vin32 virus başım dertte

kuruwa
20-02-2009, 18:47   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,438 mesaj

arkadaşlar dun viruslendım ama ben boylesını gormedım gizli dosyalarım acılmıyor bilgisayar da dıger bolumde her açılısta kontrolden geçiriyor ne yaptımsa silinmedı hatta format bile işe yaramadı ne yapabılırım d yı sılemem arsıvım orda ve degerlı benım için

Son Düzenleme: kuruwa ~ 20 Şubat 2009 18:50
selokk
20-02-2009, 18:50   |  #2  
Üye
66 mesaj

iyi bir bilgisayar bilene git regedit bazı dosyaları silmesi lazım ondan sonra virüs taraması yapar. benimde başıma yanısı geldi. bilgisayar bilene sordum. yaptım. boyle msnde konuşurken falan msn penceresi kapanır ama karşıdaki yazı yazdığı zaman ses gelir boyle oluyor mu??   dyi silmicem diyorsan arkadaşından harici harddisk odunc al dyi formatla sonra tekrar at ama tavsiyem iki tane yedek al onemliyse

Son Düzenleme: selokk ~ 20 Şubat 2009 18:51
kuruwa
20-02-2009, 18:53   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

oyle bir şey yok ama gizli dosyalar acılmıyor sistem kılıtlıyor bazı programlar bulsa bile silemıyor Kaspersky indiriyorum denıcem 5 format yedı ama d ye de bulstı demekkı yada bios a da bulasmıs olabılırmıkı bunu bilemıyorum

selokk
20-02-2009, 18:54   |  #4  
Üye
66 mesaj

dediğim gibi d yi formatlayam diyorum eğer d yi açıyorsan bilgilerinden her ihtimale iki tane yedek al ve iyi bilgisayar bilen birine göstermen tavsiyemdir.

Son Düzenleme: selokk ~ 20 Şubat 2009 18:55
kuruwa
20-02-2009, 18:55   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

en son care yedeklemek ama ordada warsa yedeklemedede muhakkak olacaktır malesef

Banned
20-02-2009, 18:59   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

format işe yaramadıysa o zaman sen verilerini direk formattan sonra pc'e yüklemişsin demektir önce tarama yapmalıydın.
olmazsa birde combofix programını dene bakalım genelde bu gibi durumlarda çok işe yarar ayrıca zararlıların windowsda yaptığı değişikleri geri alma gibi bir özelliği vardır.

selokk
20-02-2009, 18:59   |  #7  
Üye
66 mesaj

bence en azından bilgisayara birşey olsa bile bilgilerin yedekte kalır. sonra o yedeklediğin şeyi iyi bir virüs programıyla tarattırsın. ama yineden sen bilirsin. bilgilerinin kaybolmasını istemem  onun için. ama önce başka bilgisayarda yedeklediğin şeyi tarattır. sonra bilgisayara yani iki yerde yedek kalsın anlatabiliyormuyum?? her ihtimale karşı

kuruwa
20-02-2009, 19:09   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

her şey bi flash bellekle başladı hiç bir dosyayı sonrada eklemedım virus flash bellekten geldı format 5 defa  ama sadece c de degıl demekkı bulaşma d de war ve garıp olan bazı onemlı program ve arşivimi gizli dosya yaptım ve hiç bir şekilde gizli dosyalar gorunmuyor d dekı windows d ye de restore için bilgi saklıyor orda yada  d ye bırseylere bulastı ki bir şekilde  her kurulumda yine aynı sorun o programıda denıcem tşkler  kaspersky güncelemesı yapsın taratma sonunda oda denencek ama norton 2009 buldu silemedı win32 com olarak gordu norton BU ARADA HER AÇILISTA ARTIK D DE SİTEM DENETLEMESI İSTİYOR BUDA DİĞER GARIP KONU

