Virüs 20 dakikada bilgisayarda

Banned
30-11-2008, 21:10   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

IBM’in Global Innovation Outlook Raporuna göre, internette güvenlik yazılımı olmayan bir bilgisayarın virüs kapması 20 dakikadan az sürüyor.

Toplantıların ardından IBM tarafından yayımlanan Küresel İnovasyon Raporunda (Global Innovation Outlook) ise sanal dünyada daha güvenli ortamlara kavuşulması için önerilere yer verildi.

Rapora göre, geçtiğimiz yıl 127 milyon kişinin kişisel bilgilerinin çalındığı sanal dünyada halen 1,4 trilyon kişi internet kullanıyor. Koruma sistemine sahip olmayan kişisel bir bilgisayarın internet üzerinde virüs kapması ise 20 dakikadan az sürüyor. Kablosuz aygıtların yüzde 83’ü mutlaka virüs kaparken, kullanıcı şifrelerinin yüzde 40’ı yalnızca 1 saat içinde kırılabiliyor.

Buna rağmen internet kullanıcılarının yüzde 63’ü, tüm erişimlerinde aynı şifreyi kullanmaya devam ediyor. Her 26,4 saniyede bir, bir otomobilin güvenlik sistemlerine sızılarak soygun gerçekleştiriliyor.

Ağ saldırılarının yüzde 84’ünün basit güvenlik önlemleriyle engellenebildiği belirtilen raporda, şirketlerin güvenlik sistemleri konusunda hayata geçirdiği yeni ve inovatif örneklere de yer veriliyor.

Toxic
30-11-2008, 21:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,600 mesaj

bilgi için teşekkürler

physfg
30-11-2008, 21:46   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

ilginç garip hatta enteresan...

ama her saniyede 1 kişinin öldüğü her 2 saniyede 3 kişinin doğduğu(ortalama) da göz önünde bulundurulmalı...yani ben nette saatlerce virüs kapmadan durabilirim ama 3 saniyede de kapabilirim; işte ortalama 20 dk diyor.demekki baya ortalamışlar :))

panda34
30-11-2008, 22:18   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Internette güvenlik yazılımı olmayan bir bilgisayarın virüs kapması 20 dakikadan az sürüyor.
Ama bilgisayarda Windows varsa !!! , lakin hep aynı şeyleri söylüyorum ama
2 aydır Ubuntu Linux ile her siteye antivirüssüz girdim herhangi bir virüs kapmadı bilgisayarım :)

physfg
30-11-2008, 22:31   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj
mengu88
Internette güvenlik yazılımı olmayan bir bilgisayarın virüs kapması 20 dakikadan az sürüyor.
Ama bilgisayarda Windows varsa !!! , lakin hep aynı şeyleri söylüyorum ama
2 aydır Ubuntu Linux ile her siteye antivirüssüz girdim herhangi bir virüs kapmadı bilgisayarım :)
bunun sebeplerinden ikisi:
1:)girdiğiniz siteler(yani riskli yerlerde dolaşmamanız) % 30
2)wirüslerin %95 inin windows a uygun yazılması.yazan kişi hedef kitleyi artırmak istiyor.bu da %67 lik sebep...

bu işletim sisteminin sağlam olduğunu göstermez ama dediğiniz gibi enfekte olma ihtimalini düşürür...

kalamarr
30-11-2008, 23:27   |  #6  
Yıllanmış Üye
561 mesaj
physfg
bunun sebeplerinden ikisi:
1:)girdiğiniz siteler(yani riskli yerlerde dolaşmamanız) % 30
2)wirüslerin %95 inin windows a uygun yazılması.yazan kişi hedef kitleyi artırmak istiyor.bu da %67 lik sebep...

bu işletim sisteminin sağlam olduğunu göstermez ama dediğiniz gibi enfekte olma ihtimalini düşürür...

Virüsler, trojanlar, reklam yazılımları, casuslar... Windows bunların hepsinin sisteminize kolayca sızmasına izin verir. Bir Windows sistemi (İnternete bağlı ve varsayılan "Service Pack 2" kurulu) , ortalama 40 dakika içinde enfeksiyon kapar. (aslında, zaman zaman bu sadece 30 saniye alır.)

Tabii ki bir dizi güvenlik önlemi alırsınız. 1) Güvenlik Duvarı kurabilirsiniz, 2) Antivirüs yazılımı kurarsınız, 3) Anti-Adware yazılımı kurarsınız, 4) Internet Explorer ve Outlook dan kurtulursunuz. (onları Firefox ve Thunderbird ile değiştirebilirsiniz), ve son olarak; 5) korsanların bunları geçebilecek kadar akıllı olmaması için dua edersiniz, çünkü eğer bir güvenlik açığı ortaya çıkarsa, Microsoft bunu 1 ay gibi bir sürede çözecektir. (her zaman bu kadar hızlı olmasını beklemezsiniz). Veya, kısa yoldan Linux kurup, kafanızı dinleyebilirsiniz. Virüsleri ve diğer zararlıları dert edinmeniz gerekmez.

