sonra oyle bir oyun motoru cikti ki bu kart ucu ucuna yetecek. bu durumda 320 dolara almis oldugumuz ekran kartinin fiyati 190 dolara kadar dusmus olacaktir. elimizdekinin ayni modelini bulabilirsek daha ucuza terfi yapmis oluruz. yani suanda en baba oyunu tum detaylar acikken hatta AA ve AF de acikken 50FPS de oynamak yeterli gelir. AA ve AF kapaliyken bu deger daha da yukselecektir. ancak 50FPS nin altina dustugunde insan gozu kasintiyi algilayabilir. yani alacagimiz ekran kartinin oyunlari 300FPS de gostermesi gereksiz!!!

- - - MERT - - -
05-04-2007, 19:31   |  #8  
Yıllanmış Üye
537 mesaj

THE_THE kardeş o anakart SLI destekli. SLI desteği nvidia çipsetli ekran kartları içindir. sen ise ATI çipsetli bir ekran kartı almayı düşünüyorsun. bu anakart üzerinde ekran kartın tek olarak çalışırken sorun çıkmayabilir ama ilerde aynı ATI çipsetli ekran kartından bir tane daha aldığında ikisini birlikte çalıştıramazsın. çünkü ATI çipsetli ekran kartları ancak Crossfire destekli bir anakartta birlikte çalışabilirler. illede iki ekran kartını da birlikte çalıştıracağım diyorsan, ya anakartını yada ekran kartını değiştirmen gerekli dostum. Eğer bu anakartta kararlıysan nvidia çipsetli SLI destekli bir ekran kartı, eğer bu ekran kartında kararlıysan da ATI çipsetli ve Crossfire destekli bir anakart almalısın. sanırım konuyu yeterince açık bir şekilde izah ettim. iyi akşamlar...

chaosmaker
07-04-2007, 22:19   |  #9  
Yıllanmış Üye
250 mesaj
egemengiga
seni gayet iyi anladim merak etme. sadece daha ayrintili yazdim.

bana gore SLI da crossfire da ilk PC aliminda ekran karti acisindan gereksiz. yanlis anlasilmasin SLI ya da crossfire destegi olan anakart alinmali tabiki. ornegin SLI destekli bir anakart aldim. ve 320 dolara 8800GTS aldim. bu uzun zaman oyunlarda fazlasiyla tatmin edici sonuclar verir. 1-1.5 sene sonra oyle bir oyun motoru cikti ki bu kart ucu ucuna yetecek. bu durumda 320 dolara almis oldugumuz ekran kartinin fiyati 190 dolara kadar dusmus olacaktir. elimizdekinin ayni modelini bulabilirsek daha ucuza terfi yapmis oluruz. yani suanda en baba oyunu tum detaylar acikken hatta AA ve AF de acikken 50FPS de oynamak yeterli gelir. AA ve AF kapaliyken bu deger daha da yukselecektir. ancak 50FPS nin altina dustugunde insan gozu kasintiyi algilayabilir. yani alacagimiz ekran kartinin oyunlari 300FPS de gostermesi gereksiz!!!

abi haklısın bukonuda...
ben aynı oyunu hem 100 fpsde hemde 270fpsde izledim...-oynatmadılar ya:(-görünürde bi fark yoktu....

vede AA ve AF yi nasıl açıp kapayabiliyoruz?

egemengiga
07-04-2007, 22:24   |  #10  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

AA ve AF yi oyun ayarlarindan ve ekran karti ayarlarindan acabilirsin. ancak ekran karti ayarlarindan tamamen kapali ise oyun ayarlarindan acip kapatamazsin. yani ekran karti ayarlarindan kapali secenegi yerine uygulama denetlemeli isaretlenmis olmali. ya da dogrudan ekran karti ayarlarindan bu ozelligi artirdiginda destegi olan oyunlar bu ayarlar ile calisir.