Virüs bulaştı. Ne Yapabilirim?

HPQ-User
10-01-2009, 13:12   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Dertli.. sormuş:
Bilgisayarıma büyük ihtimalle virüs bulaştı. Dosyaları açamıyorum. Oyunlar takılıyor. Windows Media Player video ve sesleri açamıyor. Yavaş yavaş sorunlar artıyor. Virüs taraması yaptırdım. Ama sorun devam ediyor. Ne yapabilirim?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Hp Pavilion Ze2000 model bir laptop kullanıyorum. 2-3 günden beri bu sorunu yaşıyorum.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; InfoPath.1; .NET CLR 2.0.50727)

SAİNT
10-01-2009, 13:21   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

burdan kasper indirebilirsin
yada burdan avira yükleyebilirsin

ozanaab
10-01-2009, 13:33   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,434 mesaj

hiç biri düzeltmez fgormat atmalsn. başka bi yolu yok.. hem c ye hem de d ye format atacan ve bilgisayarında bulunan her şeyi silecen. başka türlü çözülmez.
ayrıca biligsayarında yedeklediğin bi dosyayı komple format attıktan sonra yeniden yüklersen yine aynısı olur. aynı sorunu ben de yaşadım zamannda. başka yolu yok. şimdiden geçmiş olsun ve kolay gelsin diyorum...

piRe_
10-01-2009, 17:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

Biraz klasik bir cevap olacak ama formatlamayı en son seçenek olarak düşünün. İlk önce antivirüsünüzü devre dışı bırakarak güvenli modda Combofix ile taratın, ardından güncel bir antivirüs, anti-malware gibi yazılımlarla sisteminizi ve diğer D: E: gibi yedek sürücülerinizi tekrar gözden geçirin.

Tüm bu işlemlerden sonra önemli dosyalarınızı farklı bir sürücüde toplayın. Yukarıdaki önerilerim sonucunda sisteminizde düzelme olurda memnun kalırsanız formatlamadan kullanmaya devam edebilirsiniz. Şayet memnun kalmazsanız C: sürücüsünü kurulum aşamasında silerek yeni partition oluşturarak Windows yüklemelisiniz. Bu yükleme sonrasında ilk olarak antivirüs yükleyin ve güncelleyin. Antivirüs yükleyene kadar diğer yedeklerinize asla dokunmayın hatta onların bulundukları sürücüleri açmayın.

İhtiyacınız olan programları forumda yada nette bulabilirsiniz. Kolay gelsin.