Vb ile Sayıların Sıralanması

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
snare
22-04-2004, 16:50   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Herkese Merhaba,
Vb ile, girilen belli adet(24) Sayının, büyükten küçüğe sıralamasını yapan algoritma hazır var mı? Yardım ederseniz Sevinirim... Teşekkürler

CyberGOD
23-04-2004, 22:32   |  #2  
Yeni Üye
23 mesaj

:) neden böyle birşey istiyorsun anlasam.
daha iyi birşey tavsiye edebilirdim.

hasanyasin
24-04-2004, 03:06   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Sıralama algoritmaları, programcılığa giriş konuları içinde işlenir. Eğer bilgisayar veya benzer bir alanda eğitim görüyorsanız, bu konuda bir şeyler okumanız gerekiyor mutlaka...

Sıralama algoritmaları içinde en basit; ama yavaş olanı ekleme [inserting] yöntemidir. Bu yöntem, az sayıda eleman sıralanacaksa eğer, tercih edilebilir. Kısaca açıklamak istersek:

Sıralanacak elemanların oluştuğu diziyi, boş bir diziye teker teker taşırız. Birinci elemanı alırız ve boş dizimizdeki ilk hücreye yerleştiririz. Sonra ikinci elemanı alır ve boş dizimize yerleştirdiğimiz elemanla karşılaştırırız. Karşılaştırma sonucunda, bu elemanımızı önceki yerleştirdiğimizin yerine ya da bir sonraki hücreye koyarız. Eğer önceki elemanın yerine koyarsak, önceki elemanı da ikinci hücreye koymamız gerekir. Bu şekilde üçüncü elemanı da alır ve yeni dizimize koyduğumuz iki elemanla karşılaştırırız. Bu da, ya en başa gelecektir, ya en sona; ya da önceki iki elemanın arasına... Bu şekilde diziyi tamamen yeni diziye taşıdığımızda, sıralanmış bir dizimiz olur...

marveaus
09-07-2004, 14:48   |  #4  
Taze Üye
7 mesaj

bu kodu neden istiyorsun ki?
eğer programcıysan bunu yazabilmen gerekmez mi?
bence o kodu kendin yazmayı dene
göreceksin ki bir sürü şey öğreneceksin o kodu yazarken
ben denedim ve gördüm
benimde bir sorunum vardı seninkine benzer ama ben bunu kendim halletmeyi denedim ve başarılı da
oldum
bari ne olduğunu da anltayım
rastgele 16 sayı belirleyecek bilgisayar
ama 2.sayıdan itibaren eski sayılara bakacak ve bunları karşılaştıracak
eğer aynı sayı varsa tekrar aynı sayıyı yeniden sallayacak
bu sayılar ta ki birbirlerinden farklı olana dek
yani bir sayıdan yanlızca bir tane olacak
bunu yapmam 2-3 saatimi aldı ama sonunda yaptım
ve bu sayede do-loop döngüsünü ve birkaç tane püf şeyler ögrenmiş oldum
kusura bakma yazı biraz uzun oldu ama umarım ane demek istediğimi anlamışsındır.
selamlar