Ve Türk malı cep telefonu piyasada

IceManF1
18-03-2010, 19:17   |  #1  
IceManF1 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,546 mesaj

General Mobile, 250 TL'den satışa sunacağı "Made in Turkey" cep telefonunu tanıttı.General Mobile, Anel Grup şirketlerinden Aneles ile yaptığı ortaklık sonucu ürettiği "Türk malı" cep telefonunu tanıttı. DST 500 adlı modelde; TV alıcı, FM radyo, GPRS, WAP, e-posta, Bluetooth, JAVA, 1.3 megapiksel fotoğraf makinesi gibi özellikler bulunuyor.
Tanıtım törenine katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım: "Bu telefonunun başarıya ulaşacağına eminim, kimse yerli malını küçük görmesin, aşağılık duygusuna kapılmasın." ifadelerini kullandı. Fakat daha sonra, DST 500 üzerinde bulunan "Made In Turkey" yazısını küçük bulup, "büyütülmesini" talep ederek, halkımıza "nasıl çelişkiye düşülür" dersi vermeyi ihmal etmedi.

bosluk
19-03-2010, 10:27   |  #2  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Fox sabah haberlerinde görmüştüm bu haberi dün. Orada da konuştukları üzere epey bir geç kalınmış üretim oldu bu. Esasında renksiz ekranlı nokia'lar, ericsson'lar piyasamıza girdikleri yıllarda Aselsan çok sağlam ve kaliteli telsizler üretiyordu ülkemizde. Ve o dönemki bu telsizlerin kaliteleri de, ülkeye giren cep telefonlarından çok daha iyiydi hakikaten.

Malesef bu emekleme evresindeki piyasaya giremedik o dönemlerde. İster bilgisayar/mühendislik fakültelerimizin üretim yapabilecek eleman yetiştirememe beceriksizlikleri diyelim, ister mali destek eksikliği olsun adı, ister yazılım üreticisi noksanlığı diyin, ister de önemsememe olarak adlandıralım güzel paralar kazanabilinecek bir pazara sırtımıızı döndük o zamanlarda.

Bu bakımdan, çok geç kalınmış bir proje olmasına rağmen gurur verici bir başarı olduğunu düşünüyorum bunun. Evet, telefonun özellikleri bir miktar düşük 1.3 MP gibi. Tip olarak farklı vizyonlarda modeller henüz tasarlanmamış. İşletim sistemi emekleme safhasında olabilir tabi. Ama yerli bir üretim, fiyatlandırması bakanın söylemine göre ciddi bir vergi indirimiyle birlikte hesaplı da gözüküyor. Teknoloji manyakları olmasa bile en azından gereksiz kullanamayacağı özelliklere para vermeyi istemeyen vatandaşlarımızca tercih edilecektir ve edilmelidir de.Bazı ülkelere ihracat için antlaşmalar da yapılmış sanırsam halihazırda.

Tek sıkıntım şu yanlız. Umarım sadece bir iki modellik geçici bir heves olmaz da devamı özellikleri geliştirerek getirilebilinir. Ülkemizde ters bir durum var çünkü. Halkımızın desteklediği projeler mali kaynağı fazlasıyla bulmalarına rağmen devam etmiyor, haberi bile olmadığı şeyler ise yurtdışınca takdir toplayıp himaye altına alınıyor. Güzel bir haber, yüz güldüren bir üretim, hayırlısı olmasını diliyorum :)

Son Düzenleme: bosluk ~ 19 Mart 2010 10:28
bilgi_çağı
19-03-2010, 13:54   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
349 mesaj

%25 Türk'müş....
Tam bir Türk malı değil. İlk önce %100 Türk sanmıştım ama bir tv de %25 yazıyordu, neyse bu da bir başarıdır ama kendimizi ve milletimiz kandırmayalım...

_OnuR_
19-03-2010, 14:30   |  #4  
_OnuR_ avatarı
Yıllanmış Üye
890 mesaj

Yazılımı Türk üretimiymiş sadece...

omer_6134
19-03-2010, 15:34   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj

Bu devirde 1.3 mp kamera ile çok satamazlarda zaten,en az 3.0 mp yapmaları gerekiyor.

Qromodynmc
19-03-2010, 15:45   |  #6  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

tasarım olarak şaşırmadım tam beklediğim gibi bi şekli var tam bi kütük:),keşke daha önceden başlansaydı eminim çok daha güzel bi şey çıkardı ortaya,özellikleride vasat ama olsun napalım,inş ilerde daha iyileri yapılır.

PcMaKeR
19-03-2010, 17:34   |  #7  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

para verip almamda aldırmam da çevreme.
bu nasıl yerli üretim ya.
Şimdi demeyin ordan nasıl Türksün diye. Türklük ile alakası yok. Yaptığımız her işte yurt dışına bağımlıyız. Bir telefonu bile desteksiz yapamıyoruz...

HugOBoss___
19-03-2010, 18:06   |  #8  
HugOBoss___ avatarı
Yıllanmış Üye
2,011 mesaj

O zaman Reno, fiat otomobillerde yerli üretim.. Sayın Bakan a çok yakışmış o bizim yerimize de kullansın...

