virüs bulaştı format attım silinmedi

HPQ-User
24-01-2009, 14:40   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

alper256 sormuş:
pcsime büyük bir ihtimalle internetten bir virüs bulaştı ilk başta antivirüsler temizlemeye çalıştım olmadı ondan sonra son çare format attım(virüsün silinmediğini görünce bir kaç kez daha attım) ama hala silinmedi.virüsten bahsedecek olursam görev yöneticisini kapatıyo kayıt defteri düzenleyecisini kapatıyo pc nin güvenli mod da açılmasını engelliyo bir antivir programı yüklediğim zaman 15-20 dk içinde programı kapatıyo ve bir daha(yeniden yükleme yapana kadar)açılmıyor.denediğim antivirler kasper,nod,avira,avast.pc yi bilgisayarcıya götürmeden kendim hallet istiyorum(tanıdığım bir bilgisayarcı olmadığı için beni yolarla diye güvenmiyom) eğer yardımcı olursanız çok sevinirim

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
2gb kingston ram amd athlon *2 işlemci

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1)

Ahmet_79
24-01-2009, 15:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

http://www.kullan.net/program_in ... emizleme-araci.html

birde bunları deneyin.

Barış
24-01-2009, 15:03   |  #3  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj

siz galiba kurulumu yaptıkdan sonra direkt eski bilgilerinse yedeklerinize veya ne biliyim hemen D diskine giriyorsunuz ve virüs tekrardan aktif hala geliyo böyle bilgilerinizi alıcaksanız güzelce c ye format attıkdan sonra KIS 2009 gibi antivürsleri kurup sisteminizi güzelce taramak yedeklerde dahil ve sonra o verilerinize ulaşmak

Metal_Milita
24-01-2009, 15:07   |  #4  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

Win32.SalityGen virüsü ve türevi virüslerdendir bunlar aynı dediğin gibi Görev yöneticisini ve kayıt defterini kapatır bu virüs anti virüs programlarınında kurulmasını engeller öemli bilgilerin varsa bu durumda diski çıkarıp başka makinede taramak lazım ama burada da Windows bozulacaktır muhtemelen sonra tekrar yüklemek lazım. Yedek falan ne varasa al diski komple formatla. Bu  virüsüde en iyi Kaspersky temizler nasıl oldu silemedin anlamadım

Son Düzenleme: Metal_Milita ~ 24 Ocak 2009 15:11
heza
24-01-2009, 15:13   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj
es-low
siz galiba kurulumu yaptıkdan sonra direkt eski bilgilerinse yedeklerinize veya ne biliyim hemen D diskine giriyorsunuz ve virüs tekrardan aktif hala geliyo böyle bilgilerinizi alıcaksanız güzelce c ye format attıkdan sonra KIS 2009 gibi antivürsleri kurup sisteminizi güzelce taramak yedeklerde dahil ve sonra o verilerinize ulaş
disklerimi yedeklediğim hiçbir dvdyi veya pc de virüs varken pc me taklıtığım hiçbir flaşbellek veya hafıza kartını taklamdım sürücüye driverler dışında hiçbişe girmedi ayrıca hem d ye hemde c format atmama rağmen gitmedi

Barış
24-01-2009, 15:45   |  #6  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj

:S komple c ve d ye formata ragmen gitmediyse...
bişi diyemem..

s_V_s
25-01-2009, 08:40   |  #7  
Yıllanmış Üye
317 mesaj

ala alaa çok enteresan

deişik bi vakaa

heza
25-01-2009, 14:03   |  #8  
Taze Üye
4 mesaj

hakikaten öyle nasıl hallederim?her türlü fikre açığım

kasai
25-01-2009, 14:11   |  #9  
Yeni Üye
42 mesaj
heza
hakikaten öyle nasıl hallederim?her türlü fikre açığı
mbr yi be bootu tekrar yazdırdınmı acaba fixboot fixmbr sırasıyla formatta mbr yazılmaz ok belki bundandır birde görev yöneticisindeki programlara tüm kullanıcılar için deyip bakarmısın garip bir exe varsa bakalım

Son Düzenleme: kasai ~ 25 Ocak 2009 14:13
ibrahim19
25-01-2009, 14:12   |  #10  
Yıllanmış Üye
635 mesaj

BİOSA YERLEŞMİŞ OLMABİLİR
BİOS FORMAT YEMEZ FORMAT ATMADAN ÖNCE D Yİ BİÇİMLENDİR VE SONRADA WİNDOWS KURARKEN C Yİ FORMATLIYORSUN YA İŞTE ORDA ÖNCE D SEÇ BÖLÜMÜ SİL SONRA TEKRAR BÖLÜM OLUŞTUR WİNDOSU KUR D YE HİÇ GİRMEDEN TEKRAR BİÇİMLENDİRMEK ZORUNDASIN ZATEN ONDAN SONRA Bİ ANTİ VİRÜS BİDE ANTİKEYLOGGER KUR TARAT DAHA OLMAZSA BENİ AŞAR.

