Vista 5+1 Sorunu

grkmsvk
09-04-2007, 18:11   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Merhaba Arkadaşlar...

Asus P4P800S anakartım var.Ve Logitech 5+1 sistemin var.Şİmdi şöyle bir sorunum var.Vistayı kurdum sonra müzik dinlemek istediğimde dinleyemedim.Hemen vistanın tüm güncelleştirmesini yaptım ve o sırada SoundMAX ı da yükledi.Şimdi tamam müzik dinliyorum ses geliyor vs vs.Fakat şöyle bir sorunum var.Ses geliyor ama sadece 2 hoparlörden geliyor sağ ve soldan..arkalardan ve subwooferdan ses gelmiyor.5+1 in hepsi çalışmıyor.Bu sorun sizce nedendir ne yapmam gerekir.Ayrıca bazen film seyretmek isterken Windows Media Playerda açıyorum filmi hiç ses gelmiyor.Farklı bir program kullanıyorum onda ses geliyor.Acaba bunlara ne gibi bir çözüm var..Bekliyorum..

Şimdiden teşekkürler...

Borga-x
09-04-2007, 18:15   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Film izlerken ses gelmemesinin nedeni AC-3 codeclerının olmamasından. sana tavsiyem google'da k-lite codec pack dosyasını aratıp download etmen ve kurman. İkincisi müziği winamp'ta dinliyorsan Erkanç'ın herkese onerdiği DFX plugınını indir ve keyfine bak.

grkmsvk
09-04-2007, 18:20   |  #3  
OP Taze Üye
10 mesaj

Anladım fakat nerde dinlersem dinliyim 2 hoparlörden ses geliyor diğerlerinden gelmiyor işte sorun orada ?

erkanc
09-04-2007, 18:30   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

borga-x çok iyisin olayı bitirdin windows media player ile de bunu halledebileceğin codec var aynı dfx pluinin wmp için olanıda var inndir

Borga-x
09-04-2007, 18:31   |  #5  
İlk Maestro
11,767 mesaj

O zaman ya speakerın stereo yada kablolarını yanlış takıyorsun.Eğer speaker marka model söylesen daha iy yardımcı olurum.

grkmsvk
09-04-2007, 19:06   |  #6  
OP Taze Üye
10 mesaj

Kablolar doğru ondan eminim hiç yerlerini değiştirmedim xpde de böle çalışıyordu zaten.

Ses sistemi Logitech 5+1
Anakart Asus P4P800S
Ses kartı Onboard AD1888 Audio

başka bişey lazımmı ?

Borga-x
09-04-2007, 21:22   |  #7  
İlk Maestro
11,767 mesaj

hmm
ses kartının sürücülerini tekrar yukleyebilirsin. Ve ses kartının uygulamasından kabloları kontrol et. Aklıma gelen herseyı söyledim. Eğer imkanın varsa ses sistemini baska bir makinada denemenı tavsıye edeceğim.

Son Düzenleme: Borga-x ~ 09 Nisan 2007 21:22
baycep
09-04-2007, 21:34   |  #8  
Taze Üye
4 mesaj

benim anakartım P5b 745,   vistada birtürlü 5+1 ses alamadım philips hoparlörlerim var..yardımcı olan yada ses alabilen varmı

Borga-x
09-04-2007, 21:37   |  #9  
İlk Maestro
11,767 mesaj

walla yukarıda aklıma gelenlerı yazdım. Bu arada vista filmlere 5+1 desteğini sadece Creative X-fi ses kartlarına verıyor. Aklınızda bulunsun.Yanı herhangı bır ses kartından bundan sonra 5+1 ses alamazsınız.Forumda bu konu hakkında yakın bir zamanda yazı yazmıstım bır arkadasınıza

musti868
09-04-2007, 21:53   |  #10  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

