Virüs, konuşmalara kulak misafiri oluyor!

CHIP Online
04-09-2009, 17:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Kişisel bilgileri çalan virüslerin yanına artık konuşmaları dinleyen virüs de eklendi!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/viru ... i-oluyor_15026.html

Resimlerle: Her keseye uygun 3G cep telefonları

Symantec yetkilileri düzeli olarak tespit ettikleri virüsleri ve özelliklerini kamuoyu ile paylaşıyorlar.

Firmanın sık sık güncellenen güvenlik blog sayfasında bu kez sıra dışı bir virüs bilgisi yayınlandı. Bu virüs PC'lerdeki bilgileri çalmaya çalışan kuzenlerinden bir konuda ayrılıyor; bu kez hedefi yazılı bilgiler değil sesli olanlar.

Symantec'in duyurduğu bu yeni virüs PC'lere bulaşarak Skype hizmeti kullanan ve VoIP üzerinden sesli konuşma yapan kullanıcıların ilettikleri ses dosyalarını kaydediyor ve kaydedilmiş bu dosyayı çalıyor.

Symantec, virüsün Skype'ın yapısını veya Skype kaynaklı bir güvenlik açığını kullanmadığını fakat çok geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından tercih edildiği için Skype'ı hedef aldığını açıkladı. Uzmanlar bu ve benzeri virüslere karşı sağlıklı bir koruma sağlayabilmek için anti virüs programlarının sürekli güncel tutulmasını tavsiye ediyorlar.

Tüm konu: Virüs, konuşmalara kulak misafiri oluyor!

İzleyin: Böyle işkence görülmedi!

Resimlerle: Her keseye uygun 3G cep telefonları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Skype ve benzeri programlar sizce ne kadar güvenli?

Mustafa@PC
04-09-2009, 21:36   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Bu tür virüsler etkili ise güvensiz demekki :)

ismet35
04-09-2009, 22:16   |  #3  
ismet35 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,037 mesaj

Kullanmıyorum,kullananlar düşünsün...

eolos
05-09-2009, 10:10   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,036 mesaj

ben kullanıyorum ozel şeyler konusmadığım içinde güvenlik benim için pek sorun değil