Vista 5+1 Sorunu

enderkonya
21-07-2007, 03:17   |  #26  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

merhaba ben yaklasık 3 aydır vistadaki 5+1 ses sorunu ile boğusuyorum creative audigy ls ses kartım var yanı tum ses kartları vistada 5+1 ses veriyor artık cunku creatıve yeni driverini yayınlamış.bu gun en sonunda bu driveri buldum yukledım umutsuzca bir mp3 actım ve kulaklarıma ınanamadım 2 sinden değil hepsinden mukemmel ses gelıyor.daha bıraz once buldum ve cok mutluyum.driveri isteyen arkadaslara hemen yardım etmek ısterım cunku neler cektını bılıyorum :) 3 ay sonra vistada 5+1 ses dınlemenın keyfını ne hayet yasıyorum yardım ısteyen arkadaslar ıcın msn mı verıyorum.  skyvery_se@hotmail.com

enderkonya
21-07-2007, 03:20   |  #27  
Taze Üye
6 mesaj
grkmsvk
musti arkadaşım açıklaman için çok teşekkür ederim fakat bu dediğini ben yapmıştım.Fakat sorun orada SINA dediğim zaman sadece ön 2 hoparlörden geliyor başkada birinden ses gelmiyor :( yardımcı olun lü
enderkonya
21-07-2007, 03:24   |  #28  
Taze Üye
6 mesaj
grkmsvk
musti arkadaşım açıklaman için çok teşekkür ederim fakat bu dediğini ben yapmıştım.Fakat sorun orada SINA dediğim zaman sadece ön 2 hoparlörden geliyor başkada birinden ses gelmiyor :( yardımcı olun lü
Arkadaşlar ne ses ayarlarıyla nede kabloları yanlış takmayla alakası var ben tam 3 aydır vistadan 5+1 ses alamıyordum creative audigy ls ses kartım war sadece x-fi de ses gelir dediler asla olmaz dediler bende umutsuzca 2 sinden dinledim sesi ama bu gece tekrar bakayım dedım ve bir siteden driver buldum kurdum ve kulaklarıma ınanamadım  hepsinden mukemmel ses alıyorum sımdı cok güzel vistada artık 5+1 ses geliyor benim gibi madur olan arkadaşların hepsine yardım etmek ısterım creative ses kartı olan vistadan 5+1 ses alamayan arkadaslar msn yı eklesın yardım ıcın hazırım skyvery_se@hotmail.com

Recep Baltaş
21-07-2007, 10:13   |  #29  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Uzun bir araştırmadan sonra aşağıdaki sonuca ulaştım.

Umarım sorununuz çözülür.

osa_bh
21-07-2007, 15:57   |  #30  
Yıllanmış Üye
335 mesaj

Merhaba

Recep Baltaş araştırmanızı çok beğendim iyi bir sonuca ulaşmışsınız.Bu çoğu kişinin işini görecektir.

İYi Günler...

NekrofilY
26-07-2007, 13:24   |  #31  
Taze Üye
2 mesaj

Merhaba arkadaşım, öncelikle ende şöyle birşey söyleyim. Aynı sorun bende de var. Anakartım asus p5b deluxe wi-fi ap, üzerinde 7+1 destekleyen SoundMAX Integrated Digital HD Audio 24 bit. onboard ses kartı var. Ve creative 5+1 hoparlör var. XP yüklü iken çok iyi şekilde ses alıyordum. Birde creative 7+1 sound blaster 24 bit destekleyen ses kartını aldım. ikisinide kafama göre kullanıyordum. Fakat Vista yükledim arkadaşın anlattığı bütün sorunlar bende de oldu. Sadece ön sağ ve soldan geliyor sesler. Sağdan daha fazla geliyor hatta :D  ne yaptıysam, internetten bu iki se kartları ile ilgili enson güncelleştirmeleri indirsemde, vista driverlerini indirsemde bir işe yaramadı, Vista da 5+1 ses alamıyorum. Vista dan nefret etmeye başladım iyice. Adamlar Vista için driver koymuşlar, yüklüyoruz yinede 2 yerden ses geliyor. Yani asus un çıkardığı o onboard ses kartı da bir işe yaramadı. Sanırım en iyi windows xp dir.