Arkadaşım önce Denetim Masası / Donanım ve Ses deyip Ses i aç. Karşına Ses başlıklı bir pencere gelecek. Oradan Hoparlörler i sağ tıklayıp Hoparlörleri Yapılandır de. Sonra karşına Hoparlör Kurulumu başlıklı bir pencere çıkacak. Ordan 5.1 Surround seçeneğini işaretleyip "sına" de. Sınama sırasında bütün hoparlörlerden sesin gelip gelmediğine dikkat et. Hepsinden ses geliyosa problem yok. Şimdi aynı pencerede ileri de.Burada "Orta,Subwoofer,Arka Çift" yazan yerleri işaretle ve ileri de.Burada ise "Ön sağ ve sol, Saran ses hoparlörleri" seçeneklerini işaretlesende olur işaretlemesende. Artık ileri deyip son u tıkla. Umarım bu sorununu çözersin. Ben Creative Soundblaster Audgy 2 ZS kullanıyorum. 5.1 ses alıyorum. Hiçbir problem yok.

grkmsvk
10-04-2007, 09:48   |  #11  
OP Taze Üye
10 mesaj

musti arkadaşım açıklaman için çok teşekkür ederim fakat bu dediğini ben yapmıştım.Fakat sorun orada SINA dediğim zaman sadece ön 2 hoparlörden geliyor başkada birinden ses gelmiyor :( yardımcı olun lütfen

musti868
11-04-2007, 10:51   |  #12  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

AAAAAAAAKızgın Acaba problem nerden kaynaklanıyor? SoundMax ses sürücülerini de internetten güncellemişsin. Peki şimdi sana 2 sorum olacak.

1) Bilgisayara bir DVD başlığı ya da 5.1 kanallı herhangi bir medya takıp oynattığında ses yine 2 kanallımı geliyor?

2) 1. soruya yanıtın hayır ise, SoundMax de Creative deki gibi CMSS (Creative Multi Speaker System) ye benzer bir ayar var mı?

Eğer 5.1 kanallı bir DVD medyası taktığında yine 2 kanal ses geliyorsa ve hoparlörlerinin bağlantıları hatasızsa problem çok büyük bir ihtimalle ses kartından kaynaklanıyor. Yani Vista sanırım SoundMax de 5.1 kanal desteği vermiyor. MP3 ler 2 kanaldır ve ben de Creative ses kartımda CMSS yi açmazsam eğer ben de 5.1 kanal ses alamıyorum MP3 lerden. Ama DVD lerden CMSS yi açmasam bile 5.1 kanal ses alıyorum. Çünkü DVD medyaları 5.1 kanaldır. Yani MP3 ler gibi değiller. Neyse ben yine çok yazdım. Sen gene bi uğraş bakalım ne olacak.İyi şanslar. Merakla bekliyorum.

Borga-x
11-04-2007, 11:10   |  #13  
İlk Maestro
11,767 mesaj
Borga-x
walla yukarıda aklıma gelenlerı yazdım. Bu arada vista filmlere 5+1 desteğini sadece Creative X-fi ses kartlarına verıyor. Aklınızda bulunsun.Yanı herhangı bır ses kartından bundan sonra 5+1 ses alamazsınız.Forumda bu konu hakkında yakın bir zamanda yazı yazmıstım bır arkadasını
anladın sen onu musti

grkmsvk
11-04-2007, 17:48   |  #14  
OP Taze Üye
10 mesaj

Şimdi musti...

Ses kartım 6+1 e kadar destekliyor.
Fakat vista bu kartı destekleyip 5 kanaldan ses veriyormu orasını bilmiyorum :((
Ya şimdi filmi geçelim aslında 2 sorun yazdım ben baya karıştı durum.Şöyle diyelim.Bunu çözersek diğerinide çözeriz.
Ben xp kullanırken driver i yükleyip denetim masasından soundmax ayarlarından 5+1 i seçiyordum.Ve winampta yada media playerda mp3 dinlediğimde 5 kanalda aktif idi.Daha sonra vista kurdum soundmax güncelleştirilmesini başarıyla yaptım.Denetim masası ses ayarlarından 5+1 i seçtim ve tamam dedim.Ondan sonra sına dedim sadece ön hoparlörden geldi.Winamp a yada media player da mp3 dinlediğimdede gene aynı ön 2 hoparlörden ses geliyor ve artık ben çıldırmak üzereyim :) denemediğim şey kalmadı..

