Vista bluescreen(maviekran) hatası

HPQ-User
26-01-2009, 09:57   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

surdmajesty sormuş:
İyi günler,
Ben nirvana notbook kullanıyorum. Şuan bilgisayarımda açılışta sorun var. Ekran ışığı yanıyor fakat masaüstü görüntüsü gelmiyor. Bir müddet bekleyince bluescreen(mavi ekran) hatası çıkıyor. Bilgisayar yeniden başlıyor ve bilgisayarı normal şekilde başlat diyince bilgisayar açılıyor. Ayrıca bilgisayarı açarken ilk çıkan Casper yazılı resim beyaz arkaplan dikey mavi çizgili olarak geliyor.
Aslında sorun şöyle başladı, FM2008 menajerlik oyununu oynarken bi anda ekran karardı. 5-10 sn ses gelmeye devam etti sonra o da kesildi. İlerki günlerde bikaç defa daha aynı durumu yaşadım. Daha sonra bilgisayarın açılmama sorunu başladı. Açılışta mavi ekran hatasında ''donanım değişikliği bunun sebebi olabilir yazıyodu''. Ayrıca nvklm3dll.sys (gibi bişeydi) onunla ilgili bi hata çıkıyodu. Bilgisayar güvenli modda açılabiliyordu. Ürün kurtarma cdsi ile yeniden windows kurdum fakat yine aynı ekran görüntüsünün gitmesi ve açılma sorunu devam etti.  Ekran kartını güncelledim, windowsu güncelledim fakat bi çözüm bulamadım. Şuanda bilgisayar açılınca ekran kararması olmuyor fakat açılmada yukarda bahsettiğim sorun devam ediyor.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Casper Nirvana notebook

İntel Core 2 duo Cpu T7700

2.40Ghz işlemci
2048 mb ram
Nvidia 8400M GS
Windows Vista 32 bit işletim sistemi

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.8.1.20) Gecko/20081217 Firefox/2.0.0.20

SAİNT
26-01-2009, 10:06   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

kardeş normalde mavi ekran hataları doanım yada yazılım çakışmasından kaynaklanıyor ama sanırım donanımsal bir sıkıntı söz konusu olabilir teknik desteğe başvurun masa üstü olsaydı donanımları tektek kontrol et derdim ama malesef laptop yazılımsal öneriler işe yarar ama kurtarma yaptığınızı yamışsınız bu donanımdan kaynaklanıyor servis yolu göründü.

muurattt
08-02-2009, 12:53   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Arkadaşım aynı makinadan bende var aynı problemi çıkardı.Garantisi olduğu için servise verdim ana kart değişti..daha sonra aynı problem 3 gün içinde yine oldu bukez servis bios güncellemesi yaptı..şimdi problem yok..seninde ya anakartın değişecek yada bios güncellemesi yapılacak...Garantin varsa servise ver...