enderkonya
27-07-2007, 01:49   |  #32  
Taze Üye
6 mesaj
NekrofilY
Merhaba arkadaşım, öncelikle ende şöyle birşey söyleyim. Aynı sorun bende de var. Anakartım asus p5b deluxe wi-fi ap, üzerinde 7+1 destekleyen SoundMAX Integrated Digital HD Audio 24 bit. onboard ses kartı var. Ve creative 5+1 hoparlör var. XP yüklü iken çok iyi şekilde ses alıyordum. Birde creative 7+1 sound blaster 24 bit destekleyen ses kartını aldım. ikisinide kafama göre kullanıyordum. Fakat Vista yükledim arkadaşın anlattığı bütün sorunlar bende de oldu. Sadece ön sağ ve soldan geliyor sesler. Sağdan daha fazla geliyor hatta :D  ne yaptıysam, internetten bu iki se kartları ile ilgili enson güncelleştirmeleri indirsemde, vista driverlerini indirsemde bir işe yaramadı, Vista da 5+1 ses alamıyorum. Vista dan nefret etmeye başladım iyice. Adamlar Vista için driver koymuşlar, yüklüyoruz yinede 2 yerden ses geliyor. Yani asus un çıkardığı o onboard ses kartı da bir işe yaramadı. Sanırım en iyi windows xp dir.
Merhaba Arkadaşlar,

Bu konuda yardım isteyen arkadaşların hepsine elimden geldiğince yardım ettim.Bu akşan bi arkadaşında sorununu cözdüm ve 5+1 sesine kavusmasını sağladım Beğendim  Vistayla veya 5+1 ses sorunu ile ilgili elimden geldiğince bilgilerimi paylaşmak isterim.Emin olunkı özellikle ses kartınız creative ise ne olursa olsun vistada 5+1 sesi % 100 alacaksınız.Ben 5 ay ugrastım sonunda buldum ve cozdum kımse bu kadar ugrasmasın diye ınsanıyet adına yardım etmeye calısıyorum.İsteyen beni eklesin skyvery_se@hotmail.com    yada creative ses kartının hangısı olursa olsun 5+1 ses almak için aşağıdaki linkden 63,4 mb lık dosyayı ındırsın ve kursun.Kurduktan sonra
pc yı yenıden başlatın.Açılınca başlatta yenı yuklenen creative dosyası war içine girin creative audio console' ye tıklayın acılan pencerede sırası ıle aşağıdakilerı yapınız.

Speakers' den 5+1 i yada warsa 7+1 i seçiniz.

EAX Effects'e gelip listeden birini seçip ustdeki çubukdan efekti yukseltıp alçaltabilirsiniz.

CMSS-3D' den Enable CMSS-3D yi onaylayıp Stereo Surround' u seçin.

ve sonra close deyın.

Bi mp3 açın 5+1 in keyfini mp3'de , oyunda ve filmde doyasıya yasayın.

Hayırlı olsun... Göz kırpma

enderkonya
27-07-2007, 01:53   |  #33  
Taze Üye
6 mesaj
enderkonya
NekrofilY
Merhaba Arkadaşlar,

Bu konuda yardım isteyen arkadaşların hepsine elimden geldiğince yardım ettim.Bu akşan bi arkadaşında sorununu cözdüm ve 5+1 sesine kavusmasını sağladım Beğendim  Vistayla veya 5+1 ses sorunu ile ilgili elimden geldiğince bilgilerimi paylaşmak isterim.Emin olunkı özellikle ses kartınız creative ise ne olursa olsun vistada 5+1 sesi % 100 alacaksınız.Ben 5 ay ugrastım sonunda buldum ve cozdum kımse bu kadar ugrasmasın diye ınsanıyet adına yardım etmeye calısıyorum.İsteyen beni eklesin skyvery_se@hotmail.com    yada creative ses kartının hangısı olursa olsun 5+1 ses almak için aşağıdaki linkden 63,4 mb lık dosyayı ındırsın ve kursun.Kurduktan sonra
pc yı yenıden başlatın.Açılınca başlatta yenı yuklenen creative dosyası war içine girin creative audio console' ye tıklayın acılan pencerede sırası ıle aşağıdakilerı yapınız.

Speakers' den 5+1 i yada warsa 7+1 i seçiniz.

EAX Effects'e gelip listeden birini seçip ustdeki çubukdan efekti yukseltıp alçaltabilirsiniz.

CMSS-3D' den Enable CMSS-3D yi onaylayıp Stereo Surround' u seçin.

ve sonra close deyın.

Bi mp3 açın 5+1 in keyfini mp3'de , oyunda ve filmde doyasıya yasayın.