Son Düzenleme: ibrahim19 ~ 25 Ocak 2009 14:15
icemanphoenix
25-01-2009, 14:15   |  #11  
Yıllanmış Üye
308 mesaj
heza
sürücüye driverler dışında hiçbişe girmedi ayrıca hem d ye hemde c format atmama rağmen

bu sayfada seninle aynı problemi yaşayan birsinin yazdıklarına bakılırsa, kıt kanaat ingilizcemle anladığım kadarıyla, bu virüs exe dosyalarını enfekte edebilmekte. (zira benzer bir exe enfekte eden bir virüsü yegenimin pc den temizleyene kadar canımız çıkmıştı. onda şanslıydık zira güncel bi antivirüs programı tüm temizliği başarılı bir şekilde yapmıştı) onun için format attıktan sonra hiçbir driverı yedeklerinden yükleme. internetten gerekli yerlerden temizlerini indir kur. asla yedeklerinde yer alan exe dosyalarını kullanma. ayrıca windowsu baştan yüklerken biçimlendirmeyi hızlı olarak değil normal biçimlendirme yap.
2. bir öneri olarak ise şunu söyleyebilirim. harddiskini başka bir pc ye tak. C ve D sürücünü 1kb bile boş yer kalmayacak şekilde ağzına kadar temiz dosyalarla doldur. mp3, film gibi. bu sayede o sürücüde virüsün kendisini saklayabileceği bir ortam kalmaz. çünkü tüm sürücüdeki eski verilerin üzerine yeni veriler yazılmış olur. ondan sonra diski kendi pc ne tak ve pc yi windows cd sinden başlatarak  C ye normal biçimlendirme ile format atarak windowsu yeniden kur. windowsu kurduktan sonra asla elindeki yedekleri kullanma ve tüm gerekli driverları sıfırdan netten indir. antivirüs programını eğer ücretsiz bi sürüm kullanıyorsan onuda netten temiz olarak indir ve kur. C ye temiz kurulum yaptıktan sonra eger hala virüs duruyorsa allah kolaylık versin derim.

heza
25-01-2009, 14:25   |  #12  
Taze Üye
4 mesaj
icemanphoenix

bu sayfada seninle aynı problemi yaşayan birsinin yazdıklarına bakılırsa, kıt kanaat ingilizcemle anladığım kadarıyla, bu virüs exe dosyalarını enfekte edebilmekte. (zira benzer bir exe enfekte eden bir virüsü yegenimin pc den temizleyene kadar canımız çıkmıştı. onda şanslıydık zira güncel bi antivirüs programı tüm temizliği başarılı bir şekilde yapmıştı) onun için format attıktan sonra hiçbir driverı yedeklerinden yükleme. internetten gerekli yerlerden temizlerini indir kur. asla yedeklerinde yer alan exe dosyalarını kullanma. ayrıca windowsu baştan yüklerken biçimlendirmeyi hızlı olarak değil normal biçimlendirme yap.
2. bir öneri olarak ise şunu söyleyebilirim. harddiskini başka bir pc ye tak. C ve D sürücünü 1kb bile boş yer kalmayacak şekilde ağzına kadar temiz dosyalarla doldur. mp3, film gibi. bu sayede o sürücüde virüsün kendisini saklayabileceği bir ortam kalmaz. çünkü tüm sürücüdeki eski verilerin üzerine yeni veriler yazılmış olur. ondan sonra diski kendi pc ne tak ve pc yi windows cd sinden başlatarak  C ye normal biçimlendirme ile format atarak windowsu yeniden kur. windowsu kurduktan sonra asla elindeki yedekleri kullanma ve tüm gerekli driverları sıfırdan netten indir. antivirüs programını eğer ücretsiz bi sürüm kullanıyorsan onuda netten temiz olarak indir ve kur. C ye temiz kurulum yaptıktan sonra eger hala virüs duruyorsa allah kolaylık versin derim.
beyler elimde orjinal vista cd si vardı son olarak onu yükleyeyim dedim dün gece onu kurdum(format atmak canımı sıktı ama)şu ana kadar bir sorun yok ayrıca driverler orjinal cd den kopya falan değil o yüzden onlara güveniyom hala flaş bellek falan takmadım bütün cihazlarımı başka bir pc de formatlayıp kullancam şuan da chip dergisinin yanında verilen dvd deki kasperi kuruyom(indirip temiz bir cd ye ata bileceğim pc yok)herşey şu anda yolunda önerileriniz için saolun bir terslik olursa bildiririm.

jixxmann
25-01-2009, 20:43   |  #13  
Taze Üye
1 mesaj

olursa bildiririm.