Musti sen bunu çözeceksin inanıyorum bekliyorum... ;)

Borga-x
11-04-2007, 17:52   |  #15  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Bekleme devam et :D

bultar
12-04-2007, 03:37   |  #16  
Yeni Üye
22 mesaj

Daha once benimde basıma gelmişti Beta versiyonlarda ve ilk cıktıgında cozememiştim sorunu. Fakat şöyle bişey vardı. Media player olsun winamp olsun sistem sesleri olsun hepsi 2 kanaldan geliyordu. Fakat sınama ekranında ustune tıklayınca (misal sag arka hop.) sesi veriyordu. Eger sorunun bunun gibiyse SoundMax in Vista için sürücü güncellemesini beklemekten baska caren kanımca yok.

musti868
12-04-2007, 12:57   |  #17  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

Arkadaşım bir de Hoparlör Özelliklerinde Düzeyler sekmesi var. Ordan her ayarı full e getir. Yani bütün sesleri sona çıkar. Gelişmiş Sekmesinden de
Özel Kullanım Modu altındaki 2 ayarıda işaretleyip etkinleştir.
Sinyal geliştirmeleri altındaki "Ses Geliştirmelerini Etkinleştir" seçeneğini de etkinleştir.
Sonra tekrar "sına" de. Eğer gene olmazsa ses kartı terfisi yapman gerekecek. Ben de o kadar para verip Creative Soundblaster Audgy 2 ZS almıştım.Vista bu kartta 5.1 desteği veriyo ama XP deki gibi tatmin edici değil.Hatta ben Creative Megaworks THX 550 ses sistemini bile almıştım. XP deki gibi ses kartımı yönetemiyorum.Yeni sürücüleri dört gözle beklicem çaresiz.

Borga-x
12-04-2007, 12:59   |  #18  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Ne yazıkki yenı surucu audiogy kartlarına gelmeyecek elinde patladı o ses kartı
aynısı bende de var :D bendeki de patladı Ancak X-fi ses yongası olanından alman lazım. Sakal var ama dinleyen yok

musti868
13-04-2007, 15:21   |  #19  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

Ya X-Fi de çok pahalı Borga-x. Yanlış anlama biz seni dinliyoruz. Dediğin doğru. Yeni X-Fi sürücüleri 5.1 sesi OpenAL sürücüleri üzerinden veriyo. Fakat ben nerden bulduysam ve indirdirdiysem bilmiyorum, Denetim Masaı/ Program Ekle Kaldır da OpenAL drivers var. Belkide Audgy 2 ZS nin son sürücüsünü kurarken o da otomatik kuruldu. Bi oyun yükleyip denemek istiyorum. Bakalım 5.1 ses alabilecekmiyim. Şuan Media Player dan 5.1 ses alıyorum.

musti868
13-04-2007, 16:18   |  #20  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

Yüzüklerin Efendisi-Kralın Dönüşü oyununu yükledim. Oyunun ses ayarlarına girdiğimde 3D SES i seçebiliyorum ama 3D+EAX ı seçmeme izin vermedi.Ses Donanımım EAX ı desteklemiyormuş. Halbuki kartım Audgy 2 ZS ve bu kart EAX 4.0 destekli. Demekki Vista da Audgy ses kartları için EAX desteğide yok. Neyse....
Bi X-Fi falality falan almak gerekecek heralde. Ya da Asus un yeni çıkaracağı donanımdan DTS ve 3D ses destekli 24 Bit ses kartını almak gerek. Bu kart X-Fi ye meydan okuyacakmış okuduğum habere göre.

ScienceNET
13-04-2007, 19:32   |  #21  
Yıllanmış Üye
787 mesaj

Selam.Musti arkadaşın dediği doğru.Sanıyorum ses sürücüsünden kaynaklanıyor.Bende Creative Sound Blaster Audigy Value var.Hiç bir sorun yok.Mükemmel 5.1 keyfi devam ediyor.Kardeş. eğer 5.1 hoparlör kullanıyorsan sana creative'i şiddetle öneriyorum. Hem çokta pahalı değil...

ridvan_22
21-05-2007, 13:32   |  #22  
Taze Üye
1 mesaj
grkmsvk
Merhaba Arkadaşlar...

