(vb.net) uygulamayı başlatan .lnk dosyasının ko...

Ertuğrul Kadir Ale
12-07-2017, 15:03   |  #1  
Ertuğrul Kadir Ale avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba, bugün aklıma bir şey geldi fakat tam olarak tamamlayamadım. Bu yüzden sizden yardım istiyorum.

vb.net'te programlama yaparken .lnk (kısayol) dosyasındaki ("Uygulama Konumu" Açılacak Dosya Url'si) bu açılacak dosya urlsini nasıl alacağımı bilemediğimden yaptığım explorer.exe benzeri uygulama çöp oldu. Anlatmak istediğim şu kullanıcılar kısayol dosyası oluşturduğunda Google Chromedaki gibi url yazarak herhangi bir dosyasına kısa yoldan ulaşabilecek fakat oradaki url'yi tam olarak alamadığımdan bunu başaramadım aslında url'yi alabiliyorum ama uygulamayı başlatan .lnk dosyasının konumunu bulamıyorum. En kısa zamanda yardım ederseniz sevinirim :)

White-Fox
12-07-2017, 17:43   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

demek istediğin anlaşılmıyor vb.net bilmiyorum açıkcası ama c# la yardımcı olmaya çalışabilirim tam olarak ne yapacağını söyle.

Ertuğrul Kadir Ale
14-07-2017, 20:48   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

Anlatmak istediğim kısayol dosyası oluşturduğunda konum girdiğin yere örneğin : " "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" www.chip.com.tr " gibi sonuna url yazıyorsun ya işte ben bu url'yi alıp string'e yazdırmak istiyorum

Ertuğrul Kadir Ale
16-07-2017, 00:04   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

Biraz zor oldu ama kısa yolun sonuna eklediğimiz url veya komudun çalıştırılması böyle oluyor :

Public Sub New()

InitializeComponent()

'bu urlnin veya komudun kısayoldan kesilip alınmasını sağlar
        Dim args As String() = Environment.GetCommandLineArgs()

' burda da eğer komut 1den büyük ise o komudu web tarayıcıda yönlendirmesini sağlar
        If args.Length > 1 Then
            DosyaTarayicisi.navigate(args(1))
        End If

End Sub