Son Düzenleme: kuruwa ~ 20 Şubat 2009 19:21
Banned
20-02-2009, 19:22   |  #9  
Banlandı
5,024 mesaj

bu comboyu antivirüs devredışı iken çalıştır ve sakın durdurma.

kuruwa
20-02-2009, 19:29   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

ewet siteden baktım usb den bulasan lar için tarıyor tam gaz o kadar viruslu bilgisayar kurtardım ama bu konuda eksık kaldım bende tarıyor su anda :)

kuruwa
20-02-2009, 19:50   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

ewet tamam su anda tek sey her başlangısta chkdsk yapması ve bilgisayar dan disk birleştirmesi yap diyince d için bu diskte çalısştırmaya başka zamana ayarlandı diyor komutla calıstırınca da ms dos ta aynı diyor ama şimdi gizli dosyalarıda açıyor kylie çok teşekkürler bilgi paylaştıkça güzel

Banned
20-02-2009, 20:02   |  #12  
Banlandı
5,024 mesaj

d diskine sağ tıklayıp özellikler<araçlar<hata denetimini seç ve hata denetimi bitince windowsu yeniden başlat.

kuruwa
20-02-2009, 20:04   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

oyle yapıcam mecburen ama bayagı uzun suruyor makıneyı ewe goturecez bellı oldu

USB Disk Security arkadaşlar buyrun

Son Düzenleme: kuruwa ~ 20 Şubat 2009 21:49
kuruwa
21-02-2009, 00:27   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

tamam arkadaşlar oldu ve tşkler  --kylie --
ama combofix windowsta kayıt girdilerını yenıden duzeltıyor ama virusu silmıyor virus yıne d de duruyor hatta c ye de tekrar bulaşabiliyor ve flash bellek takılınca otamatık onada geçiyor bunu engellemek için combofix ten sonra Flash Bellek Gizli dosya görüntüleme programı  ile gizli dosyaları göster i işaretliyerek c den ve d den silmek gerekıyor (gizli dosyaları göster diyince kendını belli edıyor elle de silinebilir ama c de bulmak direk zor program bu işi kolaylaştırıyor) yoksa yine tekrarlanmakta üste verdıgım progamda takılan bellektekı viruslerın size direk  gecmesını engellıyor ben yandım başkaları yanmasın tekrar teşekkürler   kylie

not:eger elle yada programla sileceksenız virus ismine dikkat ediniz yanlışlıkla başka doysa silmeyiniz

Son Düzenleme: kuruwa ~ 21 Şubat 2009 00:38
Banned
21-02-2009, 00:35   |  #15  
Banlandı
5,024 mesaj

genelde böyle flash belleklerden bulaşan virüsler için combo tek başına yetiyor ama senin virüs çok dişli çıktı yinede bir şekilde halletmişsin sorunu en azından hadi geçmiş olsun.

kuruwa
21-02-2009, 00:44   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

hiç sorma sildim programları flas dıske attım sonradan aklıma bir program daha eklıyeyım dedım taktım ve aynı olay. araştırdım biraz gereklı ne varsa indirdim denedim farketmsem silinmedıgını yıne aynı sey durmadan tekrarlanacaktı dedıgım programla d den c den sildim makıne kenndıne geldı pusuda yatıp beklıyor flas bellek takılınca kendını kopyalıyor yine yazan güzel yazmıs bu virüsü kazamız mubarek olsun :))

Son Düzenleme: kuruwa ~ 21 Şubat 2009 00:45
Banned
21-02-2009, 01:03   |  #17  
Banlandı
5,024 mesaj

keşke forumda yardım ettiğim kimi üyelerde senin gibi olabilse en azından araştırdım googledan buldum programları sildim diyorsun bu çok güzel bir şey sırf burada okuduklarınla kalıp hiç bir şey yapmadan durmamışsın.bazen forumda yardım ettiğim kimi üyeler çok hazırcı olabiliyor. mesela program öneriyorum ya programı düzgün kullanamıyor ya da başka bir programlada tarama yapması gerekiyor ama hemen yazıyorlar buraya verdiğin program bir işe yaramadı ne yapacağım diye hadi bir kere oldu bu diyelim ona bir şey dediğim yokta (yeri geliyor ardı ardına bir sürü program öneriyorum)aynı şey on defa yazılınca neredeyse konuya cevap yazdığıma bin pişman oluyorum.