Asus P4P800S anakartım var.Ve Logitech 5+1 sistemin var.Şİmdi şöyle bir sorunum var.Vistayı kurdum sonra müzik dinlemek istediğimde dinleyemedim.Hemen vistanın tüm güncelleştirmesini yaptım ve o sırada SoundMAX ı da yükledi.Şimdi tamam müzik dinliyorum ses geliyor vs vs.Fakat şöyle bir sorunum var.Ses geliyor ama sadece 2 hoparlörden geliyor sağ ve soldan..arkalardan ve subwooferdan ses gelmiyor.5+1 in hepsi çalışmıyor.Bu sorun sizce nedendir ne yapmam gerekir.Ayrıca bazen film seyretmek isterken Windows Media Playerda açıyorum filmi hiç ses gelmiyor.Farklı bir program kullanıyorum onda ses geliyor.Acaba bunlara ne gibi bir çözüm var..Bekliyorum..

Şimdiden teşekkürler...

sonvurgun
07-06-2007, 19:35   |  #23  
Yeni Üye
22 mesaj

arkadaslar bende vısta yukledım ve coklu ortam ses denetleyıcısı guncellestırıyor ama bulamıyor cok yardıma ıhtıyacım var

cell-o
08-06-2007, 09:32   |  #24  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

iyi güzelde asus daha soundmax için vista alakalı hiç bir şey çıkarmamış.onu beklemek zorundasınız.mantiken zaten şuu beliritiyim.zaten windows xp işletim sistemi olsun.zaten windows kendi sound inf dosylarını kullandığında zaten 5.1 ses sistemiden  nasıl ki 2 hoparlörden ses geliyor.bu vista iöçinde geçerli yani soundmaz vista driverlarını çıkarsın asus firması sonra 5.1 sesi alırsınız.şunu deneyebilirsiniz.ses kartınızı aygıt yöneticiden kaldırınız.yüklediklerinide kaldırınız.hepsini kaldırdıktan sonra yeniden başlatınız.tekrar http://csg.cizgi.com.tr/news_index.php?topic_id=21934 buraya giriniz.soundmax beta driverlarını yükleyiniz.(uyumlu anakartlar listesini kontrol ediniz.)birde http://www.filemirrors.com/searc ... ile=WDM&action=Find  buraya diğeri olmazsa WDM_3665.zip  dosyasını http://www.filemirrors.com/searc ... ile=WDM&action=Find  buradan yüklemelisiniz.

birde vista için tüm kartlar için gerekli ayarlar ise;

Digital/Analog Audio & Sound Drivers for Windows Vista
Published February 28th, 2006 in Guides, Windows and Software Center. Tags: Creative, Drivers, Vista, Audio, Sound, Support, SoundMAX, SigmaTel, AC '97

While Windows Vista may tout a #8220;all-new and improved#8221; audio stack with superb quality and resonance, it#8217;s of no use if you don#8217;t have the right sound card drivers for Windows Vista. The biggest problem with audio drivers for Windows Vista is with Digital Audio - most people can get their SPDIF or Digital outputs to spew analog sound - which just doesn#8217;t work with hi-fi, digital speakers. NeoSmart Technologies has compiled a list of audio drivers for the most popular sound cards that experience trouble with Windows Vista, in hopes that our readers will find it useful.

* SoundMAX Integrated Digital Audio - Analog audio with the drivers works fine, but digital audio doesn#8217;t.
    * Creative Sound Blaster Live! Series - No sound by default, Creative drivers won#8217;t install.
    * Creative Audigy 1 - No sound by default, Creative drivers won#8217;t install.
    * Creative Audigy 2 - No sound by default, Creative drivers won#8217;t install.
    * Creative Audigy 4 - Creative drivers install but constantly stutter.
    * Creative X-Fi Series - Creative drivers install but constantly stutter.
    * SigmaTel HD Audio - Default Vista drivers don#8217;t well in digital, bad bass
    * SigmaTel Integrated Audio - No compatible drivers; Digital N/A.
    * Other AC #8216;97 - No compatible drivers; Digital N/A.

The last two entries do not support Digital Audio, and are simply a manner of finding the right drivers compatible with your chipset; making them at once the easiest to solve due to the lack of complications, and the hardest due to the large variety of AC #8216;97 implementations.

NeoSmart Technologies is now hosting the more-popular drivers on our own server. If you find this guide helpful, please donate to defray some of our bandwidth costs.. If you need more help, please use the forums.

