vista boot sorunu

ReFeRaNSs
06-01-2009, 20:26   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,225 mesaj

arkadaşlar elimde ikitane harddisk var birinde vista kurulu diğerinde win7 pre beta (build7000) sorun boot ederken Win 7 yi boot ediyor. vistamı win 7mi diye sormuyor.
msconfig den baktığımda sadece win 7 görünüyor
Boot sorması için ne yapmalıyım. lütfen yardımcı olurmusunuz?

Banned
06-01-2009, 20:37   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Tek harddisk iki farklı partitionda iki işletim sistemi olurrsa açılışta her ikiside boot olur. Farklı iki harddiskte faklı iki işletim sistemi olduğunda bunların hangisini master atarsanız bios o HDD yi sistem diski olarak boot edip diğerini ikincil olarak görecektir. Bu durumdada ikisinide boot menüye ekleyip seçim yapma şansınız bulunmamaktadır.
  Çözümü;

a.) Vista yada Win7 nin kurulu olduğu HDD de yeni bir bölüm oluşturup diğer işletm sistemini buraya kurun.
b.)  Kurmak istemez yada yeterli alan yok derseniz bios ekranında setup menü için atanan tuşa basarak hangi işletim sistemini açmak istiyorsanız onun kurulu olduğu HDD yi seçerek açılmasını isteyin.

ReFeRaNSs
06-01-2009, 22:14   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,225 mesaj

Verdiğin bilgiler içn teşşekür ederim kahraman abi ben olayı çözdüm her nasıl olduysa vistalı hdd yi 1.sırada boot etmeye alınca liste çıktı ve altında Win7 de görünüyor nasıl oldu anlamadım ama iyi oldu :D