Hayırlı olsun... Göz kırpma

Pardon link'i unutmusum Kahkaha

buyrun link

iso07
31-07-2007, 01:56   |  #34  
Üye
85 mesaj

Merhaba , bendede audigy ls ses kartı var . Mp3 dinlerken ses sadece 4 hoparlörden geliyo ( ön ve arkalardan ) merkezden ve subwooferdan ses alamıyorum. Sadece dvd film izlerken tüm hoparlörlerden ses geliyo. XP kullanırken bi sorunum yoktu , şu anda mp3 dinlerken hiç bas gelmiyo :S. Bu sorunu nasıl çözebilirim? yardımcı olabilecek varmı?

Recep Baltaş
31-07-2007, 11:06   |  #35  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Bunun ayarını sanırım Winamp'tan yapacaksınız. Ya da MP3'leri windows media player ile dinleyeceksiniz.

iso07
01-08-2007, 12:15   |  #36  
Üye
85 mesaj

xp kullanırken Creative MediaSource programını kullanarak bassı açıyordum subwooferdanda ses geliyodu. Vistada aynı ayarlara giremiyorum. Programı yükledim ama ayarları açmıyo vistada

enderkonya
02-08-2007, 00:40   |  #37  
Taze Üye
6 mesaj

Merhaba,

Yukarda yazmıştım vista kullanıyorsan bende driver war vista için link vermiştim oraya tıkla ve indir kurulumunuda yazdım.Dediklerimi aynen yap hepsinden ses alacaksın mediasource efek ayarlarınıda yapabiliyorsun oke...Beğendim

sayko3055
02-08-2007, 16:15   |  #38  
Taze Üye
7 mesaj

vistada ayarları yapabilmek yeterli mustafanın  dediği gibi denetim masasında iş bitiyo

fatihtat
17-08-2007, 11:35   |  #39  
Taze Üye
1 mesaj

çok uzun araştırmalarıma dayanarak bu sorunun vistanın kendi sorunu olduğuna yüzde yüz eminim nerdeyse
ben asus p5 anakart ve creative sound blaster 5.1 kart vardı,vista yükledim, creativenin zaten vista sürücüleri yok, kaldırıp tümleşik soundmax sürücülerini yükledim, sınama sırasında tüm hoparlörlerden ses gelmesine rağmen , müzikde veya tv de oyun seslerinde 2 kanaldan ses alıyordum, günlerce uğraştım ama olmadı, sonunda c-media cm18738 chipli bir ses kartı buldum(8dolar civarı:)) bu kartın sürücülerini vista kendi update sitesinden yüklüyor ve 5.1 ses alıyorum , ancak ses kartının sesi çok kaliteli değil, 5 gün önce sitemimi upgrade ettim ve asus p5kc model anakart aldım, bu kartın üstünde realtek alc1833 kaliteli bi ses kartı var ve sürücüleri vista ile tam uyumlu, ama ses kartının kendi uygulamasından ve vistanın denetim masasındaki sınama sisteminden sına dediğimde tüm hoparlörlerden ses almama rağmen, yine müzik oyun tv vb. uygulamalarfdan 2 kanal ses alıyorum, halada uğraşıyorum ama olacak gibi değil, yine c media karta kaldık mecburen:) yada 250 dolar bayılıp yeni bi creative:)

Viruse
25-09-2007, 00:29   |  #40  
Taze Üye
2 mesaj

Arkadaşlar, bende de aynı şekilde vista 5+1 sorunum vardı. Ama birkaç yüklemeden sonra sorunu çözdüm. Şimdi tüm kolnlardan ses alabiliyorum, hemde canavar gibi. Diğer sitelerde güncel driver bulun diye bahsediliyor fakat sadece güncel driverde olay bitmiyor. İlk yapmanız gereken eğer sıfırdan vista kurduysanız hemen aygıt yöneticisinden ses bileşenini tıklayıp sürücüyü güncelleştiri seçin. CD veya yüklemedeki klasör yolunu gösterin kendisi bulup yüklüyor. eğer direk setup dosyasını çalıştırırsanız ses alamaz veya 2 kolondan ses alabilirsiniz. Eğer sıfırdan vista kurmak zor gelirse ilk önce aygıt yöneticisinden ses donanımını kaldırın, kendisi otomatik bulup yükledikten sonra yukarıda bahsettiğim sürücü güncelleştirmeyi tekrarlayın. Yükleme bittikten sonra hoparlör ayarlarınızı yapılandırın ve sesin mükemmel geldiğini göreceksiniz. Sorun yaşarsanız Ö.M. atabilirsiniz. Mutlak ilgilenirim...

cicin_61
10-12-2007, 11:52   |  #41  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
275 mesaj

grkmsvk arkadaşım bu konuda yalnız değilsin aynı sorun bendede var lakin creative mixer programıylan hallediliyomuş diye duydum ama programı bir türlü bulamadım eğer sen bişeler yapmışşsan paylaşmanı şiddetle rica ederim

HeroSeco
12-12-2007, 01:23   |  #42  
Taze Üye
19 mesaj

Creative kullanıcıları için cozum Dikkat'li okuyun.

