Virüslerden Kurtulamıyorum

yusuf84
20-05-2014, 23:06   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Aradaşlar bilgisyar mis gibi çalışıyordu.Birgün arkadaştan FIFA 14 aldım.Olan ondan sonra oldu.C,D ve E ye bulaştı.Virüs .exe ve .pif uzantılı dosylar oluşturuyordu.Bilgisayarı güvenli modda açtım,D yi biçimlerdim,E deki dosyalarımı D ye attım,sonra E yide biçimlendirdim ve bilgisayara format attım.Virüs kalmaması gerekiyordu ama hala Windows malware detected diyor.Yardıma ihtiyacım var.Şimdiden teşekkürler.

LENO7
20-05-2014, 23:16   |  #2  
LENO7 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj

Format attığın halde virüs silinmediyse HDD sıfırla bence. Sıfırlayamazsan Bitdefender, CombofixEmsisoft gibi çesitli anti programlarıyla tarama yap. 

Not: Önemli dosyaların silinebilir.

Son Düzenleme: LENO7 ~ 20 Mayıs 2014 23:50
yusuf84
20-05-2014, 23:22   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj
Alıntı: LENO7  
Format attığın halde virüs silinmediyse HDD sıfırla bence. Sıfırlayamazsan Bitdefender, CombofixEmsisoft gibi çesitli anti programlarıyla tarama yap. 

Not: Önemli dosyaların silinebilir.

Harddiski nasıl sıfırlayacam da bir suru dosya var:-(

mehmet_93
21-05-2014, 23:59   |  #4  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
593 mesaj

Benden sana güzel bi fikir olsun ama sonuna kadar oku. Linux indir live cd li olanından ve masaüstü desteği olanından basit bi tane (beini, kali v.s)  sonra o live cd ile pc yi aç (c-d-e olduğunu varsayarak) mesela önce d yi e ye yedekle sonra d yi biçimlendir.sonra e dekileri d nin içinde bir klasör açıp içine at ve e yi de biçimlendir.c deki önemli şeylerini de d ye klasörün içine al ve c yi de biçimlendir. Son durum itibariyle dosyaların d de bi klasörün içinde kalmış ve diğer disklerinde tertemiz olacak. c ye veya e ye sistemini kur ama d nin içindeki klasörü hiç açmadan avira-kaspersky gibi güçlü bir anti yükle ve yine klasörleri hiç açmadan bi güzel tarat. Bu durumda bile bulaşabilen virüs kalmayacaktır :) (Tabi antivirüsü yüklemek için flash v.b takma takacaksan bile kendi bilgisayarından değil temiz olduğundan emin olduğun bir bilgisayardan at flasına dosyaları ve kendi pc ne hiç takma formattan sonraya kadar) yine yapamazsan yine yaz veri kaybına hiç gerek yok yeter ki nasıl çözebilcegini bil.(ek olarak virüsün formattan sonra bulaşma sebebi d ve e deki yedeklerini oluştururken onlarda kalan kalıntılardır. Ve disk e girmeye kalkınca tekrar aktif olmuşlardır)

Son Düzenleme: mehmet_93 ~ 22 Mayıs 2014 00:02
black_flood
22-05-2014, 00:37   |  #5  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
Alıntı: mehmet_93  
Benden sana güzel bi fikir olsun ama sonuna kadar oku. Linux indir live cd li olanından ve masaüstü desteği olanından basit bi tane (beini, kali v.s)  sonra o live cd ile pc yi aç (c-d-e olduğunu varsayarak) mesela önce d yi e ye yedekle sonra d yi biçimlendir.sonra e dekileri d nin içinde bir klasör açıp içine at ve e yi de biçimlendir.c deki önemli şeylerini de d ye klasörün içine al ve c yi de biçimlendir. Son durum itibariyle dosyaların d de bi klasörün içinde kalmış ve diğer disklerinde tertemiz olacak. c ye veya e ye sistemini kur ama d nin içindeki klasörü hiç açmadan avira-kaspersky gibi güçlü bir anti yükle ve yine klasörleri hiç açmadan bi güzel tarat. Bu durumda bile bulaşabilen virüs kalmayacaktır :) (Tabi antivirüsü yüklemek için flash v.b takma takacaksan bile kendi bilgisayarından değil temiz olduğundan emin olduğun bir bilgisayardan at flasına dosyaları ve kendi pc ne hiç takma formattan sonraya kadar) yine yapamazsan yine yaz veri kaybına hiç gerek yok yeter ki nasıl çözebilcegini bil.(ek olarak virüsün formattan sonra bulaşma sebebi d ve e deki yedeklerini oluştururken onlarda kalan kalıntılardır. Ve disk e girmeye kalkınca tekrar aktif olmuşlardır)

mantıklı bir yaklaşım ve iyi bir çözüm ayrıca antivirüslere ait live cd' leride deneyebilirsin virüsten kurtulmak için Linux ile uğraşamam dersen.

mustafa2116
22-05-2014, 02:22   |  #6  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

bilgisayarım üzerine sağ tıklayıp yönete tıklayın
bilgisayar yönetimi alanına girip disk bölümüne geçiniz.

hangi diske kopyalama yapmak istiyorsanız bu işlem için farklı explorer  programları kullanmanız yerinde bir karar olabilir ken  diski tamamen formatlayıp  dosyalarınız öyle kopyalamak mantıklı olacaktır.

hangi diski depo amaçlı kullanmak istiyorsanız  o diskin içine bilgilerinizi ve belgelerinizi atınız. yönetim>depolar sekmesinden  depo amaçlı diskinizin sürücü harfini kaldırınız.

NOT: Bu işlemde  diskinizin boyutunu bir yere MUTLAKA NOT ALNIZ...

Normal format için dvd nizi takın ve formatınızı atmak için MBR dahil sistem diskini ve diğer diskleri BİÇİMLENDİRİNİZ...
Disk biçimlendirimini yaparken depo için kullandığınız isimsiz  diskinizi silmeyiniz.
isimsiz diskinizi boyut miktarından anlayabilirisiniz.

NOT: Format esnasında diskleri silip tekrar disk üretmeyiniz. bu depo diskinizin bozulmasına neden olabilir. Sadece biçimlendiriniz.

formatlama işlemi bittikten sonra işletim sisteminiz otomatik disk tanımı yapacaktır.
İhtimaller gereği  diskinizi hemen açmayınız önce virüs koruyucunuzu kurun ve  taramadan geçirtiniz.

eğer diskiniz yerinde değilse harf işletim sistemi tarafından eklenmemiş olabilir. Yönetim konsolundan harfinizi belirleyip  diskinizi etkin hale getiriniz ancak   diski açmadan önce mutlaka virüs koruyucu taraması yapınız.

tüm yolları denediğiniz halde diskiniz o bölgede değilse  yanlış diskleri silmişsiniz demekir.

Son Düzenleme: mustafa2116 ~ 22 Mayıs 2014 02:24
Ahmet Serdar
28-05-2014, 20:00   |  #7  
Ahmet Serdar avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
204 mesaj

İstersen özelden bit defender full atabilirim 187 günlük mü ne.