Son Düzenleme: Kylie ~ 21 Şubat 2009 01:24
kuruwa
21-02-2009, 12:02   |  #18  
OP Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

ben donanımdan yazılıma göre biraz daha anlarım eski mesleğim bilgisayarcılık ama bırakalı 13 sene dısardan hasbel kader dewam edıyorum combofix ewdekı makınede warmıs ama allah bilir ne zaman indirdimde attım toplarım ne warsa işe yarar ama kullanmayınca zamanla ne işe yaradıklarını bile unutuyorum yardımlaşma her zaman iyidir bilmemek değil öğrenmemek ayıp ama ğrenmemeye direnmek en ayıbıdır

problemler
21-02-2009, 12:10   |  #19  
Taze Üye
9 mesaj

bana da bi yrdımcı olan olursa çok sevinirim. virüs programı olan herkes parasını verip de lisans mı satın alıyo. yani beleşten ömür boyu kullanabilcem bi prgram yok mu. ben de kaspersky var ama o da 1 aylık deneme sürümü ondan sonra apcam bilmiyorum. ya da ne biliyim lisansı olan birinin programını alıp ben de kullanamaz mıyım?

kuruwa
21-02-2009, 12:24   |  #20  
OP Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

cracklı lere bakabilirsin ama o cracklerı hazırlayanın insafına kalmıs olursun yada ücretsiz sürümler var onlara dewam ,eger başkasını lisanısını kullanırsan zaten internette yakalanabiliyorsun ve black list hemen yada uptade de sorun yasıyorsun

zulkifsavas
21-02-2009, 12:33   |  #21  
Yıllanmış Üye
145 mesaj

arkadaşım malesef makinanda autorun.inf zararlısı mevcut.senin yapacaklarını anlatıyorum...çünkü bunlardan başka türlü kurtulmanın yolu yok...önce makinana bütün taşınabilir disklerini tak...sonra combofix programını çalıştır ve sonucu bekle silsin...daha sonra usb disk security programını kur taşınabilir dsiklerin takılı olmasına dikkat et..bide onunla tarat..daha sonra programın bu tür zaralılara karşı geliştirdiği yöntem ile dsiklerine bağışıklık kazandır...(bağışıklığı programın  saatin yanındaki simgesine sağ tıkla "Disable AUTORUN of USB" seçeneğine tıklayarak yapabilirsin..hem böylece makinana herhangi bir taşınabilir disk taktığın zaman otomatik olarak başlamayack ve doğal olarak da bu zaralı bulşamayacktır..)şimdi kontrol için gizli dosyalrı görünür yap ve flash disknin içinde autorun.inf diye bi klasör olması lazım..onu silme o programın kendi doyasıdır..virüsün flasha girmesini engeller..klasör varsa buraya kadr herşey normal gidiyor..ardından dracula virüs temizleyici programını kurup son bir taram yaptır..flash disklerin takılı olcak tabi...program işini bitirdikten sonra çıkarabilirsin flash diskini...umarım bi dvd yazıcın vardır yoksa işin bi hayli uzun sürecek d sürücündeki sana lazım olan isimlerini bildiğin tüm dosyalrını dvd ye yazdır cd de olabilir..ama kazara d deki virüslü olabilecek dosyalrıda dvd ye yazdırma...system volume information ve recyler klasörünü sakın yazdırma..onların içinde virüsün babaları mevcut..dosyalrını dvd ye yazdıktan sonra makinanını tamamen formatlayacksın yani format sırasında disk bölmlerini silip tekrar oluşturacaksın...windows kurulduktan sonra sistem geri yüklemesini kapat çünkü virüslerin ilk yerleşeceği yerler burasıdır..onun yerine acronis true image programını kullanmanı tavsiye ederim...bi kere alıştıktan sonra format derdin birecek ve programın müptelası olcaksın o derece yani...ve de bundan sonraki autorun.inf virüslerine karşı defans niteliği taşıyan usb disk security programını kur...çünkü biz sadece senin flashlarına bağışıklık kazandırdık..arkadaşlarının ve ya akrabalarınınkine değil...o yüzden makinana flash takmadan önce bu programı çalıştırıp sonra flashları takarsan bu melet virüsle ömrün boyunca bi daha karşılaşmazsın..yukarıda bahsi geçen programların linkleri aşağıda mevcut... dediklerimi yaprsan problemin kesin çözülecektir..ve de arkasından bi de ALLAH razı olsun dersen bana deme o zmn benim keyfime...sağlıcakla kal...

