virusle başım dertte lütfen yardım

desimal
12-01-2008, 21:13   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

arkadaşlar merhaba; geçen arkadaşım bilgisayarından birkaç dosya aldım ve bilgisayarıma yükledim ancak onun bilgisayarımda virus varmış benim bilgisayarıma bulaştı avast home kullanıyordum beni uyarmadı...virus gizli dosyaları gizliyor birdahada düzeltemiyorum araçlardan gizli dosyları göster diyorum uygula diyorum ama yinede gizli dosyları göstermiyor birçok virus programı kullandım..

kullandığım ve bir sonuç alamadığım programlar

nod32 2007
CCleaner 2008
kaspersky 2007
advacedcare windows
ad-aware
avast

bu programları kurdum üstüne üstlük birde bilgisayar format attım yinede kurtulamadım sizden yardım istiyorum
gizli olan dosylarım benim için çok önemli saygılar yadımlarınız bekliyorum.

Papatyasever
12-01-2008, 21:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Bilgisayarını güvenli modda tarat. Olmadı HDD'ni sök ve başka bilgisayara bağlayarak tarat. Daha da olmazsa formattan başka şansın kalmıyor. Bu arada belki virüs silinmiştir ama bıraktığı hasar kalıcı olduğu için hala aktif sanıyorsundur.

BOOMFUNKMCS
12-01-2008, 22:55   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

pardon anlamadım,format attın halen kurtulamadın :) bence sen o formattan sonra tüm dosyalarından oldun tabi nasıl formattın bilemiyorum :D

kullandığın güvenlik yazılımları kesim çözüm olurdu ancak kullanımını yapamamışsın.geçmiş olsun.

Papatyasever
13-01-2008, 02:03   |  #4  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Mesajın sonunda "format attım hala aynı" yazdığını BOMFUNK'un mesajını okuyunca farkettim. Başlat-çalıştır gelen pencereye regedit yaz. Açılan pencereden aşağıdaki yolu izle.
HKCU\software\microsoft\windows\currentversion\explorer\advanced
Advanced başlığına tek tıkla ve sağdaki pencereden "hidden" başlığına çift tıkla. Görünen değeri 1 yap tamam de kapat. Sonra gizli dosyalarını kontrol et. Olmazsa gizli dosyaların hala olduğu yerde olduğundan eminsen ve yerlerini ve isimlerini biliyorsan başlat-çalıştır ve dosyanın yolunu yaz. Format attığına göre C'de zaten dosya olamaz. Dolayısıyla  Kapadokya gezisinde çektiğim resimleri D'de gezi resimleri diye bir klasör oluşturup onun içindeki kapadokya adında bir klasörün içine kaydetmiş olayım.Bu durumda Çalıştır'ı açıp D:/gezi resimleri/kapadokya yazınca o klasör gizli bile olsa açılması gerekir. Bunları bi dene bakalım...

Son Düzenleme: Papatyasever ~ 13 Ocak 2008 02:10
omer_6134
13-01-2008, 02:59   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj

Format atılınca nasıl silinmiyor onu anlamdım.Kullandığın virüs koruyucularıda birbirinden güzel hele nod32 ve kasperky çok iyi.Onlar bile virüs bulamadıysa.........

Papatyasever
13-01-2008, 13:18   |  #6  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

İlk yazısında dosyalarım çok önemli dediğine göre sanırım dosyalarını korumak için tam bir format atmamış. Zayıf bir ihtimal olmakla beraber virüs'ün kaynağı D'deki bir dosya ise C'formatlandıktan sonra yeniden aktif olma ihtimali var.

black_flood
13-01-2008, 16:17   |  #7  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

arkadaşın anlattığı mbr virüsü türevi bu virüsler en zor silinen türdür siz sildiğinizi sanarsınız aylarca uyur format atrarsınız ve sonra yine karşınıza çıkabilir.aynı çernobil virüsü mantığı onuda silemiyorsunuz eğer ilk fabrika çıkışında yerleşmiş ise sisteme.dupator virüsü en belalı virüs örneği hem diske yerleşiyor hemde siz onu silip çıkarmaya kalkar iseniz sektörleri bozup donanımın kullanılmaz hale gelmesi için bad sektor oluşturuyor.bu tip virüslerde geleneksel antivirüs çözümleri hiçbir çözüm üretemez bunuda baştan belirteyim.
sadece linux işletim sistemi ile ntfs vede fat dosya biçimi kullanılmadan atılıan format ve kurulum sonrası virüsten kurtulunulur ama yedekleride bir dvd 'ye yedekle çünkü virüs yedeklerinde çok yüksek ihtimallen.ondan sonra linux ile fdisk sonrasında ise linux format at sorunun çözülür kolay gelsin.

desimal
13-01-2008, 21:26   |  #8  
OP Taze Üye
4 mesaj

merhaba sorunu anlayan ilk arkadışımsınız...dediğinizi yapıcam ama daha önce hiç linux kullanmadım biraz daha detaya inerseniz sevinirim.

black_flood
14-01-2008, 12:13   |  #9  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

kurulum gerektiren 1 adet linux cdsi edinmen klazım kurulumunda windows xp yada vistadan hiçbir farkı yok grafiksel arayüz ile aç seçeneğini seçersen.orda disk bölümlerini silip yeniden oluşturduktan sonra kurulum için formatla seçeneğinde 4 adet dosya sistemi biçimi gelecek sen fat vede ntfs olmayan dosya biçimlerinden herhangi birini kullanıp formatladıktan sonra sorun çözülür.ayrıca sonra yine xp cdsi ile yeniden bölümleri oluşturup kurabilirsin.sonrada hiçbir yedeği geri almadan makinan nasıl bilmiyorum ama panda 2008 megadetection trupreventi kur güncellle makineyi bayacaktır ama virüsü tam keşfedip engellemen için şart.full kurulum yapmalısın minimum yada manuel yapma standart kurulum yap.yedekleri alırken temizleyecektir virüsü ama kesinlikle pandayı güncellemeden yedekleri aktarmayı deneme.