Ses Kartını aldıgınızda Kurulum CD'side beraberinde gelir bildiginiz gibi.

Vistamızı kuruyoruz.

-Bize verilen CD'mizi takıyoruz.

-Ama direk baslatmıyoruz,cunku direk baslatıldıgında Vista bunun dogru driver olmadıgını soyleyecektir.

-Bu yuzden CD'ye sag tus/Ac'tan giriyoruz ve Programın Setup'ına sag tus yapıp/ozelliklerUyumluluktan/Windows Xp yi seciyoruz

-Onun hemen altında Programı yonetici olarak calıstırdaki kutucugu isaretliyoruz.

Bundan sonra hersey Xp'deki gibi,kolay gelsin.

D.n : Sound Blaster Audigy'de denenmistir.Oyunlarda EAX haric genel ozellikler calısmaktadir.Ozellikle CMSS'ki bu da 5+1'den tam verim almamızı saglar.

Konuyu acan arkadasada bunu oneriyorum belki yardımı dokunur.

Son Düzenleme: HeroSeco ~ 12 Aralık 2007 02:59
dancefloor
31-01-2008, 02:58   |  #43  
Taze Üye
1 mesaj

Bu yazı Vista kullananlar için geçerlidir.

Arkadaşlar internet üzerinde araştırırken bir sayfada buldum paylaşmak istedim. Ben yaptım oldu sizdede olurum umarım. Yazının orjinal ingilizcesinide ekleyeceğim.

1- İlk olarak bu dosyayı indiriyoruz ---> SBXF_PCDVT_LB_2_13_0012.exe ---> http://rapidshare.com/files/87960465/SBXF_PCDVT_LB_2_13_0012.exe

2- Dosyayı indirdikten sonra otomatik yüklemiyoruz! Sağ tuş yardımıyla WİNRAR ile dosyayı çıkarıyoruz!

3- Eğer daha önce kurduğunuz creative dosyaları varsa bütün hepsini siliniz.

4-
A: Aygıt yöneticisinden sürücüyü güncelleyi seçiyoruz.
B: Daha sonra Sürücüyü elle bulmayı seçiyoruz.
C: Çıkartmış olduğumuz SBXF_PCDVT_LB_2_13_0012 dosyasını Gözattan buluyoruz.
D: Daha sonra SBXF_PCDVT_LB_2_13_0012\Drivers\wdm\wdma_emu bu yolu izliyoruz ve ileri diyoruz.
E: İleri dedikten bir kaç dakika sonra işlem tamamlanacaktır.
F: Bİlgisayarı yeniden başlatınız.

5- Artık 5.1 test edebilirsiniz...

Not: Oyunlarla ilgili olduğunu anladığım EAX çalışmıyor. Haberiniz olsun.

İngilizcesi ;

First of all, the bad news in this topic is that even if you enable 5.1 SURROUND SYSTEM in Vista,you will not
enjoy EAX in your games because-simply-microsoft remove D3D sound from vista which EAX engin depend
on it..
BTW, let's start...
1- Download Driver from this link
which is the last X-fi series driver for Vista
2-DON'T INSTALL AUTOMATICLY.. WAIT
right click and choose : extract to SBXF_PCDVT_LB_2_13_0012 (WINRAR must installed befor on your
system).
3-You can unistall the old driver or ubdate it for the creative sound card 5.1
4-let's updat driver :
   A-from device manager click on creative and shoose update driver software
   B-select : browse my computer for driver software
   C-select : let's me pick from a list of device drivers on my computer
   D-click on HAVE DISK and browse to the path where SBXF_PCDVT_LB_2_13_0012 extract to
   E- select the file :\SBXF_PCDVT_LB_2_13_0012\Drivers\wdm\wdma_emu
   F-click NEXT, it will take 2-3 mint to install the driver
   G-reboot your PC
5-then test the the speaker configuration, you will find 5.1 !!!!!
6-for perfect results select the format (16bit,44100 Hz -CD Quality), found it in : speakers
properties\advanced
7-Enjoy 5.1 .....  but NO EAX

Dosyayı buradan indirebilirsiniz...

Kolay Gelsin.

Son Düzenleme: dancefloor ~ 31 Ocak 2008 03:17