vb.net kronometre

cido
23-04-2008, 19:41   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

arkadaşlar vb.nette kontrol kullanarak bir kronometre yapıyorum ve kronometrenin göründüğü labelin ilk görünümünün 00:00:00:000  şklinde olması gerekiyor ve start butonuna başlayınca kronometrenin başlaması gerekiyor. labela bu formatta bir türlü yazdıramadım :(  bu bölümü yapamadığım için programla ilgili diğer kısımları da bir türlü yapamadım. :(
yardımcı olabilirseniz sevinirim

teşekkür ederim

Son Düzenleme: cido ~ 24 Nisan 2008 11:00
data4use
22-05-2008, 16:59   |  #2  
Üye
60 mesaj

şimdi arkadaşım aslında yapman gereken şeyler; forma bir timer, button ve label eklemek. timer'in özelliklerinden interval'ını 1 (buraya yazdığın değer milisaniye olarak ele alınacak) olarak ayarla ve enable=false olsun.
kullanıcı butona tıkladığı zaman timer'in enable değerini true olarak ayarla. timer'a çift tıkla (zaten direkt olarak kod penceresi karşına gelecek, orada timer olaylarından timer_tick olayının altına yazıcaksın)

If Val(l.Text.Split(":")(3)) < 99 Then '99 ms = 1 sn
            l.Text = l.Text.Split(":")(0) + ":" + l.Text.Split(":")(1) + ":" + l.Text.Split(":")(2) + ":" + (Val(l.Text.Split(":")(3)) + 1).ToString.PadLeft(2, "0")
        ElseIf Val(l.Text.Split(":")(3)) = 99 Then
            l.Text = l.Text.Split(":")(0) + ":" + l.Text.Split(":")(1) + ":" + l.Text.Split(":")(2) + ":" + "00"
            If Val(l.Text.Split(":")(2)) < 59 Then
                l.Text = l.Text.Split(":")(0) + ":" + l.Text.Split(":")(1) + ":" + (Val(l.Text.Split(":")(2)) + 1).ToString.PadLeft(2, "0") + ":" + l.Text.Split(":")(3)
            ElseIf Val(l.Text.Split(":")(2)) = 59 Then
                l.Text = l.Text.Split(":")(0) + ":" + l.Text.Split(":")(1) + ":" + "00" + ":" + l.Text.Split(":")(3)
                If Val(l.Text.Split(":")(1)) < 59 Then
                    l.Text = l.Text.Split(":")(0) + ":" + (Val(l.Text.Split(":")(1)) + 1).ToString.PadLeft(2, "0") + ":" + l.Text.Split(":")(2) + ":" + l.Text.Split(":")(3)
                ElseIf Val(l.Text.Split(":")(1)) = 59 Then
                    l.Text = l.Text.Split(":")(0) + ":" + "00" + ":" + l.Text.Split(":")(2) + ":" + l.Text.Split(":")(3)
                    If Val(l.Text.Split(":")(0)) < 24 Then
                        l.Text = (Val(l.Text.Split(":")(0)) + 1).ToString.PadLeft(2, "0") + ":" + l.Text.Split(":")(1) + ":" + l.Text.Split(":")(2) + ":" + l.Text.Split(":")(3)
                    End If
                End If
            End If
        End If

biraz uzun gözükse de gözünü korkutmasın. burada önemli olan 99. milisaniyeden sonra milisaniyeyi sıfırlayıp saniyeyi bir arttırmasıdır. aynı şey saniye, dakika ve saat için de geçerlidir. kolay gelsin.

Son Düzenleme: data4use ~ 22 Mayıs 2008 17:33
cido
22-05-2008, 18:10   |  #3  
OP Taze Üye
15 mesaj

teşekkür ederim data4use.
ödevimi yapalı uzun süre oldu ve başka bir yolla sorunumu düzelttim.
cevabın için teşekkür ederim böylece yeni bir yol daha öğrenmiş oldum.Beğendim
iyi günler

toonami
24-05-2008, 06:25   |  #4  
Yıllanmış Üye
120 mesaj

merhaba bunun gibi dehişik ders nitelihinde uygulamalar varsa kullan mak isterim teşekkürler

irritating
15-07-2008, 10:17   |  #5  
Taze Üye
8 mesaj

data4use un mantığı güsel gözüküo