Vista'da cd yazma sorunu..

hasmetismail
16-01-2008, 14:11   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
60 mesaj

Ben Vista starter kullanıyorum.Herhangi bir cd-dvd yazıcı program kullanmadan bir cd yazdım.Bu bir rar uzantılı dosyaydı.CD'yi yazdıktan sonra çıkardım ve windows 98SE yüklü başka bir bilgisayara taktım.CD'nin içini açtım fakat cd'nin içinde hiçbir şey gözükmüyordu.Fakat cd dolu gözüküyor.Yani üstüne bir kez tıkladığımda 309 MB gösteriyor.O bilgisayarda da winrar programı var.BU cd'yi vista kullandığım bilgisayara taktığımda hiçbir problem yok.Acaba yazma programı kullanmadığımdan mıdır??

Banned
16-01-2008, 16:49   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

cd yi kendi bilgisayarınıza takıp seçeneklerden cd yi kapatı seçmelisiniz
bu sorun vistada değil cd yakış tarzınızdan kaynaklanmakdır. yazdığınız cdlerin başka bilgisayarlardada okunabilmesini istiyorsanız mutlaka kapanış yaptırmanız gerekir. bunun içinde çeşitli ayarlar yapmak gerekir. en azından yazım seçeneklerinden yazdırmdan sonra cdyi kapat seçeneğini seçmelisiniz. En güzeli bu tür ayarlarla uğraşmak yerine bu tür işlemleri otomatik yapan işinin ehli nero veya benzeri bir program kullanmanız

Papatyasever
16-01-2008, 17:30   |  #3  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Bunun CD kapatmakla ilgisi yok. CD kapatmak daha sonra CD'nin boş kalan kısmına yeni veri eklenmek istenmiyorsa kullanılan seçenektir. İşletim sisteminin Win 98 olması bana kurulu bilgisayarın biraz yaşlı olduğunu düşündürttü. Eğer böyle ise CD Writer firmware update sorunu çözebilir...

uGuR.uK
16-01-2008, 18:17   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

o vistanın Live CD özelliginden kaynaklanıyor. yeni bir cd oluşturmak istenildiginde vista sorar size, normal tek seferlik cd seklindemi olsun yoksa live cd formatındamı olsun diye(tabi bole demio pencerede:), ve burada live formatı secili gelir. normal secerseniz sorun olmaz, ama live formatı sadece vista tarafından desteklenir, seninkide bu yüzdendir. peki live cd ne derseniz, oda yeni bi yazım formatı, bu sekilde olusturulmuş cdlere sanki usb bellege dosya atar gibi kopyalama, taşıma yapabilirsiniz. sadece kopyala yapıştır dediginiz anda o dosya normal bi kopyalama gibi islenir cdye. sora isterseniz yeni dosyalar ekleyebilir veya varolanları silebilirsiniz. olay buGöz kırpma

gökhan19
16-01-2008, 18:22   |  #5  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

Evet vistada farklı cd yakma çeşitleri var mutlaka incele ondan sonra cd yaktır..

Papatyasever
16-01-2008, 18:35   |  #6  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Hey Allahım sen nelere kadirsin DeliDeli. Artık vistaya merhaba deme zamanı gelmiş sanırım. Olaylara yabancı kalıyoruz...

eolos
18-01-2008, 01:37   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

bence tamamen taktıgın bilgisayarın okuyucusyla ilgili bir problem bu

minimalice
21-01-2008, 15:32   |  #8  
Taze Üye
5 mesaj

bende vista sahibiyim.benimde cd lerim bazen boyut olarak dolu gözükse de, içindeki dosyalar çıkmıyor.hemde cd yiz yazdığım aynı bilgisayarda oluyor bu.sonra restart yapıyorum.busefer gayet normal açılıyor..fazla anlamıyorum bu konudan ama neden olduğunu anlamadım.driver la ilgili olmalı.çözümü olan varmı? nero kullanmaya başladım ama olsun.

hasmetismail
22-01-2008, 20:14   |  #9  
OP Üye
60 mesaj

Arkadaşlar teşekkürler hepinize.Burn4free programını yükledim.Artık sorun olmuyor.