Virtual Box Nedir Nasıl Kullanılır (Resimli)

Borga-x
07-09-2007, 11:40   |  #26  
OP İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj
Suskunum
güzel bir yazıymış
teşekür ederim. Bu haftasonu da başka bir programı anlatmayı istiyorum. Şöyle aklınıza takılan bir program varmı? anlatıyım...

Suskunum
07-09-2007, 12:41   |  #27  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
27 mesaj

ya bi program var ona baka bilirmisin zahmet olmazsa

enthi
07-09-2007, 22:33   |  #28  
Yıllanmış Üye
159 mesaj

ellerine kollarına sağlık çok güzel bi çalışma yapmışsın.
yanlız benim başka bi problemim var umarım yardımcı olabilirsin.
ubuntunun bi üst versiyonu olan KUBUNTU yu kurdurdum bi arkadaşıma bi müddet kullandım.
Daha sonra evden biri nasıl yapmışsa boot mu grup mu tam olarak bilemiyorum ekranı silmiş vede direk windows açılıyor.
bana nasıl tekrar getirebilirim acaba?
elimde KUBUNTU nun son versiyonunun cd si var bu arada.
şimdiden teşekkürler.

mhbtuna
08-09-2007, 20:18   |  #29  
Üye
82 mesaj

eline sağlık

Sonsuz.glad
09-09-2007, 18:41   |  #30  
Yeni Üye
25 mesaj

ya bura hangisini indirecegiz onlarca var yok su yok bu icin onuda aciklasaydiniz hepsininde boyutu buyuk bosuna iki tane indirdim calismadi pls anlatim icin tesekurler

mhmtkrc
10-09-2007, 09:44   |  #31  
Üye
74 mesaj

borga-x hocam elinize saglık gercekten cok guzel bi çalışma olmuş... emek paylastınız tesekkur ederim...

Borga-x
10-09-2007, 09:53   |  #32  
OP İlk Maestro
11,767 mesaj

Ne demek elimden geleni yapıyorum. Arkadaşlar Akşam programın CHIP DVD'sınde bulunan versiyonunu Rapide upload edip koyacağım.Download'la ilgili baya bir sıkıntı yaşanıyor..

Sonsuz.glad
10-09-2007, 10:28   |  #33  
Yeni Üye
25 mesaj

kardes hallettim ucuncu programda buldum denileni guzel ellerine saglik linki tam olarak buraya koyuyorum hicdeyse benim gibi urasan olmaz umarim ise yarar ben bunu indirdim ve calistirdim kurdum buyrun

Borga-x
10-09-2007, 10:29   |  #34  
OP İlk Maestro
11,767 mesaj

Saolasın...Arkadaşlar link yenılenmıştır...

Son Düzenleme: Borga-x ~ 10 Eylül 2007 10:31
Sonsuz.glad
10-09-2007, 10:51   |  #35  
Yeni Üye
25 mesaj

Birsey soracam simdi alan olusturdugumuzda otomatik olarak C nin icine dosya olusturuyor yanlis anlamadiysam ordan aliyor simdi  C de vista kurulur ordan alan aldi diyelim kurduktan sonra xp yi vista kaybolacakmi acaba bir bilginiz varmi bir sorun olurmu ikincisi ayri yani bos yer olustirim F adi verim orayami kurdirim hangisini tafsiye edersin kusura bakma hani sorun yasamaktansa sormayi tercih ederim tesekurler bu arada

Borga-x
10-09-2007, 10:58   |  #36  
OP İlk Maestro
11,767 mesaj

Benım önerim sistem daha hızlı çalışması için başka bır HDD kullanımı. Yanı bır HDD ikiye bölmek değilde fiziksel olarak ıkınıc bır HDD kullanmak. Ama işletim sistemin olan surucuye bıle açabılırsın. Program burda HDD oluştururken sanal olarak çalışıyor. Program sayesınde tekrar o sanal surucuyu sılebılırsın. Ben Pardusu kurdum ve sanal sürücüyü Ex3 formatına çevirdi. Ama isteiğim anda bu Ex3 formatlı Sanal HDD tek tıkla sılıyorum ve hıcbır sorunum olmuyor.HDD yer kaybı yaşamıyorum..