#8212;#8212;#8212;#8212;#8212;#8212;#8212;#8212;#8212;#8212;#8212;#8212;

SoundMAX Integrated Digital Audio

Microsoft Windows Vista build 5308 uses Windows Update (herein called WU) to get the latest drivers for the SoundMAX chipset. These drivers stutter, hiss, snap, crackle, and pop, nonstop and do not have support for digital audio. This is an improvement over 5270 where you had to find your own drivers, AND it was impossible to get digital audio.

1. Download these drivers and extract them to a folder somewhere with WinZip.
   2. Open Device Manager (Control Panel | System | Hardware | Device Manager) find the entry for the SoundMAX, and update its driver with the one in the \SMAXWDM\W2K_XP\ directory that you just extracted.
   3. Restart your computer.
   4. Open Control Panel | Audio Settings | SoundMAX | Properties. In the #8216;Other#8217; tab uncheck the first entry and check the second for digital audio. If you have analog speakers, leave both unchecked.
   5. If sound quality is not that great, try changing the Format settings in that last tab on the page. Try going up or down until it works out#8230;. I have this card and was quick to replace it#8230; Time to get a new sound card if you are still having issues :(
   6. Vista will tell you that Windows Update has found newer drivers. Ignore it or you#8217;ll lose the sound!

Creative Sound Blaster Live! Series

This applies to all Live! products, including OEM Dell, Gateway, HP, etc. editions, 24-bit, 5.1, and the rest. Vista 5308 may or may not find drivers on Windows Update, but even if it does, they will not support Digital Audio.

1. Check Windows Update. Recently, correct drivers have popped up on there that support all Sound Blaster cards with digital audio too! If you don#8217;t find anything:
   2. You have two choices: SoundBlaster Live! signed drivers which work swell but don#8217;t have support for digital speakers; and NGO HQ drivers which have a couple of bugs but support digital audio.
   3. If you downloaded our first package, open up Device Manager and point it to the location you extracted those files to and let it set it up (Hint: Emu101k). If you grabbed the NGO HQ set, run the installer in Windows XP Compatibility Mode.
   4. Restart your computer.
   5. In the audio properties in the Control Panel, enable digital audio by going to the tab called #8220;Other,#8221; and checking digital output box.
   6. Play with the #8220;Format#8221; tab to get the audio quality to your liking.
   7. You may need to restart to ensure that digital audio works after changing that option.

Creative Audigy I

1. Check Windows Update. Recently, correct drivers have popped up on there that support all Audigy cards with digital audio too! If you don#8217;t find anything:
   2. You have two choices: SoundBlaster Live! signed drivers which work swell but don#8217;t have support for digital speakers; and NGO HQ drivers which have a couple of bugs but support digital audio.
   3. If you downloaded our first package, open up Device Manager and point it to the location you extracted those files to and let it set it up (Hint: Emu101k). If you grabbed the NGO HQ set, run the installer in Windows XP Compatibility Mode.
   5. In the audio properties in the Control Panel, enable digital audio by going to the tab called #8220;Other,#8221; and checking digital output box.
   6. Play with the #8220;Format#8221; tab to get the audio quality to your liking.
   7. You may need to restart to ensure that digital audio works after changing that option.

Creative Audigy 2

1. Check Windows Update. Recently, correct drivers have popped up on there that support all Audigy cards with digital audio too! If you don#8217;t find anything:
   2. Download the modified kX Project drivers or these stock ones from Dell.
   3. Run the kX installer, let it install and press OK at all prompts. It may take a while to complete.
   5.
      You will get an error message every time at boot, it is safe to ignore. If you want to get rid of it, remove kX Project from your startup list with a startup manager with a program like NeoSmart#8217;s own Startup2Service.
   6. Open audio options in the Control Panel and enable/disable digital audio in the #8220;Other#8221; tab.
   7. Play with the #8220;Format#8221; tab to get the audio quality to your liking.
   8. You may need to restart to ensure that digital audio works after changing that option.

Creative Audigy 4

2. Download the latest official Creative Audigy 4 Drivers for Vista here (yes, it does say X-Fi, but those are the ones).
   3. Extract them to a folder using WinZip.
   4. Open Device Manager (Control Panel | System | Hardware | Device Manager) find the entry for the Audigy 4 and update the drivers for it with the ones you just extracted.
   5. Restart your computer.
   6. Open audio options in the Control Panel and enable/disable digital audio in the #8220;Other#8221; tab.
   7. Play with the #8220;Format#8221; tab to get the audio quality to your liking.
   8. You may need to restart to ensure that digital audio works after changing that option.

