Veri güvenliği açısından Dahili-Harici HDD Tercihi

astroshero
22-10-2008, 05:55   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba, ben DSLR makinem ile fotoğraflar çekiyorum ve bu fotoğraflarımı arşivliyorum.

Fotoğrafları RAW+JPEG formatında çektiğim için 1 fotoğraf yaklaşık olarak 50-60MB yer kaplıyor. 1 gün içinde çektiğim fotoğraflar bile 1GB yer kaplayabiliyor zaman zaman.

Bilgisayarımın harddiski toplamda 160 GB olduğu için video ve müziklerimi de işin içine katınca yeterli olması imkansız.

Fotoğraf arşivim için yeni bir hafıza ürünü almak istiyorum. 250-500 GB aralığındaki dahili harddisklerin artık çok uygun fiyatla satıldığını gördüm.

Bir de taşınabilir harddiskler var. Benim için verilerin güvenliği önemli. Yani HDD günün birinde bozulursa tüm arşivim yok olmuş olacak. Bir tanıdığımın 400GB'lık taşınabilir harddiski bozuldu ve 6 yıllık fotoğraf arşivi de yok oldu. Verileri tüm çabalara rağmen kurtaramadılar. Kaç yılın emeği ile çekilmiş fotoğraflar artık yok.

Sizce hangisi veri kaybı riski açısından daha güvenilirdir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Kajmer41
22-10-2008, 09:08   |  #2  
Yıllanmış Üye
113 mesaj

Arkadaşım şimdi sana ne söylesek boş ben sana verilerini sık sık yedekle sistem geri yukleme olsuştur desem bi gün sistemin çökebilir :) yine güme gidersin en iyisi sen söyle yap ayni veriler hem taşınabilir diskinde olsun hemde kendi pc nde olsun :):) boya masraflı ama ne de olsa snn ekmek paran meselesi ... en garanti çözüm bu bence genede ben sana taşınabilir diski tavsiye ederim bu tabi bnm görüşüm .....

Son Düzenleme: Kajmer41 ~ 22 Ekim 2008 09:10
panda34
22-10-2008, 09:35   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Fotoğraflarınızı DVD'lere yedekleyin , aynı zamanda Taşınabilir Disk'e yazın .
Verileriniz çok iyi güvende olacaktır , Yazdığınız DVD'lerin her birini tek tek zarfa koyun .
Veya CD çantasında düzenli bir şekilde saklayın ,
DVD'ler çizilmesin güneş görmesin en az 10 yıl bozulmaz ...
Taşınabilir disk bozulsa bile DVD yedekleriniz var güvendesiniz .