Combofix:

USB Disk Security:

Dracula Virüs Temizleyici:

Acronis True Image(Formatı tarihe gömen program):
bu paralı bir programdır intenette crackli sürümleri mevcut ama burda vermem yasak kullanmayı düşünürsen 10. sürümünü kullanmanı tavsiye ediyorum...yeni sürümleri baya yavaş..

Mustafa Can
21-02-2009, 14:17   |  #22  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
2,248 mesaj
zulkifsavas
arkadaşım malesef makinanda autorun.inf zararlısı mevcut.senin yapacaklarını anlatıyorum...çünkü bunlardan başka türlü kurtulmanın yolu yok...önce makinana bütün taşınabilir disklerini tak...sonra combofix programını çalıştır ve sonucu bekle silsin...daha sonra usb disk security programını kur taşınabilir dsiklerin takılı olmasına dikkat et..bide onunla tarat..daha sonra programın bu tür zaralılara karşı geliştirdiği yöntem ile dsiklerine bağışıklık kazandır...(bağışıklığı programın  saatin yanındaki simgesine sağ tıkla "Disable AUTORUN of USB" seçeneğine tıklayarak yapabilirsin..hem böylece makinana herhangi bir taşınabilir disk taktığın zaman otomatik olarak başlamayack ve doğal olarak da bu zaralı bulşamayacktır..)şimdi kontrol için gizli dosyalrı görünür yap ve flash disknin içinde autorun.inf diye bi klasör olması lazım..onu silme o programın kendi doyasıdır..virüsün flasha girmesini engeller..klasör varsa buraya kadr herşey normal gidiyor..ardından dracula virüs temizleyici programını kurup son bir taram yaptır..flash disklerin takılı olcak tabi...program işini bitirdikten sonra çıkarabilirsin flash diskini...umarım bi dvd yazıcın vardır yoksa işin bi hayli uzun sürecek d sürücündeki sana lazım olan isimlerini bildiğin tüm dosyalrını dvd ye yazdır cd de olabilir..ama kazara d deki virüslü olabilecek dosyalrıda dvd ye yazdırma...system volume information ve recyler klasörünü sakın yazdırma..onların içinde virüsün babaları mevcut..dosyalrını dvd ye yazdıktan sonra makinanını tamamen formatlayacksın yani format sırasında disk bölmlerini silip tekrar oluşturacaksın...windows kurulduktan sonra sistem geri yüklemesini kapat çünkü virüslerin ilk yerleşeceği yerler burasıdır..onun yerine acronis true image programını kullanmanı tavsiye ederim...bi kere alıştıktan sonra format derdin birecek ve programın müptelası olcaksın o derece yani...ve de bundan sonraki autorun.inf virüslerine karşı defans niteliği taşıyan usb disk security programını kur...çünkü biz sadece senin flashlarına bağışıklık kazandırdık..arkadaşlarının ve ya akrabalarınınkine değil...o yüzden makinana flash takmadan önce bu programı çalıştırıp sonra flashları takarsan bu melet virüsle ömrün boyunca bi daha karşılaşmazsın..yukarıda bahsi geçen programların linkleri aşağıda mevcut... dediklerimi yaprsan problemin kesin çözülecektir..ve de arkasından bi de ALLAH razı olsun dersen bana deme o zmn benim keyfime...sağlıcakla kal...