Sonsuz.glad
11-09-2007, 15:56   |  #37  
Yeni Üye
25 mesaj

Birsey soracam ya kurdumda sistemi linux kurdum suse simdi su sorun cd den program yuklemek istesem veya program dosyadan nasil yukliyecem o sisteme bir bilgisi olan varmi driver veya program vs vs cunku orda  cdrom gozukmuyorda  d bolumude hicbirsey bu konuda birsey yapamiyoruz sanirsam

altaytuna
11-09-2007, 22:54   |  #38  
Yıllanmış Üye
250 mesaj

Borga kardeşim,

Geçenlerde virtual box'u deneyim açıklama yapacam demiştin..

Bayağı uğraşmışsın..eline sağlık..

Bende eylül ayı chip dvd si içersindeki kubuntuyu kurdum...Ancak ilk aşamada bayağı uğraştım..çünkü bu kubuntu sürümü çalışan cd şeklinde imiş..önceki mesajlarında anlattıklarını uyğuladım, ardından kubuntu açıldı ama acayipyavaş çalışıyordu..kubuntu masaüstünde install simgesi var, burdan kubuntuyu sanal olarak oluşturduğum diske kurmayı sonunda başardım..

Ardından mount seçeneğini devre dışı bıraktım(kurulum bittikten sonra) çünkü artık sanal diskten sistemin açılması lazım-iso dosyası veya cd'den değil..

benim usb adsl modemim var..linuxlarda bu modemler tam bir baş belası,,,sistemimde normal olarak kurulu pardus da var, bunun için2 ay uğraştım sonunda bu modemi zorda olsa kullanıyorum..

Ama kubuntu için bununla ilgili sürücüleri(eciadsl) kuramadım, ancak windows altında internete bağlandığım zaman kubuntuda da bağlanıyorum..bunun için modemi usb aygıtlar listesine eklemedim.

Yukarıda arkadaşların bahsettiği damn small linux için 64 mb lik ram bile fazla geliyor...ama kubuntu yu 256 sanal ramla biraz zor çalıştırdım..512 ile güzel çalışıyor..

Ayrıca sanal sistemi kurduktan sonra host+f tuşlarına basıldığında (burda ayarlardan host tuşunu kendi kafanıza göre ayarlayabilirsiiz)sistem tam ekran oluyor. Tekrar bastığımızda fareyi windows için kullanabiliyoruz..

Birde sanal makinadan çıkarken save seçeneğini seçersek bir sonraki başlatmada kaldığ ıyerden devam ediyor..(sistem kurulumunda bile)

selamlar...

Borga-x
12-09-2007, 14:31   |  #39  
OP İlk Maestro
11,767 mesaj

teşekürler açıklama için evet bu programda sadece ayarlarda kullanmak ıstedıgınız surucuyu tıklayıp aktıf hale getırmenız yeterli. Lınuxlarda modem tanıtımı cok zordur ama bu program ıle pardusa ben hıcbır sekılde surucu yuklemedım çünkü virtual box modemı pardusa otomatık gosterdı. Pardus ıcıne hıcbır sekılde surucu yuklemesı yapmadım.Sadece netten son downloadlarını çektım hepsı bu..Resimleri haftasonu yenılerını ekleyecegım galıba llınkler kırılmış... Beğenmedim

Son Düzenleme: Borga-x ~ 12 Eylül 2007 14:33
PcMaKeR
13-09-2007, 12:49   |  #40  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

linux altında çalışanı yokmu şunların. linux kuracam laptopa merak ediyorum performansını. eer varsa bildirin kurup deneyeyim linuxta...

Borga-x
13-09-2007, 13:12   |  #41  
OP İlk Maestro
11,767 mesaj

http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads
anlamadım yanı lınuxu makınanın kendı sıstemı yapıp başka sıstemlermı denıceksın. Eger oyle ıse sana verdıgım lınkte bırcok lınux ıcın vırtualbox surumlerı var hangı lınuxu kullanıyorsan onun yanındakı AMD veya INTEL için olanlarından bırını seç. Yanın sıstemın CPU'suna gore ve lınux surumune gore vırtualboxunu seç ve ındır. Pardus ıcınde otomatık gelıyor Vırtual box...

