Virüsten sonra bir garip Google Chrome

Helvetica
27-11-2016, 10:00   |  #1  
Helvetica avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhabalar. Dün bilgisayarıma virüs bulaştı. Bugün birtakım uğraşlar sonucu kısman eski haline döndürebildim sistemi. Fakat Google Chrome ilginç bir tavır sergilemekte. Kendisini açmaya çalıştığımda görev çubuğunda farklı bir simge ile açılıyor. Ve bu simgede açılan tarayıcı içerisinde olması gereken bilgilerim, favorilerim, sayfa kayıtlarım yok.

Ayrıca Görev Yöneticisinde 5-6 farklı Google Chrome işlemi yürütülüyor. Hepsinin dosya konumu da aynı yere çıkıyor.

[Program Dosyaları (x86) > Google > Chrome > Application > chrome.exe]

Sanırım her bir sekme için ayrı bir işlem yürütüyor.

Ekran görüntüleri ile durumu şöyle anlatabilirim;

1. Standart Google Chrome kısayolum (En son ziyaret edilen sayfalar görünmekte)

2. Tıklandığında açılan (Programı dosya konumundan da açsam sonuç aynı)

3. Sağ tıkladığımda bu tarayıcıya ait hiçbir geçmişinin olmadığını görüyorum

4. Cidden de hiçbir geçmiş yok

5. Görev Yöneticisi birkaç farklı Google Chrome işlemi yürütüyor

Virüs bulaştıktan sonra izlediğim adımlar.
Şu üzerinde Çin alfabesiyle textler barındıran sinir bozucu Trojanlardan yedim bir dolu. Bir yandan Windows Defender ile tarama yapıp bulunan ögeleri karantinalayıp diğer yandan Görev Yöneticisinden işlem yapan ve sürekli bir yenisi açılan yabancı uygulamaları sonlandırırken aynı zamanda da C diskimin dizinlerini araştırıp yabancı uygulamaları uninstall etmeye çalışarak baya bir saç baş yoldum. Yaklaşık 2 saat sonunda ortalık biraz durulmuş görünüyordu. Malwarebytes indirip tarama başlattım ve bulunan ögeleri silip bilgisayarı yeniden başlattım. Başlamadı. Sanırım sistem dosyaları silinmişti. Hemen güvenli moddan başlatıp kalan son birkaç şüpheli dosyayı gözden geçirdikten sonra sistem geri yükleme yaptım.

Açıldıktan sonra herşey başlaması gerektiği gibi başladı. Trojan uygulamalar yoktu. Ya da öyle miydi? Bilmiyorum. Malwarebytes taraması sonucu tehdit bulunamadı. Dikkatimi çeken tek şey Google Chrome oldu şu an.

İlgi için teşekkür ederim.

Sistem Bilgilerim
  • Lenovo Z510
  • Windows 8.1 Home 64-bit
  • Intel Core i5
  • nVidia
  • Google Chrome
  • - Kullanmıyorum -
  • 8 GB
  • - Bilmiyorum -
  • - Bilmiyorum -
Helvetica
27-11-2016, 18:33   |  #2  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Nasıl çıkarım bu işin içinden, var mı bir çözüm önerisi olan?

White-Fox
28-11-2016, 02:23   |  #3  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Chrome hızlı çalışmak için birden fazla runtime oluşturur yani görev yöneticisinde bir kaçtane google chrome görünmesi normal.Virüs konusuna gelince genelde adware tipindekiler chrome u etkiler anti-spyware ve malware taraması yapın virüs taramasıda yapın güzelce bir temizleyin.Ayrıca google chrome ayarlarına bakın geçmişi tutmamasını söylemişseniz yada herhalgibir şekilde o şekilde ayarlanmışsa geçmişi kaydetmiyordur.Kolay Gelsin..