"Virüsleri Unutun" bölümünde söylediğimiz gibi, Açık Kaynaklı yazılım (örn. Linux) demek, birden fazla gözün tüm kodları incelemesi demektir. Dünya gezegenindeki her programcı, kodu indirebilir, inceleyebilir, ve güvenlik açığı olabilecek unsurları kolayca görebilir. Diğer yandan, Windows kaynak kodunu(o bir tür "tarif"tir) ancak Microsoft firmasında çalışan sınırlı kişi görebilir. Yüzbinlerce (belki şimdi milyonu bulmuştur) insana karşı, sadece bir kaç bin insan. Bu büyük fark demektir.

Fakat aslında, diğerlerine oranla asıl konu sistemin ne kadar açığı olduğundan çok, açıkların türüdür. Eğer ortada çok açık var, ama henüz kimse farketmediyse(korsanlar dahil) , veya önemsiz açıklarsa, korsanlar ciddi hasar veremezler. Burada devreye giren, açığın farkedildikten ne kadar süre sonra çözüldüğüdür. Eğer Açık Kaynak bir yazılımda bir açık bulunduysa, açık kaynak topluluğundaki herkes buna göz atabilir ve bu sorunu çözebilir. Genelde sorunun ilacı(ve ilgili güncellemeleri) bir kaç gün, bazen bir kaç saat içinde halledilir. Microsoft firmasının bu kadar fazla insan gücü yoktur, onlar genelde açık bulunduktan(ve hatta paylaşıldıktan) bir ay kadar bir süre sonra çözümü sunmayı başarırlar. Bu, korsanların sizin sisteminizde cirit atması için yeterli bir süredir.

--alıntı--

kendim yazmaya üşendiğimden başka bir kaynakta yazan bilgileri olduğu gibi sana cevap olarak aktardım.

bu yazıyı üzerinde antivirüs olmayan pardus 2008.1/Linux üzerinden yazıyorum.

Son Düzenleme: kalamarr ~ 30 Kasım 2008 23:35
Uçkun Akyüz
01-12-2008, 01:37   |  #7  
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
88 mesaj

Arkadaslar benim aklıma söyle bişey geldi.Bence bu virüsleri virüs koruma programlarını iyi satabilmek için yine kendleri ortaya salıyorlardır.Baksanıza daha bilgisayarı alalı 10 ay oldu.Ha bire Ubdate adlı program beni güncellemeleri denetle,yok yükle gibi uyarılar alıyorum.Ben Chip dergisinin hediye DVD sinden<RİSİNG ANTİVİRÜS>yükledim.Daha açılıştan itibaren açılıyor ve karsıma cıkanları haber veriyor.Tavsiye ederim.Haziran sayısında vermişti.

physfg
01-12-2008, 01:44   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj
Uçkun Akyüz
Arkadaslar benim aklıma söyle bişey geldi.Bence bu virüsleri virüs koruma programlarını iyi satabilmek için yine kendleri ortaya salıyorlardı
o zaten garanti...hani zarar vermeyen ama uyuz eden virüsler var ya (gizli dosyaları göstermeyen,klasör seçeneklerini engelleyen)
bi yanda eleman virüsü yazıyor diğer yanda birisi anti sini hazırlıyor :)

alexkidd
01-12-2008, 10:34   |  #9  
alexkidd avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
361 mesaj

gerekli onlemler alındıgında virus yanınızdan gecmez abidik gubiduk kullananların sayısınıda gosteriyor bu bilgi

Hamit21
01-12-2008, 13:54   |  #10  
Üye
50 mesaj

O halde yeri gelmişken sizden bir ricada bulunabilirmiyim?Şu anda Avast kullanıyorum,virüs,trojan vs.buluyor fakat sistemden silip atamıyor.Virüsü bulduğu anda yok edip sisteme zarar vermeyen bir Anti virüs programı tavsiye edebilirmisiniz bana..İlginize şimdiden teşekkür ederim.

gave_freely
01-12-2008, 16:10   |  #11  
Taze Üye
12 mesaj

ewet ben de nod32 kullanıorum ama trojanı buldugu halde silemio kis den baska hangsni onerirsnzz??

Banned
01-12-2008, 16:33   |  #12  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

Avira Premium Security Suite'i öneririm çok güzel koruma sağlıyor.size önereceğim bir diğer programda forumda ilk kez pire arkadaşımızın önerdiği ve diğer kullananlarında memnun kaldığı Outpost Security Suite Pro olacak yalnız şunu eklemeliyim ki ben bu programı daha önce hiç kullanmadım onun içinde program hakkında bir fikrim yok ama sorularınız için arkadaşımıza özel mesaj atabilirsiniz.