PcMaKeR
13-09-2007, 13:27   |  #42  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

buraya bakmadan bulmuştum saolasın.

PcMaKeR
13-09-2007, 13:30   |  #43  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

pardus içindeki 1.5 mi bu arada...

mithatates
21-09-2007, 16:33   |  #44  
Taze Üye
10 mesaj

Merhabalar ben de Virtulabox'ı denedim ve memnunum tek sıkıntım chip incelemesinde sürükle ve bırak (drag n drop)destekleniyor diyordu... Ancak ben bu özelliği bir türlü kullanamadım. Bu özelliği kullanabilen biri var mı ya da nereden aktifleştirilir? Windows Guest Additions kurdum ama sorunum çözülmedi.
Şimdiden teşekkürler.

Son Düzenleme: mithatates ~ 21 Eylül 2007 16:34
Borga-x
21-09-2007, 16:36   |  #45  
OP İlk Maestro
11,767 mesaj

Virtual Box'da surukle bırak mantıgı varmı hıc bılmıyorum ama takas dosyası oluşturup bu dosya ıcınde verı alışverısı yapabılırsın.

edpresident
01-10-2007, 11:00   |  #46  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

Ben wireless kart ile internete bağlanıyorum.Dolayısıyla sürücü yüklemem gerekir.Ama virtual box ta xp ye bi türlü sürücüleri yükleyemedim.Ne ekran kartının ne wireless in ne ses kartının.Wireless inki başta yüklenmiyo.Ötekilerinki ise bi yerden sonra kalıyo.Ayrıca bu ana sistemden sanal sisteme dosya aktarımını bi türlü bulamadım.Net use 'u da denedim.Acaba bu konuyu biraz açarmısınız.

Borga-x
01-10-2007, 11:08   |  #47  
OP İlk Maestro
11,767 mesaj

Takas dosyası için C surucunde bir tane dosya oluşturman lazım.Bu dosyayı daha sonra işletim sistemi için açılan pencerenın sağ altında bir dosya sembolu var ona tıkla ve c surucunde açtıgın dosyayı takas dosyası olarak göster...

Program açıldıgında sağ yan sutunda bir cok donanım için sekmeler goreceksın.ustlerıne tıklayarak bu donanımlar için  butun seçenekleri enable diyerek aktıfleştırmen gerekir. Wıreless sürücünü manuel tanıtmayı dene ve programda bulunan 3 değişik bağlantı şekli için 3 tane bağlantı portu açman lazım sanal XP'de..Takıldıgın yer olursa yıne yardımcı olayım

kolki
02-11-2007, 14:58   |  #48  
Yıllanmış Üye
190 mesaj

eline sağlık üstad güzel bir çalışma olmuş yanlız ben bir şey sormak istiyorum bende xp kurulu işlemcim amd 3200 bu iş için yeterlimi birde kurduğumuz sistemi sonra istersek kaldırbiliyoruz değilmi...

Borga-x
02-11-2007, 15:10   |  #49  
OP İlk Maestro
11,767 mesaj

Bende de 3200 işlemci ve XP var tıkır tıkır çalışıyor.Kurdugun sıstemı cok rahat bır sekılde sılebılırsın.

mrttuncer
08-11-2007, 21:15   |  #50  
Taze Üye
11 mesaj

virtual box la ilgilisin herhalde bu yüzden sana sorayım dedim
Xp nin içerisinde Xp kurdum herşey gayet güzel çalışıyor.
ekran çözünürlüğü 1024-768 kullanıyorum ve 32 bit derinlik var onlardad asorun yok ama sanal Xp de oyun oymaya çalıştığım zaman HardDisk hatası veriyor ( mavi ekran ) ve kendini resetliyor. Ekran kartının sürücüsü kurulu değil, bilinmeyen aygıtlar kısmında üzerinde ünlem işareti ile duruyor :(
gerçek ekran kartımın CDsini taktım internetten kendin bul dedim ama nafile bir türlü ekran kartımı tanıtamadım.
Derdim oyun oynamak; ekrankartını tanıtmadan nasıl oynarım yada ekran kartını nasıl tanıtacam....
TEŞEKKÜRLER