Son Düzenleme: HugOBoss___ ~ 19 Mart 2010 18:08
IceManF1
19-03-2010, 19:35   |  #9  
IceManF1 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,546 mesaj

Bu haberi yine Chip'ten önce verim.
:d

guardian_cj
19-03-2010, 21:09   |  #10  
Taze Üye
4 mesaj

yaw tnt mobile war %100 türk malı..

muratbey06
20-03-2010, 00:06   |  #11  
Taze Üye
13 mesaj

"Alo" da Turk damgasi

Aselsan tarafindan gectigimiz aylarda piyasaya surulen ve ilk yerli

cep telefonu olan "Aselsan 1919" dunyaya aciliyor

Yusuf OZKAN - ANKARA

TURK muhendislerinin el emegi, goz nuru ile Turkiye'de uretilen ilk

cep telefonu olan "Aselsan 1919", dunyadaki bircok ulkede begeni

topladi. Cin, Malezya, Avustralya, ispanya, Slovakya, Cek Cumhuriyeti

ve Avusturya gibi ulkeler, Aselsan 1919'un patentini alip uretimini

yapmak ve satisini yapmak icin siraya girdi.
Aselsan Haberlesme Grubu Satis ve Tesis Muduru Zeki Ezer, Turk Silahli

Kuvvetleri'nin (TSK) elektronik ve haberlesme cihazlarini ureten

Aselsan'in, dunyada 5 - 6 kurulus tarafindan uretilen GSM cep

telefonunu artik Turkiye'de de uretmeye basladigini belirterek,

"Turkiye'de tasarlanan ve uretilen ilk cep telefonu Aselsan 1919,

piyasaya ciktigi gunden beri halkimizin buyuk ilgisiyle karislasmis ve

1,5 ay gibi kisa bir surede 5500 adet civarinda satmistir" dedi.
Aselsan 1919'un ilk uretilen 500 adedinin Azerbaycan'a satildigini

kaydeden, ezer, Kuzey Kibris Turk Cumhuriyeti'nde de en fazla satilan

cep telefonlari arasinda Aselsan 1919'un yer aldigini soyledi ve

"Malzemeler yurtdisindan alindigi icin maliyet yuksek oluyor. Eger 50

bin yerine 500 bin parca alirsak, fiyat yari yariya dusecek. O zaman

da rekabet sansimiz artacak" dedi. Haziranda gerceklesen 3500 adet

telefon satisiyla, aylik 30 - 35 bin olan Turkiye pazarinin yuzde

10'una ulastiklarini kaydeden Ezer, 1997 sonuna kadar hedeflerinin 30

bin adet daha cep telefonu uretilerek satilmasi oldugunu soyledi.
Aselsan 1919'un, simkart, hat ucreti ve KDV dahil fiyati 96 milyon

lira. Bir yil garantili olan telefonlarin, arizalanmasi durumunda

istanbul, Ankara ve izmir'de 15 dakikada, kargo ulasimi bulunan diger

illerde de 1 gun icinde yenilenip tamir edilebiliyor.

O zamanın en kral telefonuydu ve sahip çıkmadık..Bildiğim kadarı ile 5-6 ülke patentini almıştı Aselsan'dan..
Şimdi yorumları okuyorum da; bu kadar aşağılık kompleksi olan bir millete 'made in Turkey' damgalı, dünyanın en gelişmiş cep telefonunu versen yine de beğendiremezsin!

mancukya
20-03-2010, 01:10   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Daha 6 7 sene önce arkadasta Türk mali cep teli vardi digerlerinin her yaptiginida yapabiliyordu.
Tabiki sonrasinda diger firmalarin yaptigi gelismeyi yapamadigi icin kaybolup gitti yanilmiyorsam Bursa civarinda üretiliyordu.

Karub
20-03-2010, 21:50   |  #13  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

%25 türk malı demiş birisi..
Olsun yavaş yavaş gelişim aşamasında olan bir ülkeyiz :)

16trali
20-03-2010, 23:01   |  #14  
Yeni Üye
33 mesaj

Madem türkiyede üretiyosunuz neden "Made in Turkey"  yazıp içine ediyosunuz işin be kardeşim. "Türkiyede Üretilmiştir" yazında hep bizim insanımız ingilizce sözlük karıştıracağına; bırakalım yabancılar biraz türkçe kelime öğrensin. Ondan sonra aşağılık kompleksi diyosunuz. Kendinizi baştan büyük görün ki millet sizi izlesin.

eolos
21-03-2010, 12:09   |  #15  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

Nerde 3g nerde gps bu telefonun ucuz olmasını bu teknolojilerinin olmamasına bağlıyorum

jinsxy
22-03-2010, 15:13   |  #16  
Taze Üye
2 mesaj

bosluk kardeşimin yazdıklarını çok beğendim özellikle bu kısımlarını:
Tek sıkıntım şu yanlız. Umarım sadece bir iki modellik geçici bir heves olmaz da devamı özellikleri geliştirerek getirilebilinir. Ülkemizde ters bir durum var çünkü. Halkımızın desteklediği projeler mali kaynağı fazlasıyla bulmalarına rağmen devam etmiyor, haberi bile olmadığı şeyler ise yurtdışınca takdir toplayıp himaye altına alınıyor.
Düşüncelerim aynı seninle kardeşim. Ellerine sağlık tebrik ederim. Daha iyileride olacak destek kesilmediği sürece umarım.

bosluk
22-03-2010, 15:33   |  #17  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Teşekkürler Ağzı kulaklarına varıyorselamlar...

DataMaN
23-03-2010, 08:35   |  #18  
DataMaN avatarı
Üye
54 mesaj

arkadaşlar yapmayın yau! ne Türk malı? Türkiye  de lcd ekran,direnç,kondansatör,kamera lensi vs. üretiliyo mu? HAYIR. yani bu üretimin puzzle yapmaktan bi farkı yok.sadece 5 mb lık bi işletim sistemi var,onu bizimkiler yazmış olabilir.bu yüzden %25 Türk oluyo.
boş iş yani...

Conspirator
24-03-2010, 07:41   |  #19  
Conspirator avatarı
Yıllanmış Üye
479 mesaj

Nokia'dan Samsung'dan Apple'dan Şaşmayın :)