Veri hırsızlığı ne kadar zarar mal olabilir?

CHIP Online
06-09-2009, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Şanslı olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? O kadar emin olmayın. İşin içinde paradan fazlası var...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/veri ... olabilir_14624.html

Resimlerle: Microsoft Security Essentials

Güvenlik firması Symantec geçen yıl içerisinde kişisel bilgiler içeren 45.000'in üzerinde illegal çevrimiçi teklif gözlemlediğini açıkladı. Toplam 200 Milyon Euro değerindeki banka hesabı ve kredi kartı bilgileriyle teorik olarak 5 Milyon Euro elde edilebiliyor.

İnternet üzerinden kişisel veri ticareti büyük bir patlama eşiğinde. Kısa bir süre önce NDR Info gazetecileri birkaç saat içinde birçok kişinin kişisel bilgilerine erişmeyi başardı; bunların arasında durumdan hiçbir haberi olmayan tüketicilerin banka hesap bilgileri de vardı. Çıkış noktası ise uygun teklifleri gösteren basit bir Google araması oldu. NDR Info'ya göre kişisel bilgiler özellikle şans oyunları ve sigortalardan geliyor. Bilgiler çağrı merkezlerinden illegal üçüncü kişilerin eline geçiyor.

Symantec için bu durum "buz dağının sadece zirvesi". Şüpheli telefon görüşmeleri ve spam-postalara dikkat edenler bile kolaylıkla yanıltıcı casus yazılımların ve yemleme saldırıların kurbanı olabilir. Bu şekilde toplanan banka hesabı ve kredi kartı bilgileri son olarak çevrimiçi kara borsada yüksek fiyatlara satın alınabiliyor veya satılabiliyor. Symantec sadece 2008 yılı için 5 Milyon Euro zarar ortaya çıktığını söylüyor.

Tüm konu: Veri hırsızlığı ne kadar zarar mal olabilir?

Resimlerle: Microsoft Security Essentials

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Hiç kişisel veri hırsızlığına uğradınız mı?

Süleyman.
06-09-2009, 22:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Hayır.

ParanoiD
06-09-2009, 22:34   |  #3  
ParanoiD avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,900 mesaj

Hayır.

_hEro
07-09-2009, 02:36   |  #4  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,428 mesaj

Yok bende uğramadım.

M.G.G
07-09-2009, 10:20   |  #5  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

Dün Pc'ye bir Spy bulaşmış babam tam İE'yi açıcakken Pc'de 50 virus varmış çökecekmişte bilmem bişeyler diyomuş mozila ve ie'yi açıyormuş Aynı hatayı alıyormış.Kaçkez babama baba Bi SpyBot yüklerim desemde yaramadıZonk.Pcyi açtım baktım taş gibi(50 virusten Pc çökmez beeKahkaha) .İlla ki kaspersky aldırttım.Yoksa babam Panda antviruse yönelmişti.Neyse RaslamadımIslık

ECHELON_
07-09-2009, 11:20   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

ticari anlamda ve kredi kartı mahiyetinde uğramadım ancak sanırım bir kaç forum üyeliğim şifrem felan ele geçirildi o da benim hatamdan key logger yememden kaynaklandı