Combofix:

USB Disk Security:

Dracula Virüs Temizleyici:

Acronis True Image(Formatı tarihe gömen program):
bu paralı bir programdır intenette crackli sürümleri mevcut ama burda vermem yasak kullanmayı düşünürsen 10. sürümünü kullanmanı tavsiye ediyorum...yeni sürümleri baya yavaş..

Autorun.inf kesinlikle bir zararlı değildir bütün flash drivelerimde var Autorun.inf dosyasını zararlı sanan bütün kişilikleri ben Autorun.inf den daha zararlı buluyorum

Mustafa Can
21-02-2009, 14:25   |  #23  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
2,248 mesaj

Chip dvdleri de mi zararlı?
işte içindeki Autorun.inf dosyası

Autorun.inf dosyası
[autorun]
open= "chiprun.exe"
icon= "chip.ico"
Autorun.inf dosyasının anatomisi ve yapabileceğiniz yararlı şeyler
1- otomatik program başlatma ve icon ekleme
flash belleğinizin ana dizinine bir not defteri dosyası oluşturun
ismini Autorun.inf olarak değiştirin (dosya uzantıları açık olmalı)
sonra içine şunu yazın
[autorun]
open= (uygulamanın ismi)
icon= (exe, dll veya ico uzantılı dosya)

zulkifsavas
21-02-2009, 14:43   |  #24  
Yıllanmış Üye
145 mesaj
Mustafa Can
Autorun.inf kesinlikle bir zararlı değildir bütün flash drivelerimde var Autorun.inf dosyasını zararlı sanan bütün kişilikleri ben Autorun.inf den daha zararlı
KahkahaKahkahaKahkaha

her autorun.inf dosyası masum değildir..tamma mı güzel kardeşim...zaten autorun.inf dosyası zararlının kendisi değil o zararlıyı çalıştıran dosyadır..kısacası bu atutorun.inf dosyası senin oyun cdlerinin içindeki autorun.inf değil..biraz araştır bu konuda bilgi sahibi ol ondan sonra yorumunu yaz..Millete ancak böyle faydan dokunur..laf söylemek için yorum yazma forumu da kirletme...sonra zararlı diye seni silmesinler..ama sende öğrenceksin yavaş yavaş...Göz kırpma

Mustafa Can
21-02-2009, 15:20   |  #25  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
2,248 mesaj
zulkifsavas
KahkahaKahkahaKahkaha

her autorun.inf dosyası masum değildir..tamma mı güzel kardeşim...zaten autorun.inf dosyası zararlının kendisi değil o zararlıyı çalıştıran dosyadır..kısacası bu atutorun.inf dosyası senin oyun cdlerinin içindeki autorun.inf değil..biraz araştır bu konuda bilgi sahibi ol ondan sonra yorumunu yaz..Millete ancak böyle faydan dokunur..laf söylemek için yorum yazma forumu da kirletme...sonra zararlı diye seni silmesinler..ama sende öğrenceksin yavaş yavaş...Göz kırpma

biliyoruz neden bilmiyoruz diyorsun
1-autorun.ini başlangıç dosyasıdır virüs başlatmaz sadece bağlı dosyayı çalıştırır ve ben sadece gördükleri her autorun.inf dosyasını silmemeleri için yazmıştım
2-oyun cdlerimin içindeki autorun.inf dosyasından sana ne?
3-forumu kirlettiğim yok ayrıca senden daha önce üye oldum ve senden daha çok mesajım var