Son Düzenleme: Kylie ~ 01 Aralık 2008 17:21
gave_freely
01-12-2008, 19:55   |  #13  
Taze Üye
12 mesaj

cok tesekkur ettim wala bu virus girmeseydi heralde hic ilgilenmicektm bunlarla bide muhendis adayıyım:D

mvlt
01-12-2008, 22:24   |  #14  
Taze Üye
15 mesaj

bilgi için teşekkürler

mvlt
01-12-2008, 22:35   |  #15  
Taze Üye
15 mesaj

kaspersky iyidir ama biraz bilgisayarı kasar yenisi çkımıştı 2009 onu kullan %98 başarılı yada mCafe'de iyi tavsiye ederim

mvlt
01-12-2008, 22:38   |  #16  
Taze Üye
15 mesaj

Masum

gave_freely
02-12-2008, 11:48   |  #17  
Taze Üye
12 mesaj
mvlt
kaspersky iyidir ama biraz bilgisayarı kasar yenisi çkımıştı 2009 onu kullan %98 başarılı yada mCafe'de iyi tavsiye
saol onerilerin icinGülümseme

VatanTRmekan24
04-12-2008, 17:20   |  #18  
Yıllanmış Üye
100 mesaj
kylie

IBM’in Global Innovation Outlook Raporuna göre, internette güvenlik yazılımı olmayan bir bilgisayarın virüs kapması 20 dakikadan az sürüyor.

Toplantıların ardından IBM tarafından yayımlanan Küresel İnovasyon Raporunda (Global Innovation Outlook) ise sanal dünyada daha güvenli ortamlara kavuşulması için önerilere yer verildi.

Rapora göre, geçtiğimiz yıl 127 milyon kişinin kişisel bilgilerinin çalındığı sanal dünyada halen 1,4 trilyon kişi internet kullanıyor. Koruma sistemine sahip olmayan kişisel bir bilgisayarın internet üzerinde virüs kapması ise 20 dakikadan az sürüyor. Kablosuz aygıtların yüzde 83’ü mutlaka virüs kaparken, kullanıcı şifrelerinin yüzde 40’ı yalnızca 1 saat içinde kırılabiliyor.

Buna rağmen internet kullanıcılarının yüzde 63’ü, tüm erişimlerinde aynı şifreyi kullanmaya devam ediyor. Her 26,4 saniyede bir, bir otomobilin güvenlik sistemlerine sızılarak soygun gerçekleştiriliyor.

Ağ saldırılarının yüzde 84’ünün basit güvenlik önlemleriyle engellenebildiği belirtilen raporda, şirketlerin güvenlik sistemleri konusunda hayata geçirdiği yeni ve inovatif örneklere de yer veriliyor.

Arkadasim daha düne kadar dünya nüfuzü 6 Milyarken

Internet kullananlari Trilyona nasil cikarttiniz !

Bu demek oluyorki dünden bugüne 1394 milyar insan dogdu öylemi GülüşBeğendim

panda34
04-12-2008, 17:58   |  #19  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj
VatanTRmekan24
Arkadasim daha düne kadar dünya nüfuzü 6 Milyarken

Internet kullananlari Trilyona nasil cikarttiniz !

Bu demek oluyorki dünden bugüne 1394 milyar insan dogdu öylemi GülüşBeğendim

Billion'u trilyon diye yanlış çevirmiş Kahkaha
doğrusu 1.4milyar kişi olacak .

physfg
04-12-2008, 18:45   |  #20  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

yauwww kelle hesabı yapmayın örneğin bir kişinin evde 2 işte 4 pc si olabilir...tabi bu pc si olmayan kişileri geçer mi geçmez mi muamma .sadece geçme ihtimali var .ihtimal varsa sonuç da var...

mimar neo ya diyor ya "buraya gelmen çok düşük bir ihtimal olsada kaçınılmazdı"

anladın sen onu anladın :)

waybe
04-12-2008, 18:53   |  #21  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

windows kurduktan sonra kendi hazırladıdıgım gerekli pogramlar cdmi takar avira ile eset smart yüklerim işime bakarım ne olur ne olmaz

karaseymen
04-12-2008, 20:47   |  #22  
karaseymen avatarı
Yıllanmış Üye
135 mesaj
Hamit21
O halde yeri gelmişken sizden bir ricada bulunabilirmiyim?Şu anda Avast kullanıyorum,virüs,trojan vs.buluyor fakat sistemden silip atamıyor.Virüsü bulduğu anda yok edip sisteme zarar vermeyen bir Anti virüs programı tavsiye edebilirmisiniz bana..İlginize şimdiden teşekkür ederim.
"DEEPFREEZE"Yükle,bana dua et. Başka birşeye gerek yok.Ancaaaaak,kullanmasını iyi öğren. SABIRLIYSAN kullanırsın,yoksa kullanamazsın.

redwhite
05-12-2008, 20:19   |  #23  
Yıllanmış Üye
249 mesaj

paylaşım için yeşekürlrrrrrrr

Kapalı Hesap (91855)
13-12-2008, 01:40   |  #24  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

ben hiç böyle bişey yaşamadım
20 dakikada geçse 20 gün de geçse benim bilgisayarıma virüs girmiyor anti-virüs yüklemediğimde
eğer bilgisayarı bilinçli kullanırsan virüs girmez

Banned
14-12-2008, 17:57   |  #25  
Banlandı
180 mesaj

bu haberde bi yalan var bence dunyada 5 milyar isan olduguna gore nasil 1.4 trilyon kisi internet kullanir benim aklim almiyor yapay insan mi urettiler acaba