Creative X-Fi Series

2. Download the latest Creative X-Fi Audio Drivers for Vista from the official site here.
   3. Extract them to a folder using WinRAR.
   4. Open Device Manager (Control Panel | System | Hardware | Device Manager) find the entry for the X-Fi and update the drivers for it with the ones you just extracted.
   5. Restart your computer.
   6. Open audio options in the Control Panel and enable/disable digital audio in the Other tab.
   7. Play with the Format tab to get the audio quality to your liking.

SigmaTel HD Audio

1. Download the SigmaTel HD Audio drivers from Dell.
   2. Extract to a folder with WinZip.
   3. Use device manager to install the drivers.
   4. Reboot. If needed check the #8220;Digital Audio#8221; option in the Sounds Control Panel.

SigmaTel Integrated Audio

1. Download the modded AC #8216;97 drivers here.
   2. Run the installer in XP compatibility mode and restart.
   3. If the installer fails, extract the drivers to a folder with WinRAR and install via the Device Manager.

Generic AC #8216;97 Solution

This will not provide digital audio. As far as we know the only AC #8216;97 implementation that gives digital audio is the SoundMAX outlined above. As previously mentioned, this in only a matter of finding the right drivers. Here we will provide you with some links to the most likely compatible drivers as well as how to get them to install.

1. Like always, make sure that if you are running an Intel chipset to first follow the steps above to update the INF files.
   2. Try one of these drivers, ordered by likelihood of success: ngoHQ modded AC #8216;97, Realtek AC #8216;97 Drivers, and the VIA Vinyl drivers.
   3. Attempt to run the installers in XP compatibility mode, if that fails or you do not have time waste;
   4. Extract the drivers then via the Device Manager use the extracted drivers to update the audio device.
   5. Restart your computer whether the selected driver worked or not.
   6. Repeat for each driver until you find one that works.

kolay gelsin.

Son Düzenleme: cell-o ~ 08 Haziran 2007 09:35
ekazar
13-06-2007, 21:17   |  #25  
Taze Üye
6 mesaj

• Ses sistemimizin yeşil ve siyah kablolarını anakarta bağlıyoruz.
    Öncelikle ses kartı sürücümüzü vista kurulduğunda ilk sürücü olan "HD Ses Aygıtı" yapmamız gerekli. Eğer böyle ise bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Soundmax driver'ı kurduysanız onu silip bilgisayarı yeniden başlattığınızda sürücü ilk haline dönecek. Eğer gene olmadıysa aygıt yöneticisinden ses kartınızı "HD Ses Aygıtı" olarak tanıtın.
  • Şimdi başlat çubuğunda bulunan hoperlör simgesine sağ tıklayıp "Kayıttan Yürütme Aygıtları"'nı seçiyoruz.
    Oradaki "Hoparlörler" başlığına tıklayıp "Yapılandır" diyoruz. Çıkan pencereden 5+1 Surround'u seçiyoruz.
    (işin püf noktası burada :)) İleri diyor ve çıkan pencerede yalnızca "Arka Çift" seçeneğini tikliyoruz.
    Tekrar ileri diyoruz ve "Ön sol ve sağ" ile "Saran ses hoparlörleri" seçeneklerinin her ikisinide tikleyip
    tekrar ileri diyoruz. Şimdide son diyoruz.
  • Zaten açık durumda olan Ses penceresinden tekrar "Hoparlörler" başlığını seçip bu sefer "Özellikler" diyoruz.
    Yukarıdan "Geliştirmeler" sekmesine geliyoruz. "Bas Yönetimi" , "Hoparlör Doldurma" ve "Hayalet Kanal Oluşturma" kutularını tikliyoruz. Bunların dışında kalanlar tiksiz olacak. Uygula ve Tamam diyoruz ve Ses penceresinede Tamam diyoruz.  
  • Soundmax ses kartımızda 4+1 sistemimizi Vista ile sorunsuz kullanmanın tadına varıyoruz..